Rusi nisu uspjeli, Moldavci ipak žele u EU. Bilo je nevjerojatno tijesno

Foto: EPA

Iako se činilo da će ruska kampanja utjecaja na referendum o ulasku Moldavije u Europsku uniju uspjeti, u posljednjih nekoliko sati došlo je do zaokreta i Moldavci su ipak odabrali europsku budućnost.

Na referendumu koji nije obvezujuć glasalo se o tome treba li promijeniti ustav i posvetiti se pridruživanju EU. Rezultat je krajnje izjednačen, ali proeuropski tabor ipak vodi sa 744 glasa razlike. Očekuje se da će se razlika povećati u koristi opcije "za" jer je preostalo prebrojavanje tek glasova iz inozemstva, koji su velikim dijelom proeuropski.

Razlika u jednom trenutku bila 79 glasova

Jutros je u jednom trenutku razlika bila nevjerojatnih 79 glasova u korist proeuropske opcije na oko milijun i pol glasova na referendumu.

Ovo je malo tko očekivao

To je rezultat koji je malo tko očekivao jer je nekoliko nedavnih anketa govorilo da će opcija za ulazak u EU sigurno pobijediti. Aktualna proeuropska predsjednica Maia Sandu ranije je osudila tijesan rezultat kao posljedicu stranog uplitanja u moldavsku politiku.

Rekla je da je to "napad bez presedana na demokraciju", misleći na raširene tvrdnje da je Rusija plaćala ljudima da glasaju na određen način, što Moskva negira.

"Napad bez presedana na demokraciju"

Moldavska predsjednica Maia Sandu osudila je sinoć "napad bez presedana na demokraciju", i to kad je bilo prebrojeno oko 90 posto glasova te se činilo da je na referendumu vezanom uz ulazak u EU kao strateški cilj zemlje prilično uvjerljivo pobijedio odgovor "ne".

"Kriminalne skupine, djelujući u dogovoru sa stranim silama, neprijateljskim prema našim nacionalnim interesima, napale su našu zemlju desecima milijuna eura, lažima i propagandom kako bi zarobile našu zemlju u neizvjesnosti i nestabilnosti", rekla je europski orijentirana predsjednica novinarima u Kišinjevu, prenosi AFP.

Maia Sandu, proeuropska predsjednica Moldavije

"Kupljeno oko 300.000 glasova"

Nekoliko nedavnih ispitivanja pokazivalo je da je 63 posto građana za europsku orijentaciju zemlje. Kako prenosi BBC, referirajući se na raširene optužbe o kupovini glasova, iza čega navodno stoji Rusija, Sandu je također kazala da njezina vlada ima "jasne dokaze" da je kupljeno 300.000 glasova, što je nazvala prevarom bez presedana.

"Čekamo konačne (izborne) rezultate i odgovorit ćemo snažnim odlukama", navela je Sandu. Kremlj je odbacio optužbe o kupovini glasova.

Iznenađenje i na predsjedničkim izborima

Sandu je bila prva u prvom izbornom krugu, ali s mnogo manjom razlikom od očekivane - 41% glasova - pa će se sada suočiti s teškim drugim krugom početkom studenog u kojem će se njezini protivnici vjerojatno ujediniti protiv nje.

Drugi je  Aleksandr Stoianoglo, kojega podupire proruska Stranka socijalista, koji je dobio skoro 30 posto, više nego što se očekivalo. Ako ostali kandidati podrže Stoianogla prije drugog kruga, Sandu bi se mogla izložiti stvarnom riziku da ne bude ponovno izabrana.

Moldavsko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da se glasanje moralo produžiti u Moskvi te na dva izborna mjesta u Rumunjskoj i jednome u Francuskoj zbog velikog broja birača. Na birališta se odazvalo 51 posto birača do njihova zatvaranja u 21 sat te je na temelju toga referendum valjan.

Ovi su izbori ključni testovi za zemlju, koja se suočava s izborom između nastavljanja članstva u EU ili održavanja bliskih veza s Rusijom.

Pregovori s EU se nastavljaju neovisno o referendumu

Moldavija je trenutno u pregovorima s EU o članstvu. Pristupni pregovori nastavit će se unatoč ishodu referenduma jer nije bio pravno obvezujuć. Glasanje je, međutim, trebalo taj proces učiniti nepovratnim. Umjesto toga, sada se osjeća kolebanje.

U izbornom stožeru Sandu sinoć je vladalo veliko nezadovoljstvo, a jedan od njezinih savjetnika opisao je dotadašnji rezultat kao neočekivan. Sandu, koja je njegovala bliske veze sa susjedima Moldavije u EU, vodila je proeuropsku kampanju. Prethodno je rekla da će glasanje pomaknuti budućnost Moldavije za "mnoga desetljeća unaprijed".

Do 1 ujutro nije se mislilo da proeuropski tabor ima šanse

Kad su se prvi rezultati počeli pojavljivati ​​pokazujući da je glasanje protiv ulaska u EU značajnije od očekivanog, njezin tim je razočaravajuće rezultate pripisao prebrojavanju prvih glasova, koji stižu iz sela i ruralnih područja.

Brojanje glasova u velikim gradovima smanjilo je vodstvo antieuropske opcije, ali do 1 ujutro malo je tko mislio da proeuropski tabor još uvijek ima šanse.

Mnogi od Sanduinih pristaša napustili su njezin stožer u Kišinjevu, gdje su se nadali proslaviti njezinu pobjedu, prije nego što je brojanje završilo. Zastavice EU kojima su trebali mahati su ostavljene na stolicama ili razbacane po tlu.

Jaz se smanjivao tijekom noći

Sanduin savjetnik je rekao da je "izgledalo kao da je uspjelo ono što su planirali", referirajući se na optužbe o kupnji glasova povezane s Rusijom. Odaziv birača iznosio je više od 51% kada su se birališta zatvorila u 21:00 po lokalnom vremenu, što je referendum učinilo valjanim.

Kako je noć odmicala, jaz se još više smanjivao. Nekoliko predsjedničkih kandidata bojkotiralo je referendum. Aleksandr Stoianoglo rekao je da ne podržava ideju promjene ustava - iako je dodao da je pristaša "europskih težnji" svoje zemlje.

Međutim, mnogi mladi ljudi koji su u nedjelju čekali u redovima na glasačkim mjestima glasno su govorili o svojoj podršci budućnosti Moldavije kao članice EU, a neki su rekli da glasaju jer žele izabrati europsku budućnost za svoju zemlju - zbog gospodarstva i za više mogućnosti.

Neki su rekli da im je dosta toga da ih se vuče prema Moskvi, desetljećima nakon što se Sovjetski Savez raspao i Moldavija postala neovisna.

"Moramo odabrati europsku budućnost, mi smo između Europe i ruskog utjecaja"

"Moramo odabrati europsku budućnost za svoju zemlju, za svoju djecu, svoju budućnost - za geopolitiku, za mir, to je najvažnije", rekla je glasačica po imenu Oksana za BBC. "Zato što smo između Europe i ruskog utjecaja i moramo odabrati što želimo."

Na biračkom mjestu za stanovnike odcijepljene moldavske regije Transnistrije, koju ekonomski, politički i vojno podržava Rusija, BBC je naišao na dokaze o kupovini glasova. Producent BBC-ja čuo je kako žena koja je upravo ubacila svoj glasački listić u prozirnu kutiju pita izbornog promatrača gdje će biti plaćena.

Potvrdila da joj je nuđen novac za glas

Vani su je izravno pitali je li joj nuđen novac za glasanje, a ona je to bez imalo zadrške priznala. Ljutilo ju je što čovjek koji ju je poslao na biračko mjesto više ne odgovara na njezine pozive. "Prevario me!" rekla je.

Nije htjela odgovoriti na pitanje za koga je glasala.

U rujnu je Ilan Shor - odbjegli moldavski biznismen optužen za unošenje velikih količina gotovine u zemlju iz Rusije - ponudio novac kako bi uvjerio "što više ljudi" da glasaju protiv ili da se suzdrže na referendumu o EU. Ovaj tjedan Shor je dao videoizjavu u kojoj je rekao ljudima da glasaju za "bilo koga osim za Sandu" na predsjedničkim izborima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.