Istraživanje dokazalo kako korištenje mobitela ubrzava starenje

Foto: Unsplash

DERMATOLOZI su odavno shvatili da ultraljubičaste zrake sunca oštećuju izgled i cjelokupno zdravlje kože, ali još uvijek se otkrivaju štetni učinci plavog svjetla koje emitiraju LED zasloni, poput zaslona pametnih telefona, televizora, računala i drugih naprava.

No nova studija sugerira da nas takva svjetlost stari, a smatra se da je šteta mnogo gora nego što se mislilo. Najnovija otkrića objavljena u srijedu pokazala su da pretjerano izlaganje plavom svjetlu može imati štetne učinke na širok raspon stanica u našem tijelu, od stanica kože i masnog tkiva do senzornih neurona, tvrdi znanstvenica sa Sveučilišta Oregon State Jadwiga Giebultowicz. Rezultati studije objavljeni su u časopisu Frontiers in Aging.

"Naša studija sugerira da bi izbjegavanje pretjeranog izlaganja plavom svjetlu moglo biti dobra strategija u borbi protiv starenja", dodala je Giebultowicz. Nažalost, primijetili su istraživači, ljudi u razvijenim društvima izloženi su plavom svjetlu kroz LED rasvjetu putem telefona, računala, TV-a i ambijentalne rasvjete.

Starenje je proces koji se neminovno događa i to na različite načine, ali na staničnoj razini starimo kada se stanice prestanu oporavljati i proizvoditi nove zdrave stanice.

Ista studija proučavala je i utjecaj metabolita na funkcije stanica. Naime, ove signalne kemikalije značajno se mijenjaju zbog izlaganja plavoj svjetlosti, a poremećaji njihove ravnoteže također se povezuju s ubrzanim starenjem stanica. Još jedno zabrinjavajuće otkriće bilo je to da su molekule odgovorne za komunikaciju između neurona, poput glutamata, na nižoj razini nakon izlaganja plavoj svjetlosti, piše The New York Post.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.