Hrvatski inženjeri razvili sustav za navigaciju po unutarnjim prostorima
VEĆINA nas koristi razne navigacijske aplikacije koje su znatno olakšale kretanje kroz grad, vožnju i izbjegavanje prometnih gužvi, no kada su u pitanju zatvoreni prostori poput velikih poslovnih zgrada, trgovačkih centara, javnih garaža, aerodroma ili bilo kojih drugih velikih zatvorenih prostora, današnja tehnologija ne nudi korisna rješenja.
Jedan takav sustav za navigaciju kroz unutarnje prostore, baziran na Internetu stvari (IoT - Internet of things), razvila je telekom kompanija A1 kako bi olakšala kretanje kroz svoj novi kampus.
Kao dio procesa digitalne transformacije kroz koju kompanija prolazi, kampus A1 je krajem prošle godine temeljito preuređen u skladu s potrebama novih oblika rada u digitalnom dobu. Unutar projekta implementirane su brojne društvene zone na svakom katu, neformalna mjesta za rad, a broj soba za sastanke narastao je s 20 na 81 – što uključuje fokus sobe za kratke sastanke te šesnaest kolaboracijskih soba za agilne timove.
A1 kampus
Također, odjeli koji najčešće surađuju na razvoju proizvoda, usluga ili procesa, od sada i sjede zajedno, a uklanjaju se i hijerarhijske prepreke pa predsjednik Uprave i menadžment sjede zajedno sa zaposlenicima, bez vlastitih ureda. U preuređenje je uloženo oko četiri milijuna eura.
IoT sustav za lakše snalaženje u kampusu
No vratimo se na tehnologiju. Rješenje za navigaciju kroz kampus je razvijeno u suradnji sa zagrebačkim Fakultetom elektrotehnike i računarstva u okviru symbIoTe projekta koji je dio programa OBZOR2020 i inicijative IoT-European Platforms Initiative (IoT-EPI). Tim unutar A1 vodio je Zvonimir Zelenika, voditelj razvoja temeljne prijenosne mreže u toj kompaniji, koji nam je pojasnio detalje tog rješenja.
“Primijetili smo da se dosta ljudi teško snalazi na kampusu, pogotovo oni koji prvi put dolaze, i onda smo razmišljali kako to riješiti. Sustav koji smo razvili mjeri signal mobilne mreže, vidljive wi-fi hotspotove i druge raspoložive bežične tehnologije te njihovim kombiranjem može dati preciznost od 2 do 3 metra. Google i Apple nude unutarnje mape pokojeg šoping centra i aerodroma, ali zapravo za problem unutarnjeg pozicioniranja i navigacije još uvijek nema suvislog i standardnog rješenja. Zato smo htjeli iskoristiti symbIoTe projekt da se pozabavimo tom problematikom i da bude korisno za naš kampus. FER će također kod sebe implementirati to rješenje a zajedno se nadamo dodatnim implementacijama i daljnjim poboljšanjima preciznosti i uporabljivosti”, kaže Zelenika.
Zvonimir Zelenika
SymbIoTe je projekt financiran u okviru programa Europske unije Horizon 2020. U njemu je sudjelovalo 14 članova iz raznih zemalja Europe, a njime se žele riješiti kompleksni problemi stvaranja interoperabilnog IoT ekosustava.
Internet stvari povezuje razne uređaje, fizičke objekte, senzore koji međusobno komuniciraju i daju neslućene mogućnosti u razvoju novih usluga. Jedan od najčešćih primjera su sustavi tzv. pametnih kuća, u kojima se kroz web ili mobilnu aplikaciju omogućuje upravljanje raznim funkcijama poput gašenja i paljenja klimatizacije, rasvjete, kontrole raznih uređaja u kućanstvu i slično.
“Projekt je počeo 1.1.2016. godine. FER je već ranije sudjelovao u jednom prethodnom IoT projektu no za symbIoTe su s nama uspostavili suradnju jer su tražili i industry partnere. Naime, u tim projektima se traži da postoji balans istraživačkih institucija, fakulteta i tvrtki, što malih i srednjih, što velikih poput nas. Želi se postići da konzorcij koji nosi projekt bude raznolik. Radilo se tri godine, a članovi konzorcija su bili iz više zemalja - od Portugala, Španjolske, Grčke, Njemačke, Austrije, Italije, Poljske... Cilj je bio razviti interoperabilnost. Na primjer, danas ako kupiš nekakve komponente ili IoT rješenje od jednog proizvođača i spojiš ih - to fino radi. No ako su od različitih proizvođača, tu može nastati problem jer su sustavi zatvoreni i funkcioniraju kao silos (imaju svoje senzore i upravljački hardware, svoju mobilnu aplikaciju, web sučelje, protokole i oblike podataka). Ideja je napraviti metodu kojom se više IoT sustava može međusobno povezati bilo na semantičkog ili dubljoj tehničkoj razini.
Jedno od najkompleksnijih slučajeva primjene symbIoTe projekta smo demonstrirali u Beču, Portu ali i Zagrebu jest model pametne mobilnosti i zelenog kretanja, gdje smo kroz povezivanje nekoliko IoT sustava izgradili rješenje za kretanje kroz grad predlažući rute sa najmanjim zagađenjem što je posebno važno biciklistima a i pješacima. Sa jedne strane prikupljamo mjerenja zagađenja zraka sa stacionarnih mjernih postaja ali i sa nosivih senzora koje sa sobom nose sudionici u prometu, podatke o brzinama kretanja automobila kroz kritične prometnice u gradu te iz tih podataka gradimo model zagađenja. S druge strane mobilne aplikacije se oslanjaju na sustav usmjeravanja koji uzima u obzir i podatke o zagađenju tako da osim najkraće rute sustav predlaže i optimalnu „zelenu“ rutu. U razvoju i testiranju ovog rješenja dodano su sudjelovali vanjski partneri projekta – tvrtka GDi sa svojim sustavom upravljanja vozilima te volonteri udruge Sindikat Biciklista koji su zajedno sa nama prikupljali mjerenja zagađenja, testirali aplikacije i algoritme usmjeravanja”, kaže Zelenika.
A1 kampus
Studenti razvili SmartChicken - IoT sustav za upravljanje peradarskom farmom
Kako bi i studentima omogućili da na postojećim platformama osmisle IoT rješenja koja mogu biti primjenjiva i korisna u društvu, A1 Hrvatska je kao platinum sponzor podržao IoT radionicu koja se održala od 7. do 13. siječnja na FER-u. U prvih pet dana sudionici su imali priliku pratiti teorijska predavanja kako bi se što bolje pripremili za hackathon, čiji je cilj bio osmisliti i u jedan dan izgraditi inovativno, ali i potpuno funkcionalno IoT rješenje.
“Radionica je organizirana u suradnji s IoT Laboratorijem FER-a i EESTEC LC Zagreb studentskom udrugom te je, slično kao i cijeli symbIoTe projekt, bila dobra prilika za povezivanje akademske zajednice i industrije. Cilj je bio da se studente kroz predavanja nauči nečemu novome (pogotovo praktičnoj primjeni), a dodali smo i natjecateljski dio hackatona. Prva tri tima su dobili i simbolične nagrade – uređaje i senzore da se mogu nastaviti baviti IoT-om. Pobijedio je tim s FER-a, no na hackatonu je bilo i studenata s Algebre i FOI-a. Na predavanjima je bilo 30-40 studenata, a u praktičnom dijelu smo imali 5 timova koji su se natjecali”, kaže Zelenika.
Pobjednički tim AJ-O-TI čiji članovi su bili studenti FER-a Zvonimir Lončarić, Ivan Trubić i Boris Belaj, razvio je sustav SmartChicken za upravljanje peradarskom farmom.
Pobjednički tim hackatona
“Prvo smo planirali raditi sustav za zaštitu od zombija, ali smo onda ipak odlučili da mora biti nešto ozbiljnije”, kaže Ivan Trubić, pojašnjavajući kako su se odlučili razvijati sustav za peradarstvo.
“Naše rješenje nadzire farmu kroz razne senzore. Na primjer, imamo senzor za toplinu i kada je potrebno, sustav pali lampu za grijanje. Može se svašta pospajati, mogla bi se dozirati hrana, voda i slično, moglo bi se svašta dodati, no s obzirom na to da hackaton traje samo jedan dan, sustav nije pretjerano razrađen, više je kao koncept. Sustav je razvijen na bazi pločice - arduina koja komunicira s A1 IoT platformom, a koja onda podatke oglašava na symbIoTe platformu. Ona služi spajanju raznih platformi koje nisu jednake i onda se na kraju na nju spaja android aplikacija. U android aplikaciji se mogu vidjeti očitanja ili dobiti nekakva upozorenja ili čak upravljati tim sustavom. Cijeli IoT je zapravo takav - da imate nekakve uređaje koji su spojeni i nešto mjere. S obzirom da sve ide prema automatizaciji jednog dana, više nećete morati biti na farmi”, objasnio nam je Boris Belaj.
Sadržaj donosi Index u suradnji s A1, u skladu s najvišim profesionalnim standardima.
bi Vas mogao zanimati
Uvjetima korištenja i Pravilima o privatnosti