MARINA IVANDIĆ, zagrebačka gradska vijećnica i Tomaševićeva suradnica, novinarima je komentirala zahtjev Grada Zagreba, koji potražuje 227 milijuna kuna otetih u aferama nekadašnjeg gradonačelnika Zagreba Milana Bandića i njegovih suradnika.
"Radi se o oko 227 milijuna, sa zateznim kamatama, koje potražujemo kao Grad Zagreb po potvrđenim USKOK-ovim optužnicama u pet dobro poznatih afera u kojima su sudjelovali suradnici i suradnice bivšeg gradonačelnika.
Smatramo da je ovo potpuno normalna stvar, da Grad Zagreb kao potencijalno oštećena strana podnese odštetne zahtjeve i da bude obeštećen ako okrivljeni postanu pravomoćno osuđeni.
Grad Zagreb je samo iskoristio svoju mogućnost da potražuje svoj novac, ako se po završenom sudskom procesu ukaže da je uistinu bio oštećen. Ovo je legitiman potez u tom procesu.
Mi želimo dati sigurnost i garanciju građanima da nećemo propuštati sudjelovati u takvim procesima, to je apsolutno normalna stvar", rekla je Ivandić.
Afere Agram, Nadstrešnice, Krašograd, Suhi led i Pročistač
Podsjetimo, Grad Zagreb odlučio je tražiti povrat više od 227 milijuna kuna, što je, kako smatraju, iznos za koji je grad oštećen u nizu afera zbog kojih se vode sudski postupci protiv bivših Bandićevih suradnika. Riječ je o aferama Agram, Nadstrešnice, Krašograd, Suhi led i Pročistač, potvrđeno je Indexu iz Grada.
U svim tim aferama u kojima je, prema optužnicama USKOK-a, Grad financijski oštećen nova zagrebačka vlast podnosi imovinsko-pravne zahtjeve. Do iznosa od 227 milijuna kuna došlo se upravo zbrajajući iznose koje navodi i USKOK u optužnicama. Novac Tomaševićeva vlast traži od Bandićevih suradnika i od vlasnika firmi koje su se okoristile nezakonitim poslovima s Gradom, a novac će uistinu sjesti u gradsku blagajnu kad i ako kriminal iz optužnica USKOK-a bude potvrđen pravomoćnim sudskim presudama.
Ovakve je zahtjeve mogla podnijeti i bivša gradska vlast, no to nikad nije učinila jer je Bandić Zagrebom vladao do smrti, a budući da su u sve afere biti upleteni on i njegovi suradnici, da su podnijeli takav zahtjev, to bi zapravo značilo da opljačkani novac traže od samih sebe.
"Kroz afere u kojima je oštećen Grad Zagreb oštećeni su njegovi građani. Za naknadu šteta treba čekati pravomoćne presude, no kako bi se postupak pokrenuo, bilo je nužno da se u ime Grada konačno ispostave odštetni zahtjevi, što je prethodna gradska vlast propuštala učiniti", rekli su Indexu jutros iz Ureda gradonačelnika.
Koliko se novca traži u kojoj aferi i od koga?
U aferi Agram Grad Zagreb traži povrat 20.296.487,75 kuna sa zakonskom zateznom kamatom od bivše zamjenice pročelnice Gradskog ureda za imovinsko-pravne poslove Ines Bravić, bivše načelnice Odjela za pravne poslove u tom uredu te od tvrtke Bramgrad i njezina direktora Branka Mihaljevića. Njih se povezuje sa zamjenom zemljišta između Grada Zagreba i Bramgrada, u kojoj je grad navodno oštećen za više od 20 milijuna kuna. Obje Bandićeve suradnice nakon uhićenja izjavile su da ih je upravo tadašnji gradonačelnik nagovarao na realizaciju zamjene zemljišta s Mihaljevićem. U istoj aferi Grad traži još 17.964,68 kuna od Mire Lace, bivšeg predstojnika Bandićevog ureda, te Zdenka Antunovića, bivšeg glavnog tajnika Zagrebačkog sportskog saveza, koje se tereti za nezakonito korištenje službenih auta i sumnjive isplate putnih troškova.
U aferi Nadstrešnice se od bivšeg pročelnika Gradskog ureda za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i građenje Davora Jelavića, bivše pomoćnice za građenje i održavanje komunalne infrastrukture Vesne Lubin te direktora tvrtke Gamont Petra Gavrilovića i nadzornog inženjera Mladena Siketića kroz dva imovinsko-pravna zahtjeva traži povrat ukupno 11.245.328 kuna plus kamate.
U aferi Krašograd kroz tri se imovinsko-pravna zahtjeva traži povrat 51.951,740 milijuna kuna, za koliko je Grad Zagreb, prema optužnici USKOK-a, oštećen u zamjeni zemljišta među više privatnih firmi, jer je njihovu imovinu vještak debelo precijenio, a imovinu Grada podcijenio. U ovoj se aferi traži najveći iznos, i to od Bandićeve pročelnice Gradskog ureda za imovinsko-pravne poslove Ninoslave Zeković, njezina zamjenika Borisa Kisjelice, ovlaštenog sudskog vještaka Mirka Kožulja, koji je procjenjivao nekretnine koje su zamijenjene, te dvojice odvjetnika u poslovima zamjene - Pere Lozice iz Beograda i Davora Galetovića iz Rijeke.
U aferi Suhi led od bivšeg pročelnika zagrebačkog Ureda za zdravstvo i sadašnjeg direktora Zavoda za javno zdravstvo "Andrija Štampar", Zvonimira Šostara, njegove bivše suradnice u gradskom Uredu za zdravstvo Mirte Lončar i direktora tvrtke Ekotours Davora Ljubića zagrebačka gradska uprava traži povrat 38.949,421 kune. Prema optužnici, Šostar je taj iznos Ljubićevoj tvrtki platio za čišćenje klima-uređaja i sustava za ventilaciju na zagrebačkim sportskim objektima metodom suhog leda, iako je dobro znao da Ljubićeva tvrtka taj posao nije obavljala i da su izdani računi fiktivni.
U aferi Pročistač traži se povrat 4.801,826 od Hannesa Schweitzera, zaposlenika Zagrebačkih otpadnih voda i vlasnika privatne tvrtke Turopoljac, za preplaćivanje poslova na sustavu pročišćavanja zagrebačkih otpadnih voda.