Slatke poslastice mogu biti primamljive, ali imaju skrivene negativne strane za probavu. Namirnice bogate dodanim šećerima mogu poremetiti ravnotežu zdrave crijevne flore, što dovodi do probavnih tegoba poput nadutosti, plinova pa čak i upala. Šećer također može uzrokovati nagle skokove šećera u krvi, što opterećuje probavni proces i ostavlja osjećaj tromosti.
Nutricionistice, Tania Long i Lisa Richards, te dijetetičarka Abby Grimm i medicinska sestra Beth Hawkes, otkrile su koje stvari trebamo izbaciti iz prehrane ako želimo bolju probavu i zdravlje crijeva.
1. Voćni sok
Ako dan započinjemo sokovima, poput kupljenog soka od naranče, vjerojatno ćemo naići na probavne tegobe, tvrde stručnjaci.
"Iako se može činiti da birate zdraviju opciju od gaziranog pića, razina šećera u voćnim sokovima može biti i veća od one u gaziranim pićima", upozorava Long za SheFinds. Hawkes se slaže, navodeći: "Voćni sokovi često su prepuni šećera. Primjerice, u 3,5 decilitra soka od naranče nalazi se oko 31 gram šećera, što je više od 22 grama koliko se nalazi u istoj količini gaziranog pića."
Mnogi kupljeni sokovi zapravo su samo šećer, što je iznenađujuće s obzirom na to da se reklamiraju kao hranjivi i zdravi.
"Za razliku od voća, voćni sok ne sadrži vlakna koja bi ograničila apsorpciju šećera u tijelu, što rezultira naglim porastom inzulina", dodaje Long.
2. Krafne
Krafne su mnogima omiljena slastica, bez obzira na dob. Međutim, ovaj slatki zalogaj sadrži nezdrave masti i veliku količinu šećera. Redovita konzumacija krafni može dovesti do debljanja, ali i do lošeg probavnog zdravlja.
Richards napominje: "Krafne su napravljene od rafiniranih ugljikohidrata, dodanih šećera i ulja, što može povisiti razinu šećera u krvi." Osim toga, ovaj zalogaj ne zasiti i sadrži prazne kalorije. Richards dodaje: "Zbog brze probave peciva, osoba ubrzo nakon konzumacije ponovno osjeća glad."
3. Umjetni zaslađivači
Umjetni zaslađivači obično se dodaju prerađenim namirnicama i napicima kako bi poboljšali okus, bez dodavanja kalorija. No, oni mogu poremetiti ravnotežu crijevnih bakterija, što može dovesti do neželjenih promjena u sastavu crijevne flore. Osim toga, istraživanja pokazuju da konzumacija umjetnih zaslađivača može narušiti prirodnu regulaciju apetita u tijelu, što može rezultirati povećanjem unosa kalorija i posljedičnim dobivanjem na težini.
Jedan neočekivani primjer ovoga su zaslađene žitarice. "Osim što su žitarice često siromašne vlaknima, bogate su šećerom i s malo hranjivih tvari. Često sadrže šećer, umjetne zaslađivače i šećerne alkohole, poput eritritola, koji mogu poremetiti crijevnu floru. Šećerni alkoholi privlače vodu u probavni sustav, uzrokujući simptome poput nadutosti, mekane stolice, plinova i grčeva u trbuhu. Također mogu promijeniti omjer dobrih i loših bakterija u crijevnoj flori", objašnjava Grimm.
Višak šećera u prehrani može potaknuti rast štetnih bakterija u crijevima što može poremetiti komunikaciju s tijelom i otežati održavanje zdrave tjelesne težine.