Stranka Dalije Orešković želi porez na robote
STRANKA Start Dalije Orešković u nacrtu svog programa između ostalog ima i plan za uvođenje poreza na robote.
O porezu na robote već se nekoliko godina vode rasprave na globalnoj razini tako da ideja nije originalna, a njegovi zagovornici smatraju da bi se tim porezom trebala financirati prekvalifikacija radnika koji zbog automatizacije ostanu bez posla.
Smeta ih što roboti ne plaćaju poreze i doprinose na plaće
Ekipu iz Starta, sudeći prema onome što je za Telegram iznio jedan od njihovih kandidata za EU izbore, smeta to što roboti ne plaćaju poreze i doprinose na plaće, a postaju sve važniji dio radne snage.
Iako intuitivno većina nas zaključuje da roboti uzimaju poslove ljudima, što dovodi do rasta nezaposlenosti, podaci pokazuju upravo suprotno - da zemlje s najvećim brojem robota imaju najnižu nezaposlenost.
Prema podacima Međunarodne federacije za robotiku, Hrvatska je pri samom dnu po broju robota u industriji u odnosu na broj radnika. Tako je 2016. godine svjetski prosjek bio 74 robota na 10 tisuća radnika, dok je u Hrvatskoj radilo tek šest robota na 10 tisuća radnika.
Izvor: World Robotics 2017
Najveći stupanj automatizacije ima Južna Koreja gdje na 10 tisuća radnika dolazi 631 robot.
Iza nje je Singapur s 488 robota, a slijedi najrobotiziranija europska zemlja - Njemačka, koja ima 309 robota na 10 tisuća stanovnika. Zatim slijedi Japan s 303 robota, a u svjetskom vrhu su i Švedska te Danska s 223 i 211 robota.
Najbogatije zemlje, s najmanje nezaposlenih, imaju najviše robota - Hrvatska na dnu
Radi se, naravno, o zemljama s vrlo niskom stopom nezaposlenosti, ispod pet, šest posto ili niže, te visokim standardom života. Naime, roboti doprinose produktivnosti radnika, a visoka produktivnost znači visoke plaće.
Vrlo visoko na svjetskoj ljestvici su i neke zemlje s kojima se Hrvatska ranije mogla uspoređivati, poput Slovenije koja ima 137 robota na 10 tisuća radnika, čime je svrstana na 16. mjesto u svijetu. Odmah iza je Slovačka sa 135 robota, što joj je donijelo 17. mjesto. Blizu je, naravno, i Češka, koja je sa 101 robotom na 20. mjestu globalne ljestvice.
Izvor: World Robotics 2017
Iako je ispod europskog prosjeka, daleko veći broj robota - njih 57 - ima i susjedna Mađarska.
Hrvatska je sa svojih šest robota na 10 tisuća radnika na samom dnu, kao i u mnogim drugim stvarima, u društvu Indonezije, Rusije, Filipina i Indije, pa je zapravo i bez uvođenja posebnog poreza uspjela pobijediti robotizaciju.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati