Skandal s Rusijom mogao bi pomoći Trumpu da opet osvoji izbore
"DONALD TRUMP proveo je većinu proteklog tjedna tvrdeći da nije siguran jesu li ruski hakeri uistinu napali američke demokrate za vrijeme izbora 2016. godine. Prikazao se u najslabijem mogućem izdanju pišući na Twitteru o tome koliko je puta zapravo osudio i kritizirao Ruse. Po svim tradicionalnim mjerilima, to je bio loš i bizaran tjedan za Trumpa. No kad bi imao još nekoliko desetaka takvih tjedana, bilo bi moguće govoriti o njegovoj ponovnoj pobjedi na izborima 2020. godine, jer kad govorimo o Rusiji, ne govorimo o Trumpovim drugim greškama - a upravo bi ga te greške mogle odvesti u propast", piše Harry Cheadle u nedavnom članku za Vice.
Trumpova velika administrativna čistka
"Suvišno je reći da potencijalna Trumpova suradnja s Rusijom za vrijeme predsjedničke kampanje predstavlja golem skandal i da istraga Roberta Muellera nije "LOV NA VJEŠTICE", kako Trump često piše na svom Twitter profilu. Njegovi suradnici lagali su o kontaktima s Rusijom. Njegov bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael Flynn morao je podnijeti ostavku nakon što je utvrđeno da je lagao o telefonskim pozivima ruskom veleposlaniku. Voditelj Trumpove kampanje Paul Manafort trenutno leži u zatvoru čekajući suđenje za niz optužbi koje nemaju nikakve veze s kampanjom, no svejedno ne idu u prilog cjelokupnoj moralnoj vertikali. Sam Trump smijenio je direktora FBI-ja Jamesa Comeya da bi potom na televiziji izjavio da je smjena vezana uz istragu o Rusiji. Comey je naknadno ustvrdio da ga je Trump ucijenio i zatražio da se istraga o Flynnu zaustavi. Usto, Manafort se, uz Trumpovog sina i zeta, sastao s ruskom odvjetnicom povezanom s Kremljem, koja je dogovorila sastanak na temelju toga što je blatila Hillary Clinton. Ima još toga, no i ovo je dovoljno za zaključiti da je ovdje riječ o velikom problemu".
Očekivani pad popularnosti
"Krajem tjedna Trumpov je rejting na ljestvici popularnosti iznosio malo više od 40 posto. No valja upamtiti da je gotovo isti takav rejting imao i uoči pobjede na izborima za predsjednika 2016. godine. Druga anketa je pak pokazala da tek 60 posto Amerikanaca, među kojima 46 posto republikanaca, vjeruje u rusko miješanje u američke izbore. Sve američke obavještajne agencije slažu se da se to uistinu dogodilo. Ista je anketa pokazala da 75 posto republikanaca smatra da je istraga o ruskom uplitanju zasnovana na kampanji protiv Trumpa, dok treća anketa, provedena prošlog mjeseca, otkriva da 53 posto republikanaca ima negativno mišljenje o Trumpu".
Globalni značaj skandala s Rusijom
"Možda postoji djelić dokaza koji će Mueller otkriti te koji će promijeniti umove i srca republikanaca i primorati ih na masovno otkazivanje poslušnosti Trumpu. No s obzirom na predsjednikov talent poricanja čak i najočitijih istina, sumnjam da će se to dogoditi", zaključuje Cheadle u kolumni za Vice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati