USKORO tetovaže više neće biti samo nečiji izričaj, već će pokazivati i koliko ste zdravi. Dijabetičari će tetovažama koje mijenjaju boju moći pratiti razinu šećera u krvi zahvaljujući novom medicinskom otkriću.
Naime, njemački znanstvenici nedavno su razvili tetovaže koje mijenjaju boju kao odgovor na promjenu razine glukoze, albumina i pH u krvi osobe.
Iako su tetovaže trajne, znanstvenici vjeruju da bi mnogima koji boluju od dijabetesa, krvnih ili bubrežnih bolesti mogle biti odličan način da na vrijeme dobiju upozorenje o stanju njihovog zdravlja.
“Uljepšavanje tijela ubrizgavanjem pigmenta u sloj dermisa je običaj star više od 4000 godine. Ovdje smo razvili funkcionalnu kozmetičku tehnologiju kombinacijom umjetnosti i kolorimetrijskih biosenzora”, stoji u radu znanstvenika s Tehnološkog sveučilišta u Münchenu koji su ubrizgavali kolorimetrijske biosenzore u komade svinjske kože tijekom laboratorijskih testiranja.
Kao i kod običnih tetovaža, igla je probila epidermis, najgornji sloj kože, pa je pigment ubrizgan u dermis. Tim istraživača na čelu s kemijskim inženjerom Alijem Yetisenom identificirao je i prilagodio tri kolorimetrijska kemijska senzora koja mijenjaju ton.
Razvili su i aplikaciju za pametne telefone koja će ljudima pomoći da ‘čitaju’ tetovaže.
“Primjena se može proširiti na otkrivanje elektrolita, proteina, patogenih mikroorganizama, plinova i statusa dehidracije”, navode znanstvenici koji još nisu testirali biosenzore na ljudskoj koži.
Njihov rad je objavljen u recenziranom znanstvenom časopisu Angewandte Chemie.