SJEDNICA vlade se održava u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
Svaki resor u području svojih aktivnosti dobio je u zadatak predložiti one aktivnosti za koje smatra da bi se u tjednima pred nama mogle reaktivirati, istaknuo je premijer Andrej Plenković u uvodu sjednice vlade.
‘’Pristupite tome na kreativan način i pretpostavite određene epidemiološke okvire. Nakon toga ćemo na razini vlade raspraviti ih politički, a potom od epidemiologa tražiti da ih prebace u prihvatljiv epidemiološki okvir’’, poručio je premijer.
>> Tijek sjednice:
Premijer Andrej Plenković izvijestio je u četvrtak na sjednici vlade da će se idućeg tjedna na primjeren način obilježiti komemoracija u Jasenovcu 22. travnja, ali i obljetnica operacije Bljesak koja je započela 1. svibnja.
"Mi ćemo idući tjedan na primjeren način obilježiti i komemoraciju u Jasenovcu. Na tome radimo, ministrica kultura i ostali ministri", rekao je premijer na sjednici vlade.
Najavio je i da će isto tako obilježiti i 25. obljetnicu operacije Bljesak koja će biti u Okučanima, a na čemu rade ministar branitelja Tomo Medved, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i ministar obrane Damir Krstičević.
"Naravno, sve u okvirima ovih novih okolnosti s kojima smo suočeni", naglasio je Plenković.
Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je da u Hrvatskoj 19.256 testiranih, od kojih 1741 pozitivnih.
Porast broja oboljelih je i dalje linearan. U RH prosječna dob je 50,26 godina, a 48,1 posto oboljelih su muškarci.
Beroš: Ne opterećujemo se datumom ukidanja mjera
Ministar zdravstva Vili Beroš u četvrtak je izvijestio da je porast broja oboljelih od koronavirusa u Hrvatskoj i dalje linearan, građane je pozvao da se ne opterećuju datumom ukidanjem mjera ograničavanja kretanja i rada te prihvate da život nije stao nego se promijenio.
"Odluke donesene u svrhu sprječavanja širenja koronavirusa donesene su da nam sačuvaju zdravlje i spase živote. Ne opterećujemo se u ovom trenutku datumom njihova ukidanja, umjesto toga prihvatimo da život nije stao već se promijenio", rekao je Beroš na sjednici vlade.
Građane je pozvao da ustraju još malo, koliko je potrebno jer zdravlje je iznad svega te ostanu doma.
Ministar je izvijestio i da je u Hrvatskoj 19.256 testiranih osoba od kojih je 1741 bilo pozitivno na koronavirus. Postotak pozitivnih u odnosu na broj testiranih je 9,04 posto, što je nešto manje nego proteklih dana.
Broj izliječenih je 473 te je porast broja oboljelih i dalje linearan. Prosječna dob oboljelih je 50,26 godina, a 48,1 posto oboljelih su muškarci, 51,9 posto žene.
Beroš je istaknuo i da su međusobnim povjerenjem građana i stručnjaka postignuti značajni rezultati u suzbijanju epidemije, a vladin projekt digitalnog asistenta Andrije stvoren je u namjeri da se suradnja podigne na višu razinu.
Osvrnuo se i na jučerašnjem sastanku ministara zdravstva EU koji su se složili da popuštanje postojećih mjera treba biti temeljeno na epidemiološkim situaciji i kapacitetima zdravstvenih sustava.
"U donošenju izlaznih strategija ključna je koordinacija na europskoj razini kako bi se spriječile negativne posljedice i prelijevanje moguće infekcije iz jedne države članice u drugu", istaknuo je.
Stigmatizacija može navesti pojedinca na prikrivanje simptoma bolesti
Upozorio je i na slučajeve stigmatizacije oboljelih od koronavirusa, što može imati dalekosežne posljedice za cijelu zajednicu. "Stigmatizacija može navesti pojedinca na prikrivanje simptoma bolesti", rekao je ministar te pozvao sve koji sumnjaju na bolest da budu hrabriji od straha i da se obrate liječniku.
Beroš je objasnio i nedoumice oko uzroka smrti oboljelih, odnosno jesu li umrli s ili od koronavirusa.
U slučaju da osoba ima više kroničnih bolesti koje su, udružene s koronavirusom, dovele do smrtnog ishoda tada govorimo da je osoba umrla s koronavirusom. Za osobe bez prethodnih kroničnih bolesti koje su se zarazile koronavirusom i preminule, kažemo da je uzrok smrti - koronavirus, pojasnio je ministar.
Produljenje važenja radnih dozvola za strane državljane
Zbog smanjenja socijalnih kontakata u policijskim postajama koje provode upravne postupke, Vlada je u hitnu saborsku proceduru uputila dopunu dvaju zakona kojom se strancima produljuje rok važenja dozvola boravka do 30 dana od dana prestanka epidemije.
Riječ je o dopunama Zakona o strancima i Zakona o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora i članovima njihovih obitelji.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kazao je kako je na važećem boravku u Hrvatskoj trenutno 66.582 državljana trećih zemalja te 12.477 državljana država članica Europskog gospodarskog prostora i članova njihovih obitelji.
Dopunama Zakona o strancima, rekao je ministar, omogućilo bi se državljanima trećih zemalja da za vrijeme trajanja epidemije koriste izdane dozvole boravka, a radi nastavka nesmetanog boravka i rada u Hrvatskoj.
Pojasnio je da radnje u upravnom postupku, koje su stranci dužni pokrenuti, mogu poduzeti najkasnije u roku od 30 dana od dana proglašenja prestanka epidemije.
To se, primjerice, odnosi na podnošenje zahtjeva za produženje odobrenja privremenog boravka, zahtjeva za izdavanje dozvole boravka (iskaznice), zahtjeva za zamjenu dozvole boravka zbog proteka roka važenja, zbog promjene podatka, oštećenja ili dotrajalosti dozvole boravka itd.
Slična je zakonska odredba vezana je i uz Zakon o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora i članovima njihovih obitelji.
I njome se predviđa mogućnost da za vrijeme trajanja epidemije koronavirusa strani državljani koriste izdane potvrde o prijavi privremenog boravka i boravišne iskaznice, radi nastavka nesmetanog boravka u Hrvatskoj.
Pomoć Crvenom križu iz robnih zaliha u protuvrijednosti 2,5 milijuna kuna
Vlada je donijela i odluku o nabavi i dodjeli humanitarne pomoći hrvatskom Crvenom križu iz raspoloživih strateških robnih zaliha u financijskoj protuvrijednosti 2,578 milijuna kuna, za podjelu humanitarne pomoći, odnosno paketa hrane najugroženijem stanovništvu u vrijeme epidemije.
"Hrvatski Crveni križ s više od 2000 volontera posjetio je u proteklih dva mjeseca više od 11.000 osoba i podržao ih s različitim uslugama kao što su dostava hrane, lijekova, higijenskih potrepština, usluga prijevoza, akcije darivanja krvi i brojnih drugih aktivnosti", rekao je ministar gospodarstva Darko Horvat.
Kako bi se smanjila frekvencija odlazaka volontera u domove ugroženih stanovnika, istaknuo je, hrvatski Crveni križ to isto može učiniti kroz distribuciju paketa hrane.
Nabavljat će se brašno, riža, tjestenina, mesni naresci, riblje konzerve, ulje, džem i polutvrdi sir, a novac je osiguran u proračunu na pozicijama Strateških robnih zaliha.