Tri najbolja filma iz 1999. godine, prema mišljenju kritičara
KRITIČARI časopisa Rolling Stone u ponedjeljak su složili rang-listu 99 najboljih filmova iz 1999. godine.
Tehnološke inovacije, začeci popularnih franšiza i brojni kultni filmovi samo su neki od razloga zašto se devedesete smatraju jednim od najboljih desetljeća u američkoj filmskoj povijesti, a 1999. je vrhunac ovog razdoblja.
Na Rolling Stoneovoj listi najboljih filmova ovog razdoblja našli su se i popularni blockbusteri i nezavisni filmovi, a u nastavku predstavljamo tri filma koja su se našla na samom vrhu ljestvice.
3. Biti John Malkovich (Being John Malkovich)
Nadrealistična komedija, koja iza sebe ima jednu nagradu BAFTA i tri nominacije za Oscara, jedan je od najkreativnijih filmova svih vremena te ujedno prvi dugometražni film u karijerama slavnog scenarista Charlieja Kaufmana i redatelja Spikea Jonzea.
Film prati nezaposlenog, ali talentiranog lutkara Craiga Schwartzmana (John Cusack) koji je u nesretnom braku s Lotte (Cameron Diaz), ženom opsjednutom kućnim ljubimcima. Budući da Lotte ne može uzdržavati i Craiga i svoje brojne ljubimce, Craig je prisiljen pronaći posao u jednoj njujorškoj firmi.
Na novom poslu počinje razvijati simpatije prema atraktivnoj kolegici Maxine (Catherine Keener) koja ga ne želi ni pogledati. Kao da to nije bilo dovoljno, jednog dana slučajno nailazi na portal koji ga teleportira u um poznatog glumca Johna Malkovicha.
"Kroz godine koje su uslijedile ideja o ulasku u nečiji um pokazala se kao prikladna metafora za cijelu Kaufmanovu karijeru - svaki film koji je napisao i/ili režirao funkcionirao je poput zavirivanja u njegovu iskrivljenu maštu", pišu iz Rolling Stonea.
"Naravno, ova otkačena meditacija o želji, stvaranju i identitetu nije plod samo jednog genijalca. Ona je također predstavila Jonzea kao nestašnog novog buntovnika američke fantastike, redatelja s jednom nogom čvrsto ukorijenjenom u neurednoj boemskoj stvarnosti, a drugom u zadivljujućem nadrealizmu."
"Kroz film Biti John Malkovich njih dvojica pojavila su se zajedno, potpuno formirana. Samo postojanje filma gotovo da pobija pesimizam koji izražava: dok su njihovi likovi tresli rešetke svojih osobnih zatvora, Kaufman i Jonze pronašli su slobodu u rijetkom nekompromitiranom izrazu u Hollywoodu", dodaju.
2. Matrix (The Matrix)
Akcijski film Matrix, u režiji Lane i Lilly Wachowski, toliko je revolucionaran da kritičari Rolling Stonea dijele akcijske filmove na dva razdoblja - razdoblje prije Nea, protagonista priče, i razdoblje koje je uslijedilo nakon njega.
Matrix kombinira znanstvenu fantastiku i akciju te uvodi gledatelje u svijet u kojem je stvarnost iluzija. Radnja prati programera Nea (Keanu Reeves) koji se odlučuje pridružiti grupi misterioznih pobunjenika kako bi spasio svijet od umjetne inteligencije koja drži čovječanstvo u simuliranoj stvarnosti i istovremeno se hrani energijom koju pružaju ljudska tijela.
Ostatak glumačke postave čine Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving i Joe Pantoliano.
Osim što je postavio nove standarde u svijetu vizualnih efekata i akcijskih koreografija te zacementirao Reevesov status akcijske zvijezde, Matrix je ostavio velik utjecaj na popularnu kulturu.
Uz Morpheusovu crvenu pilulu istine, koja je postala jedan od glavnih simbola alternativne desnice, iako su redateljice potvrdile da je riječ o metafori za rodnu disforiju, njihov film popularizirao je i teoriju simulacije.
"U konačnici, najveća snaga njihove premise leži u tome da je potaknula ljude da razmišljaju o prirodi stvarnosti. U tom pogledu Matrix je preoblikovao umove jednako kao i filmove", pišu kritičari.
1. Magnolia
Po mnogima jedan od najboljih filmova Paula Thomasa Andersona, postmodernistička drama Magnolia, prati desetak likova iz doline San Fernando u Los Angelesu, čiji se životi međusobno isprepliću.
Radnja se odvija u jednom danu i prikazuje niz slučajnosti, nesreća i sudbonosnih događaja koji zajedno tvore mozaik ljudskih iskustava. Svaki lik pokušava se nositi s nekom traumom iz prošlosti koja je oblikovala njegovu sadašnjost - od producenta na samrti, koji se pokušava pomiriti s djetetom, do bivše dječje zvijezde koja se suočava s gubitkom slave.
Glumačku postavu filma čine neke od najvećih holivudskih zvijezdi, kao što su Tom Cruise, Julianne Moore, Philip Baker Hall, Philip Seymour Hoffman, Alfred Molina, Luis Guzmán, William H. Macy i brojni drugi.
"Više nego bilo koji drugi film objavljen tijekom ove godine čuda američke kinematografije, Magnolia utjelovljuje sve što je generaciju '99. učinilo tako nezaboravnom. Film je veličanstveno kaotičan, grandiozno opsesivan i neumjeren", ističu kritičari.
"Andersonov pokušaj ispreplitanja različitih niti u tapiseriju koja prikazuje društvo u kolektivnom živčanom slomu - kada ga je šef studija upitao kako balansira šest priča, Anderson ga je ispravio rekavši: 'Pokušavam ispričati jednu priču' - bio je dovoljno širok da obuhvati ljubav, smrt, usamljenost, traumu, ovisnost, oprost, magični realizam, televizijske kvizove i toksičnu muškost, čak i prije nego što je taj pojam imao naziv."
Ostatak filmova s popisa možete pogledati na ovom linku.