Korisni savjeti za izradu najbolje domaće majoneze + odličan recept za francusku

Foto: Shutterstock

IAKO kupovna majoneza nije skupa i može je se pronaći u svakom dućanu, domaća majoneza je boljeg okusa i ne sadrži dodane šećere. Recept za majonezu zahtijeva sastojke koje vjerojatno već imate u smočnici i hladnjaku, a priprema traje samo 20 minuta. Domaća majoneza je odlična polazna točka za izradu svih vrsta preljeva za salatu, kao i za salatu od tune ili piletine. Najpoznatija od svih ipak je francuska, za koju naš provjereno odličan recept možete pronaći na ovom linku.

Sastojci - 5 osnovnih

Domaća majoneza je kombinacija žumanjaka, octa, ulja, senfa i soka od limuna. Za pripremu majoneze je nužno uspješno postizanje emulzije žumanjaka i ulja. Kiselina u octu povećava količinu ulja koju žumanjci mogu apsorbirati, što emulziju čini stabilnijom. Žumanjci i ulje su sastojci relativno blagog okusa, tako da ocat, sok od limuna i senf pomažu malo razbuditi stvari.

S čim miksati i koje je ulje najbolje?

Iako električni mikseri, blenderi i procesori hrane rade brzo i donekle olakšavaju postizanje emulzije pri izradi majoneze, jednostavna žičana pjenjača također može poslužiti. Ekstra djevičansko maslinovo ulje je prejakog okusa i neće se dobro ponašati pri izradi emulzije.

Možete koristiti obično maslinovo ulje ili pola ekstra djevičanskog i pola biljnog ulja. Ulja od kikirikija, uljane repice i kukuruza su također dobar izbor. Nerafinirana ulja sadrže monogliceride koji će rezultirati emulzijom koja se brzo raspada.

Općeniti omjer je 1 žumanjak na 120 do 235 ml ulja, plus 1 žlica kiseline na 235 grama umaka. Ako koristite ocat umjesto limunovog soka, poslužite se kvalitetnim bijelim vinskim octom jer će majonezi dati nježniji okus. Za razrjeđivanje preguste majoneze možete koristiti vrhnje za šlag, dehidrirano (ne kondenzirano) mlijeko ili vruću vodu.

Što ako stvari krenu po krivu?

Svi sastojci trebaju biti sobne temperature, stoga planirajte unaprijed i jaja izvadite iz hladnjaka barem trideset minuta prije nego što će vam trebati. Za bogatiju majonezu koristite samo žumanjke, a ne cijelo jaje.

Ako vam se emulzija raspadne, možete je popraviti stvaranjem nove emulzije. Uzmite čistu zdjelu, dodajte žličicu limunovog soka i umutite žlicu ili više majoneze koja vam se raspala. Nakon što postignete emulziju, možete nastaviti polako ulijevati ostatak izlomljene majoneze, neprestano miješajući.

Raspadnutu emulziju također možete popraviti tako da posebno umutite jedan žumanjak, pa ga kap po kap dodajete u zgrušanu majonezu uz stalno miješanje, dok majoneza ponovno ne postane glatka.

Treći način popravljanja raspadnute emulzije uključuje polako kapanje jedne žlice kipuće vode. Dodajte samo onoliko kipuće vode koliko je potrebno da se majoneza ponovno emulgira.

Izbjegavajte izradu majoneze tijekom kišnog i vlažnog vremena, a začinite je prema svom ukusu

Visoka vlažnost i toplina će loše utjecati na konačni rezultat. Također, ni zamrzavanje majoneze nije preporučljivo jer će rezultirati odvajanjem.

Bilo koja vrsta bilja, začina ili aroma se može dodati u majonezu. Usitnite omiljeno svježe začinsko bilje, dodajte u majonezu i ostavite u hladnjaku oko sat vremena da se okusi prožmu. Možete pokušati i s dodavanjem češnjaka, luka, čilija u prahu, curryja u prahu, hrena, korice citrusa, pirea od voće, pesta, ajvara, senfa, sušenih rajčica, paste od inćuna ili čak izmrvljenog plavog sira.​ Inače, majoneza od češnjaka je još poznata kao aioli umak.

* Kada koristite majonezu u salati, možete smanjiti sadržaj kalorija korištenjem mješavine majoneze i običnog jogurta.

* Imajte na umu da konzumiranje sirovih i slabo kuhanih jaja predstavlja rizik od bolesti koje se prenose hranom, zato koristite samo provjerene sirovine.

* Okus kupovne majoneze možete poboljšati dodavanjem dobrog vinskog octa, soka od limuna ili limete.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.