8 znakova da pod hitno morate smanjiti unos šećera

Foto: 123rf

OVISNI ste o slatkom? Hmmm, to mora da je nezdravo! Ili ipak mislite da je vaša ovisnost još uvijek u granicama normale? 

Da vidimo onda što o tome imaju za reći stručnjaci. Ma zapravo, neće vam to reći stručnjaci - to vam poručuje vaše tijelo, a na vama je da prepoznate signale i, ako je potrebno, smanjite unos šećera. Čak i ako stvarno mislite da život nije fer jer se morate odreći svoje slatke utjehe. 

Jedno vam zato mora biti jasno - ta žudnja koju osjećate svaki put kada vam se sline počnu nakupljati jer ste se sjetili fine čokolade, to nije znak potrebe vašeg organizma, onakav kakvo vam tijelo šalje kada je gladno. I to zato što ljudski organizam zapravo ne osjeća potrebu za tolikim slatkišima. Vi ste ti koji ste ga takvim napravili.

Zato ako prepoznate neke od ovih znakova koje vam u obliku crvenog alarma šalje vaše tijelo, stanite i preispitajte svoje navike. 

1. Osjećate čestu potrebu za slatkim  

Što više šećera jedete vaše će ga tijelo tražiti još više. To je začarani krug ovisnosti po mnogo čemu isti ovisnosti o drogama, a kako je to za magazin Self objasnila Brooke Alpert, autorica knjige "The Sugar Detox: Lose Weight, Feel Great and Look Years Younger", velike količine šećera su loša navika koja vodi tome da, kada se najedete slatkog, utječete na hormonske promjene u svom organizmu. Najedete se - osjećate se super, ali čim ta količina šećera počne nestajati vaš će se organizam osjećati loše, pokislo i tražit će novu dozu. 

2. Osjećate se tromo 

Sada ste gore, pa ste dolje. Poznato? To može biti od prevelike količine slatkoga jer s dozom šećera utječete na inzulin, odnosno razinu šećera u krvi, a opće je poznato da je razina tjelesne energije u najboljem balansu upravo onda kada je i razina šećera u krvi jednolična. Zato vaša energija nakon slatkog može skočiti visoko, ali vrlo brzo ona će početi padati i padati sve dok vas doslovno ne zakuca za kauč. 

3. Koža nikako da dođe k sebi 

Čak i ako jedete previše slatkoga, ali niste nikada imali problema s aknama, koje su usko vezane uz nezdravu prehranu, vaša koža svejedno negdje viče da nešto nije u redu. Lišajevi, suha i osjetljiva koža stvarno mogu biti znak da jedete previše slatkoga, i da vrlo vjerojatno liječite svoje kožne problem bez da ste otkrili pravi razlog njenog stanja. 

4. Niste baš najbolje raspoloženi? 

Sjetite se pada energije, disbalansa u vašoj krvi, neopisive žudnje za slatkim - sve to zajedno vodi još jednom psihološkom problemu o kojem vaš organizam doslovno viče. Padovi u raspoloženju jako su često povezani s vašim pretjerivanjem u slatkome, a iako se često misli da nas šećeri čine sretnijima, nema veće zamke od te formulacije jer pritom samo rijetki spominju onu nuspojavu - loše raspoloženje s padom razine šećera. 

5. Koliko šećera toliko i kalorija 

Budući da nemaju proteina ili vlakna koji će vas "napuniti, neće vas ni nahraniti, a šećeri također aktiviraju oslobađanje inzulina, hormona koji igra veliku ulogu u debljanju. Kad jedemo šećer, gušterača oslobađa inzulina, koji nosi šećere kroz naše organe dajući im potrebnu energiju, no baš kao što biva sa svakom navikom (čak i vježbanjem) ako će organizam morati raditi više da bi stvarao više brže će se i naviknuti pa će opet morati raditi više. 

Problem sa šećerima, odnosno poveznicom s inzulinom taj je da previše šećera može voditi do otpornosti inzulina - što znači da vaše tijelo ne može više odgovoriti na normalne količine šećera, jer ga više neće moći koristiti kako treba, što, drugim riječima, vodi pretilosti te u onom najgorem obliku - do dijabetesa, jer vaša gušterača jednostavno mora raditi više nego inače. 

6. Znak u vašim ustima

Iako ne moraju biti usko povezani, jako su često upravo šećeri krivi za zubne karijese s obzirom da bakterije koje ostaju na zubi počinju stvarati kiselinu od koje nastaje karijes, a čak i ako imate naviku prati zube dva puta dnevno, možda neće moći spriječiti nastanak karijesa i to samo zato što jedete previše slatkoga. Naime, naša slina ima zadatak da održava zdravu ravnotežu bakterija u ustima, pa velike količine šećera neminovno utječu na pH ravnotežu sline i usne šupljine čime je automatski narušen prirodni sustav, odnosno, šećeri potiču bakterije, a nedovoljno "jaka" slika uzmiče pred karijesom. 

7. Misli su vam kao u magli 

Zamagljene misli i pad koncentracije klasična su nuspojava pada razine šećera u krvi koje mnogi "liječe" novom dozom. No, sjetite se početka priča i začaranog kruga - što više slatkoga jedete, više utječete na neravnotežu šećera u krvi i brže vam pada šećer dovodeći vas do ovakvog "maglovitog" stanja. Sve samo zato što vaš organizam traži svoju dozu na koju ste ga navikli. 

8. Ništa više nije slatko kao nekada 

Malo je poznato, ali česta konzumacija šećera jako napada vaše nepce pa se čak i nakon poštene porcije čokoladne torte osjećate nezadovoljno jer vam taj kolač nekako nije bio gušt kao nekada. Oh, ovo je definitivno znak da vaš organizam više nego ikada treba smanjenu doze te nezdravosti. 

Ukoliko ste se prepoznali u nekima od ovih znakova očito je vrijeme da se preispitate, da sami sebi pružite neki period odvikavanja od slatkog jer time ne samo da ćete učiniti čuda svoje zdravlje - time ćete zapravo puno više uživati u slatkom. U umjerenom, zadovoljavajućem obroku od kojeg ćete imati puno više koristi. 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.