SEZONA kuhanja sarme je u punom jeku, a moramo priznati da smo je nakon ljetne punjene paprike jedva dočekali. Radi se o jednom od najraširenijih jela na svijetu, a gotovo svaka zemlja u kojoj se priprema ima svoju verziju. Ukupno postoji 30 do 40 varijacija sarme, ovisno o regijama i dostupnim namirnicama.
Turci i Grci motaju je u vinovu lozu, a Rumunji poslužuju s vrhnjem i palentom
U Turskoj, gdje se naziva dolma ili sarma, priprema se uglavnom s listovima vinove loze, ali mogu se koristiti i listovi kupusa. U punjenju je mješavina riže, luka, rajčice, pinjola, grožđica i začina poput kopra i mente. U mesnoj verziji dodaje se mljeveno meso, dok je vegetarijanska verzija (zvana yalanci sarma) vrlo popularna. Često se servira s jogurtom.
<< Recept za japrak (tursku sarmu)
U Grčkoj se sarma naziva dolmades, a slična je turskoj sarmi jer se koriste listovi vinove loze. Punjenje je mješavina riže, luka, začinskog bilja (kopra i peršina) i često limunova soka za kiselkast okus. Za mesnu verziju dodaje se mljevena janjetina ili govedina, a poslužuje se s umakom od limuna ili jogurta.
Sarma slična turskoj ili onoj našoj priprema se i u Rumunjskoj - koristi se kiseli kupus, u punjenju je svinjetina, a jelu se dodaju i svinjske kosti za dodatni okus. Obično se kuha u rajčici ili juhi od svinjskih kostiju, a poslužuje se s kiselim vrhnjem i palentom.
Poljaci koriste svježi kupus, a Šveđani poslužuju s umakom od ribizla
U Poljskoj se sarma naziva golabki, a koriste se svježi listovi kupusa umjesto kiselog. Punjenje je mješavina svinjetine, junetine, riže ili ječma, a sve se kuha u umaku od rajčice i luka. Na poljsku sarmu podsjeća ruska sarma, u kojoj se također koriste svježi listovi kupusa, dok je punjenje mješavina mljevenog mesa (govedine i svinjetine), riže i luka. Sarma se kuha u umaku od rajčice i kiselog vrhnja, a poslužuje se s dodatnim vrhnjem kao prilogom.
Mađari, kao i mi, koriste kiseli kupus, a očekivano, punjenje od mljevene svinjetine i riže obogaćuju dodatkom dimljene paprike i češnjaka. Jelo se kuha u umaku s paprikom i dimljenim mesom ili kobasicama, a poslužuje se s kiselim vrhnjem i kruhom.
I Švedska ima svoju sarmu, nazivaju je kaldomar te se priprema sa svježim listovima kupusa. Puni se mješavinom govedine, svinjetine, riže i mlijeka, a peče se u pećnici. Jelo poslužuju s umakom od smeđeg maslaca ili ribizla. S kaldomarom su se Šveđani upoznali nakon osmanskog utjecaja, preko Karla XII.