Na hrvatskim prometnicama prošle je godine utvrđeno preko 817.000 prometnih prekršaja, a policiji su u otkrivanju znatno pomogle kamere. Od tog broja, 291.041 prekršaj otpada na prekoračenje brzine u prometu. Kamere su ih snimile 161.191, što je preko 55% utvrđenih prekršaja.
Najviše prekršaja u 2024. godini
- PU zagrebačka - 21.535
- PU zadarska - 18.731
- PU splitska - 15.832
- PU dubrovačko neretvanska - 15.605
Policija: Najveći je problem brzina
"Nama je brzina, što se tiče sigurnosti prometa, jedan od najvećih problema. Puno govori podatak da je 118 osoba, od njih 240 koliko ih je prošle godine stradalo u prometu, stradalo upravo zbog brzine", izjavio je za N1 voditelj službe prometne policije u Ravnateljstvu policije Josip Mataija. "Nastavit ćemo se fokusirati na prekršaj brzine, to je jedan od ključnih prekršaja", dodao je.
Na području Hrvatske je trenutačno postavljeno 588 kućišta u kojima se izmjenjuju 194 fiksna uređaja za nadzor brzine, a u planu je da se ove godine postave nove kamere i kućišta, s obzirom na to da je policija zadovoljna njihovim učinkom.
"Lokacije kamera nisu odabrane slučajno"
"Te lokacije gdje se postavljaju kamere nisu odabrane slučajno nego na temelju naših statističkih pokazatelja. Postavljamo ih na onim mjestima gdje su se događale prometne nesreće zbog brzine, odnosno na mjestima gdje se učestalo kršila brzina kretanja", objasnio je Mataija.
Kamere se fokusiraju na prekoračenje brzine, no mogu utvrditi i druge prekršaje. "One su su prvenstveno namijenjene za mjerenje brzine, ali ako se na fotografiji snimljenog vozila može vidjeti vozač koji nije koristio sigurnosni pojas ili je nepropisno koristio mobitel, takav se onda sankcionira i za te ostale prekršaje", napomenuo je Mataija.
Poruka policije je jasna, brzina je među ključnim faktorima što se tiče sigurnosti na cestama, a iz MUP-a kažu da su uvjereni da će stanje sigurnosti na cestama biti bolje ako se smanji brzina kretanja, čemu doprinose i kamere.