Evo što učiniti ako vam auto neće upaliti
BITNO je naučiti slušati svoje vozilo i odmah prepoznati problem kako biste znali reagirati na adekvatan način.
Ako vam se dogodilo da vam automobil neće upaliti, trebate znati da je nekoliko mogućih razloga za to. Važno je obratiti pažnju na zvuk koji se prilikom pokušaja paljenja čuje ispod haube, pa na osnovi toga odrediti možete li problem riješiti sami ili trebate odvesti vozilo kod automehaničara, piše Geico.
Evo na što trebate obratiti pažnju kada vam auto neće upaliti.
1) Nema zvuka, nema svjetla
Mogući problem: Problem s povezanošću akumulatora.
Što učiniti: Provjerite kablove koji su povezani za akumulator. Možda se čini da je sve u redu, ali možete ih pokušati okrenuti ili uviti i ako u tome uspijete, znači da su labavo povezani putem klema. Odspojite ih, obrišite ubrusom i ponovo pritegnite, pa pokušajte upaliti auto.
Mogući problem: Istrošeni akumulator.
Što učiniti: Pokušajte prespojiti kablovima svoj akumulator s akumulatorom drugog automobila.
2) Nema zvuka, ali su svjetla na kontrolnoj ploči uključena
Mogući problem: Neispravan anlaser ili prekidač za paljenje ili kablovi u anlaseru ne rade dobro.
Što učiniti: Pozovite pomoć i odvezite auto kod servisera.
Mogući problem: Problem s privjeskom ključa, loš mu je transponder ili mu je istrošena baterija.
Što učiniti: Trebali biste moći pokrenuti auto čak i ako je baterija privjeska istrošena. U priručniku koji ste dobili uz auto objašnjeno je kako.
3) Iz motora se čuje škljocanje
Mogući problem: Slab akumulator.
Što učiniti: Upalite prednja svjetla. Ako svijetle, akumulator je ispravan i škljocanje znači da vam je ili negdje prekid u kontaktu ili je problem u anlaseru. Ako su svjetla slaba, znači da je problem u akumulatoru, pa bi bilo dobro prespojiti dopuniti ga.
4) Normalan zvuk, ali motor se neće pokrenuti
Mogući problem: Nestalo vam je goriva ili je ono pri kraju.
Što učiniti: Pozovite servis ili nekoga tko bi vam mogao donijeti gorivo.
Mogući problem: Poplavljeni motor, ako imate stariji auto. Ovo se događa kada u motoru imate previše goriva, pa se svjećice namoče i ne iskre.
Što učiniti: Pritisnite gas do kraja i pokrenite motor. Ovo će izbaciti višak goriva iz komore za sagorijevanje.
Mogući problem: Pokvareni osigurač ili krug paljenja.
Što učiniti: Kada se osigurač pokvari, to je lako uočiti – vidi se da je metalna traka slomljena i da oko sebe ima crnu boju. U priručniku koji ste dobili uz automobil provjerite gdje vam se nalazi kutija s osiguračima i zamijenite pokvareni osigurač. Većina proizvođača u kutiju stavlja i rezervne osigurače.
5) Spori zvuk koji se postupno stišava
Mogući problem: Potrošeni akumulator.
Što učiniti: Pokušajte prespojiti akumulator s akumulatorom drugog automobila, a onda se odmah odvezite kod automehaničara, jer će vam se ista stvar dogoditi ponovo ako ne riješite problem.
6) Zvuk drobljenja prilikom paljenja
Mogući problem: Anlaser ne dopire do zamašnjaka.
Što učiniti: Okrenite ključ tri do četiri puta kako bi se anlaser povezao sa zamašnjakom i uspjet ćete upaliti auto. Ovo znači da vam je pukao zupčanik na zamašnjaku, pa biste trebali odvesti auto kod majstora da vam to popravi.
7) Zvuk vrtnje prilikom paljenja
Mogući problem: Pokvaren zupčasti remen. Konekcija između gornje i donje polovine motora je prekinuta. Klipovi su ostali bez otpora i pomiču se gore-dolje brže nego što je uobičajeno, jer neki ventili ostaju otvoreni.
Što učiniti: Prestanite pokušavati upaliti auto i pozovite pomoć, jer je ovo ozbiljan problem. Da biste izbjegli ovaj problem, promijenite zupčasti remen prilikom svakog redovnog servisa.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati