Što je pravoslavna česnica i zašto se u nju sakrije novčić? Imamo odgovor

Foto: Shutterstock

ČESNICA, koja se često naziva i božićna pogača, okrugli je kruh koji je u srpskoj tradiciji neizostavan dio Božića. Pravi se od pšeničnog brašna i peče se na Badnjak ili rano na božićno jutro, a njena priprema može biti popraćena raznim pravilima i ritualima, kao što je onaj da se prilikom miješanja u tijesto stavi novčić.

Božićna česnica jedan je od najvažnijih božićnih običaja u različitim krajevima Srbije, a trenutak iščekivanja kada se česnica lomi i pitanje tko će od okupljenih izvući novčić iz nje jedan je od omiljenih trenutaka božićnog slavlja.

Što sve ide u česnicu?

Za onoga koji dobije komad česnice u kojemu se nađe novčić vjeruje se da neće imati problema s novcem tu godinu. U česnicu se može staviti i jedan mali češnjak, a ako se izvuče, toj će osobi donijeti zdravlje. Osim toga, u česnicu može ići i zrno kukuruza ili listić badnjaka (drva), što simbolizira dobru rodnu godinu.

U različitim dijelovima Srbije priprema se drugačije, pa se tako na jugu Srbije mijesi na Badnji dan i lomi se na Badnju večer, a u zapadnoj Srbiji, kao i na jugu, česnica se priprema ujutro na Božić, i to bez kvasca, a u nju se ubacuje zrno kukuruza za svinje i kokoši, zrno graha za ovce, grančica badnjaka i dva novčića. U Srijemu se priprema nešto drugačija česnica, i to ona slatka, koja okusom podsjeća na baklavu.

Potrebni sastojci

Za pripremu tradicionalne pravoslavne česnice trebat će vam svega nekoliko sastojaka:

  • glatko brašno
  • mlijeko
  • svježi kvasac
  • jaja
  • sol.

Kako se priprema

U malo mlijeka rastopite kvasac i dodajte jedno umućeno jaje. Posolite i miješajte, uz postepeno dodavanje brašna i mlijeka. Nakon što dobro umijesite tijesto pokrijte ga čistom krpom i ostavite da naraste. Kada se udvostruči, premijesite ga.

Prema tradicionalnom receptu, osoba koja pravi česnicu u tijesto "sakrije" novčić ili neki drugi mali predmet, a osobi koja ga pronađe to će donijeti sreću. Tijesto zatim oblikujte kao pogaču i u pogaču ubacite novčić. Pogaču možete ukrasiti tako da ju išarate, a možete i napraviti tijesto od brašna i vode, to tijesto oblikujete u ukrase po želji i zalijepite na pogaču.

Drugo jaje umutite i njime premažite pogaču prije pečenja, a pogaču zatim pečete u pećnici zagrijanoj na 200 stupnjeva. Nakon 10 minuta smanjite na 170 stupnjeva i pecite dok pogača ne poprimi zlatnu boju, a zatim pečenu česnicu podijelite s ukućanima.

Cijeli recept s točnim mjerama pronađite ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.