USKRS je iza ugla i vjerojatno već planirate svoj blagdanski jelovnik, a na njemu su neizostavni jaja, mladi luk, rotkvice i, naravno, šunka.
Bez obzira na to u kojem obliku jedete ovaj izvor proteina, osim što sadrži vrijedne hranjive tvari, njezina konzumacija ima i jednu nuspojavu, a to je zadržavanje vode.
Veći dio okusa šunke potiče od visokog sadržaja soli. USDA navodi da se u 85 grama sušene šunke nalazi 830 miligrama natrija. Za referencu, American Heart Association preporučuje odraslima da ne konzumiraju više od 2300 miligrama natrija dnevno, što znači da će jedna porcija šunke osigurati više od trećine ukupnog dnevnog preporučenog unosa.
A nuspojava konzumacije natrija je zadržavanje vode. Oticanje ili otečenost gležnjeva, ruku i stopala neke su od manje ozbiljnih nuspojava zadržavanja vode. I dok to znači će vam možda biti teže skinuti prsten, tijelo će se obično riješiti viška natrija tijekom nekoliko sljedećih sati.
Međutim, zadržavanje vode može biti puno ozbiljnije za osobe sa specifičnim zdravstvenim stanjima. Na primjer, visok unos natrija može pogoršati zadržavanje vode kod onih koji imaju visok krvni tlak. Tako se dodatno povećava tlak u njihovim žilama i dolazi do većeg rizika od srčanog i moždanog udara. Visok unos natrija također može povećati gubitak kalcija iz kostiju, a ako stanje potraje duže vrijeme, to može značiti ozbiljne probleme sa zdravljem kostiju.
Iako će većina ljudi osjetiti samo blagu nelagodu zbog oticanja ekstremiteta nakon obroka s visokim udjelom natrija, važno je voditi računa o ukupnom unosu natrija kako bi se smanjio rizik od daljnjih komplikacija. Ako ćete jesti hranu s visokim udjelom natrija, poput šunke, pokušajte je kombinirati s prilozima s niskim udjelom natrija i hranom bogatom kalijem. Voće i povrće izvori su ovog elektrolita koji pomaže u suzbijanju natrija u tijelu.