REVIZIJA UTVRDILA KAOS U MEDVEDOVOM MINISTARSTVU "Zašto niste obavijestili DORH?"
Foto: Index/FaH/Državna revizija
"KONCEM 2016. godine dospjeli dug u iznosu 4.4 milijuna eura odnosi se na 718 korisnika kredita. Tijekom 2016. Ministarstvo u slučaju da nije dostavljena dokumentacija kojom se ispunjavaju uvjeti za pravdanje sredstava dobivenog kredita, nije pokrenulo ni jednu mjeru naplate kredita u suradnji s bankom te Državnim odvjetništvom Republike Hrvatske, iako je rok od godine dana prošao, a u 2015. godini je utvrđeno da 116 korisnika nije opravdalo trošenje 2.810.658 eura", stoji u dijelu nalaza Državne revizije koja je za Ministarstvo branitelja dala uvjetno mišljenje.
I 2015. utvrdili nepravilnosti, a sada se nastavile i u 2016. godini
Naime, Revizija je u Ministarstvu branitelja utvrdila pravi kaos, odnosno cijeli niz nepravilnosti, od isplate nepripadajućih novčanih primanja pa do toga da nema mjera za povrat neopravdano isplaćenih sredstava. Tu je i izostanak poduzimanja mjera za učinkovitu zaštitu imovine od bespravnog useljenja i korištenja bez ovlaštenja.
U Ministarstvu nema ni kontrole pravodobnog podmirenja obveza i namjenskog korištenja stanova, kredita i potpora te provedbu postupaka za korisnike koji ne podmiruju obveze ili ne koriste stanove, kredite i potpore za propisane, odnosno ugovorene namjene stambenog zbrinjavanja.
Revizija je sve te nepravilnosti utvrdila još prošle godine, no ove godine se ta praksa nastavila pa se u jednom dijelu izvješća spominje i Državno odvjetništvo koje očigledno nije obaviješteno o nepravilnostima. Naime, najviše je nepravilnosti u kontrolama odobrenih stambenih kredita.
Utvrđeni dug od 4,4 milijuna eura
Prema zakonu u slučaju da dužnici ne ponude način otplate dugovanja, bilo u dogovoru s bankom otplatom obroka ili uz odobrenu odgodu od tri do šest mjeseci, Ministarstvo bi moralo putem općinskih državnih odvjetništava pokrenuti postupke prisilne naplate dugovanja, odnosno u slučajevima gdje je Ministarstvo vlasnik stana raskidanje ugovora o stambenom kreditu i povratom dodijeljenog stana, kako se i navodi u dopisu koji se uručuje. No, to se nije radilo.
Koncem 2016., prema popisu banke, 718 korisnika kredita ima dospjeli dug u iznosu 4.4 milijuna eura, a sudeći prema nalazu Revizije, to nije konačna brojka jer kontrola nije obuhvatila sve hrvatske županije!?
Nenamjensko trošenje kredita
Potpuni kaos je i kod kontrole namjenskog trošenja odobrenih kredita i potpora za stambeno zbrinjavanje. Kontrolom u 2016. je obuhvaćeno 247 korisnika koji su ostvarili kredite za obnovu stambenih prostora, izgradnju kuće, poboljšanje uvjeta stanovanja, kupnju nekretnine u vlastitoj organizaciji te dodijeljene financijske potpore u ukupnom iznosu 4.3 milijuna eura, od tog broja čak njih 146 nije opravdalo dobivena sredstva. Riječ je o iznosu od 2.6 milijuna eura, odnosno 80,5 posto kontroliranih sredstava.
Po zakonu, ako korisnik ne dostavi traženu dokumentaciju, Ministarstvo produžuje rok za dostavu dokumentacije za godinu dana. Ako ni nakon godinu dana korisnik ne dostavi navedenu dokumentaciju, Ministarstvo pokreće mjere naplate kredita u suradnji s bankom te Državnim odvjetništvom Republike Hrvatske.
Tijekom 2016. godine Ministarstvo nije pokrenulo ni jednu mjeru naplate kredita, iako je rok od godinu dana prošao, a u 2015. je utvrđeno da 116 korisnika nije opravdalo trošenje 2.810.658 EUR.
"Zovite banke i DORH"
"Državni ured za reviziju nalaže pokretanje mjera za naplatu kredita u suradnji s bankom i Državnim odvjetništvom Republike Hrvatske u slučaju da nije dostavljena dokumentacija kojom se ispunjavaju uvjeti za pravdanje sredstava dobivenog kredita", stoji u nalazu Revizije. U Ministarstvu su na nalaz Revizije oko nenamjenski utrošenih kredita odgovorili vrlo kratko.
"Ministarstvo navodi da će u narednom razdoblju kontrolirati dospjela potraživanja (a ne samo dvanaest mjeseci) za dodijeljena sredstva stambenog zbrinjavanja putem odobrenih kredita te će donijeti plan kontrole. U suradnji s bankom i Državnim odvjetništvom Republike Hrvatske, poduzimat će mjere radi naplate kredita", stoji u odgovoru Ministarstva branitelja Tome Medveda.
Kaos u uredu Tome Medveda
Iz izvješća je razvidan kaos koji vlada u tom Ministarstvu pa se upozorava da nisu dostavljeni podaci o stanovima u vlasništvu RH kojima upravlja Ministarstvo.
Podsjetimo, od 22. do 28. siječnja 2016. godine predstavnik Ministarstva bio je Mijo Crnoja, a od 28. siječnja do 21. ožujka 2016., dužnost je obavljala Vesna Nađ. Od 21. ožujka prošle godine zakonski predstavnik Ministarstva je Tomo Medved.
"Kontrole namjenskog korištenja sredstava neposrednim uvidom na terenu, u pravilu nisu obavljane ili su bile nedostatne. Zbog navedenog se ocjenjuje da postojeći sustav kontrola još uvijek nije zadovoljavajući te postoji rizik od nenamjenskog korištenja proračunskih sredstava, čime se dovodi u pitanje i ispunjenje ciljeva financiranih programa. Revizijom utvrđene nepravilnosti i propusti, koje se odnose na izvršenje naloga i preporuka danih u prošlim revizijama, računovodstveno poslovanje, nepravodobno poduzimanje mjera naplate potraživanja te kontrole odobrenih kredita za provedbu stambenog zbrinjavanja, posljedica su nedovoljno razvijenog sustava unutarnjih kontrola, te su utjecale na izražavanje uvjetnog mišljenja", stoji u zaključku Državne revizije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati