Indija ubrzano ostaje bez vode. Neki gradovi su već sada potpuno suhi
SLABLJENJE monsunskih kiša pokazalo je koliko je krhka opskrba vodom u Indiji, javlja Al Jazeera.
Računa se da će 21 grad u Indiji, uključujući i glavni grad New Delhi, ali i neki drugi gradovi poput Bangalorea, Chennaija i Hyderabada, ostati bez podzemnih voda do 2020., što će utjecati na živote milijuna ljudi.
Bez pristupa pitkoj vodi do 2020.
Nacionalna institucija za transformaciju Indije (NITI Aayog) kaže da čak 40 posto indijskog stanovništva neće imati pristup pitkoj vodi do 2030. godine.
Monsunske kiše su sve slabije i u zadnjih pet godina količina padalina je stalno ispod prosjeka, a do sada je po tom pitanju 2015. godina bila najgora. Ovogodišnja situacija je također vrlo zabrinjavajuća jer je kašnjenje monsuna praćeno i produljenim toplinskim valovima.
Grad Chennai bez vode
Grad Chennai u državi Tamil Nadu je u ovom trenutku gotovo bez vode, a u zadnjih devet od ukupno deset dana je imao temperaturu veću od 41 Celzijevog stupnja. Milijuni ljudi su tako prisiljeni oslanjati se na vodu iz cisterni u ovom južnom dijelu države. Ministar za ribarstvo države Tamil Nadu, D. Jayakumar je optimističan i kaže da će vlada biti u stanju prevladati krizu do kišnog razdoblja koje se očekuje između listopada i prosinca. Opskrbu grada, kaže, osigurava čak 400 cisterni.
Slabljenje kiša na području grada Chennaija rezultiralo je 2018. gotovo potpunim iscrpljivanjem četiriju glavnih gradskih jezera. Povećanje populacije, sve veća potreba za navodnjavanjem, kao i potreba za pitkom vodom u kombinaciji sa slabljenjem kišnih razdoblja, nose svoje teške posljedice.
Novo krizno ministarstvo
Indija je osnovala novo ministarstvo koje se bori s velikom egzistencijalnom krizom u zemlji u kojoj velik postotak stanovništva ovisi o poljoprivredi i monsunskim kišama.
Indijski predsjednik Ram Nath Kovind izjavio je da će novo ministarstvo vodnog gospodarstva riješiti problem očuvanja i upravljanja vodom. Vrlo je vjerojatno da će se taj problem morati rješavati na svjetskoj razini osnivanjem nadležnih tijela koja će nastojati iznaći održiva rješenja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati