DANSKO pecivo je klasična slastica pripremljena od lisnatog tijesta koje se obično puni s raznim vrstama voćnih i kremastih punjenja. Koncept su u 19. stoljeću u Dansku donijeli austrijski pekari, gdje su Danci djelomično promijenili recept i prilagodili ga svojim željama. Ovaj specijalitet je danas omiljen širom svijeta, a u Sjevernoj Americi se najčešće naziva jednostavno danish.
Paul Hollywood je poznati britanski chef i pekar, koji je postao poznat javnosti nakon što se pojavio kao sudac u popularnoj emisiji The Great British Bake Off. Paul je poznat po svojoj strasti prema tradicionalnom pekarstvu i na svom je YouTube kanalu podijelio dva video zapisa u kojima detaljno pokazuje i objašnjava pripremu lisnatog tijesta pomoću postupka presavijanja koji se zove laminiranje, kao i pripremu danskih peciva s Nutellom.
Priprema dizanog lisnatog tijesta
U prvom videu Paul započinje predstavljanjem osnovnih sastojaka potrebnih za izradu tijesta, koji uključuju brašno, mlijeko, šećer, sol, suhi kvasac, jaja, vodu i maslac. Spominje da proces pripreme može biti pomalo nezgodan, ali uvjerava svoje gledatelje da je relativno jednostavan nakon što se lijepo razloži.
<
Počinje miješanjem brašna, soli, šećera, kvasca i jaja. Zatim dodaje malo mlijeka i vode u smjesu, a zatim je dobro izmiješa. Dalje objašnjava kako je tijesto najbolje raditi ručno, savijati ga i skupljati kako bi se uklopili svi sastojci, ali kaže kako se može pripremati i u samostojećem mikseru s kukom za tijesto.
Nakon što je mijesio tijesto oko 10 minuta, uvaljao ga je u kuglu i ostavio da odstoji u zdjeli 30 minuta. Nakon 30 minuta vadi tijesto iz zdjele, posipa radnu površinu brašnom i počinje prstima oblikovati tijesto u grubi trokut.
Zatim razvalja malo hladnog maslaca, koji stavi na vrh tijesta, pokrivajući otprilike dvije trećine njegove površine. Zatim preklopi izloženo tijesto, prekrije ga maslacem i razvalja u dugi pravokutni oblik.
Objašnjava da je ovaj postupak potrebno ponoviti nekoliko puta, s pauzom od najmanje 30 minuta između svakog pregiba. Napominje kako se ovaj proces naziva laminiranje i kaže da je to ono što stvara prekrasne slojeve u danskom pecivu.
Preporuča da to učinite najmanje četiri puta kako biste bili sigurni da je tijesto potpuno slojevito. Potom preporučuje da tijesto ostavite preko noći u hladnjaku zamotano u prozirnu foliju. Detaljan recept možete pronaći na stranici Index Recepti putem ove poveznice.
Priprema danskih peciva
U drugom videozapisu Paul Hollywood pokazuje kako pripremiti danska peciva s Nutellom. Počinje tako što vadi lisnato tijesto koje je preko noći ohlađeno u hladnjaku i demonstrira kako ga razvaljati na pobrašnjenoj površini na oko pet do sedam milimetara debljine. Na tijesto raspoređuje Nutellu koju je pomiješao s malo vode, ostavljajući malo prostora na rubovima.
Paul zatim preklopi tijesto, ponovno ga laminira i lagano razvalja kako bi osigurao da se nadjev ravnomjerno rasporedi. Obrezuje rubove kako bi pokazao slojeve tijesta koje upravo stvorio. Tijesto reže na dugačke trake koje onda mota u duguljaste čokoladne rolice.
Nakon što su rolice oblikovane, Paul savjetuje da se prije pečenja ostave oko sat vremena na sobnoj temperaturi. Tada ih premaže razmućenim jajetom i peče u pećnici na 180 stupnjeva između 20 i 25 minuta, dok lijepo ne porumene.
Napominje kako se isto tijesto može koristiti za izradu raznih oblika koji se mogu puniti raznolikim nadjevima.