Ovako se odgajaju djeca kojima će čaša uvijek biti napola puna
Foto: 123rf
ŽELITE li odgojiti malog optimistu?
Njihova buduća sreća, znajte, ovisit će o njihovu pogledu na svijetu, a svatko tko je pesimističan neće baš za sebe reći da je sretan. To valjda ne želite svom djetetu, pogotovo ako već ne može promijeniti pesimistično okruženje u kom odrastaju.
No prije svega morate znati da se optimizam i pesimizam ne mogu baš lako naučiti, oni su više stvar navike i onoga što dijete promatra i čuje, znatno više od onoga što roditelj želi pričama usaditi u njih. I zato:
1. Prestanite se stalno žaliti i izdvajati samo negativne strane
Kako bi dijete moglo postati optimistično ako se roditelji stalno žale i stalno pričaju o negativnim stvarima? Tako će i djeca s vremenom prestati primjećivati sve ono malo i dobro u životu jer će biti fokusirani na sve loše i negativno.
Dakle, pođite od sebe.
2. Izbacite iz rječnika sve "krajnosti"
Ljudi često nisu svjesni koliko naš rječnik može utjecati na pesimizam ili optimizam jer riječi poput "to nikada nisam mogla", "i ja uvijek pogriješim", odnosno ti famozni "nikad" i "uvijek" strašno podsjećaju na nešto što je neizbježno te će se događati uvijek. Pokušajte stoga te krajnje riječi zamijeniti s onima u kojima ima više optimizma, poput "možda" i "ponekad".
3. Svako zlo za neko dobro
Kad god se roditelj nađe u većem problemu, to je situacija u kojom može birati: žaliti se i kukati na sva usta, čak i pred djetetom ili će iz najvećih životnih problema izvući najbolju lekciju i upravo nju predstaviti djetetu. No ako je roditelj pesimist i ne vjeruje da će se ikada izvući iz svojih problema, teško da će dijete u takvom okruženju postati optimist.
4. Dajte im da probaju, premda i pogriješe
Nijedan roditelj ne može znati koliko optimističnih potencijala ima njihovo dijete ako im nikada ne dozvole da probaju sami, pa iako na koncu možda ipak pogriješe. No tu leži jedna jako važna stvar - ako roditelj ne vjeruje svom djetetu da može, kako onda dijete može biti optimistično u svemu što radi ili želi napraviti. Djeca uče od malena, ali ako im roditelji od malih nogu usađuju strah od neuspjeha, to ne vodi ničem drugom nego pesimizmu.
5. "Okrenite ih" kad se bore s nečim
Ako se vaše dijete bori s nečim, s crtežom, zadaćom, sportovima.. to nije razlog da pate, a upravo je roditelj taj koji dijete mora naučiti kako se nositi s razočaranjem jer je taj osjećaj dio života. I baš im zato morate dati do znanja da u svojoj borbi nisu sami te da postoje područja u života u kojima će uvijek biti malo bolji ili malo lošiji, ali da će se njihov trud uvijek, ali uvijek isplatiti. Samo treba misliti pozitivno.
6. Trud je uvijek važniji od talenta
Talent je nešto što sami ne možemo kontrolirati, ali se zato uvijek možemo truditi, na što stvarno možemo utjecati, da izbrusimo talent ili samo budemo bolji čak i u onome što nam ne ide.
Trud i poticanje da se dijete trudi važniji su i od talenta i od rezultata pa ih zato uvijek radije pohvalite zbog uloženog truda, a ne rezultata.
7. Dozvolite im da sanjaju velike snove
Pa što ako vi doista mislite da vaše dijete neće postati slavni sportaš ili predsjednik, ako oni o tome maštaju tada je vaša uloga da im to i dopustite. Nemojte im rušiti njihove snove ni ograničavati njihovu maštu.
8. Ohrabrujte ih da imaju ciljeve i veselite im se zajedno
Kad se nečemu jako nadamo ili nešto čekamo s nestrpljenjem, tada svoj optimizam držimo budnim cijelo vrijeme. Ohrabrujte ih stoga da jasnije razmišljaju o svojoj budućnost, čak i ako se to svede na velika očekivanja od vikenda. Samo mislite pozitivno i pustite svoje dijete da se raduje životu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati