Može li Europa podnijeti 100 milijuna električnih automobila?
JESU li Europa i njena elektroenergetska mreža spremni za drastičan porast električnih automobila na cestama?
Većina će se složiti kako se trend elektrifikacije ubrzava i kako će električni automobili uskoro prevladavati. Čak su i najveći oktanofili svjesni električne budućnosti, ali se mnogi pitaju kakva je druga strana medalje.
Tu se ne misli samo na probleme u proizvodnji, ekologiju s aspekta korištenja rijetkih metala i zbrinjavanje, već nešto posve drugo. Pitanje koje si mnogi postavljaju je hoće li se svi ti milijuni električnih automobila moći puniti. Danas europskim cestama vozi tri milijuna električnih vozila, a već 2035. godine trebalo bi ih biti čak 135 milijuna. Može li to elektroenergetska mreža u Europi podnijeti?
Prema studiji elektroenergetske udruge Eurelectric i konzultantske tvrtke EY, europska električna mreža može podnijeti više od 100 milijuna električnih automobila, prenosi HAK Revija.
Pogledamo li desetak godina u budućnost, na mrežu će se morati spojiti 65 milijuna punionica, od čega 85 posto u privatnim kućanstvima i 4 posto u javnim prostorima. Već pri 50-postotnom udjelu električnih automobila nekontrolirano punjenje moglo bi dovesti do preopterećenja lokalne električne mreže. Zbog toga je neophodna inteligentna kontrola procesa punjenja.
Preporučuje se digitalizacija električne mreže kako bi se predvidjelo i optimiziralo ponašanje kupaca te kako bi se što je više moguće raspršili učinci na mrežu i potražnju. Jedno rješenje su i sustavi za pohranu električne energije, posebno u gradovima kojima bi se ispeglalo opterećenje u vremenima velike potražnje za električnom energijom.
Sve sugerira da su pripreme neophodne već danas te kako treba užurbano raditi na inteligentom upravljanju i širenju mreže punionica. U suprotnom bi se opet mogli susresti s problemima sličnim onima kad su nestašica goriva i vožnja par-nepar bili svakodnevica.
Sve je više zemalja koje su rekle ne nuklearnoj energiji, a kako je ugljen odavna nepoželjan, pitanje je mogu li obnovljivi izvori energije osigurati stabilnost u snabdijevanju europskog kontinenta električnom energijom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati