Objavljeni detalji dramatične akcije u kojoj je ubijen vođa ISIS-a
AMERIČKI predsjednik Donald Trump priopćio je u nedjelju da je vođa Islamske države Abu Bakr al-Bagdadi mrtav nakon operacije koju su provele Sjedinjene Američke Države.
Trump je objavio da je odbjegli čelnik Islamske države (IS) Abu Bakr al-Bagdadi poginuo u operaciji američkih specijalnih snaga na sjeveroistoku Sirije, što je zadalo težak udarac toj džihadističkoj skupini.
Al-Bagdadi se ubio tijekom američke operacije aktiviranjem samoubilačkog pojasa s eksplozivom, rekao je Trump u svom obraćanju naciji koje je prenosila televizija iz Bijele kuće. Testovi DNK provedeni po završetku operacije na licu mjesta potvrdili su njegov identitet, istaknuo je američki predsjednik.
"On je bio bolestan i zao čovjek i sada ga više nema", kazao je Trump dodajući da je umro "kao pas" i "kao kukavica". Također je rekao da je za sobom u smrt al-Bagdadi povukao i troje djece.
Aktivirao eksploziv te ubio sebe i djecu
Pod al-Bagdadijevim vodstvom Islamska država, koja je u jednom trenutku kontrolirala velika područja Iraka i Sirije, provodila je jezive napade na vjerske manjine te napade na pet kontinenata u ime jednog oblika ultrafanatičnog islama.
"Siledžija koji je toliko pokušavao zastrašiti druge proveo je svoje posljednje trenutke u užasnom strahu, panici i stravi, prestravljen američkim snagama koje dolaze po njega", izjavio je Trump.
Trump je rekao da je al-Bagdadi umro nakon što je ušao u tunel bez izlaza.
"Došao je do kraja tunela dok su ga lovili naši psi. Aktivirao je svoj pojas s eksplozivom i ubio sebe i troje djece. U eksploziji mu je raskomadano tijelo i tunel se urušio na njega", dodao je Trump.
Tijek akcije
Tajna operacija započela je oko 17 sati u subotu navečer s preletom osam helikoptera u kojima su se nalazili timovi elitnih američkih trupa iznad "vrlo, vrlo opasnog teritorija" prema finalnom odredištu, rekao je Trump. U misiju su također bili uključeni brojni drugi američki zrakoplovi i brodovi, od kojih su neki bili na raznim lokacijama unutar Iraka.
"Letjeli smo vrlo, vrlo nisko i jako, jako brzo. Bio je to vrlo opasan dio misije. Ušli smo i izašli identičnom rutom”, opisao je u nedjelju Trump novinarima, a prenosi CNN.
Tijekom leta na helikoptere su pucali lokalni militanti, no vojne trupe uzvratile su vatru i tako otklonile prijetnju.
“U eksploziji mu je raskomadano tijelo“
Nakon što su stigle na odredište, trupe su probile obrambeni zid kako bi izbjegle mine i druge zamke na okolnom području. Tada su se suočile s borcima ISIS-a i ubile "velik broj" terorista a da pritom nije bilo žrtava, prema Trumpu, s njihove strane.
Zarobili su najmanje dva borca Islamske države, a 11 djece je privedeno. Dvije Bagdadijeve supruge ubijene su tijekom operacije; nisu stigle aktivirati svoje samoubilačke prsluke.
S DNK analizom, koja je potvrdila Bagdadijev identitet, započelo se "oko 15 minuta nakon što je ubijen".
Kako su našli Bagdadija
Prije vojne akcije u subotu navečer Bagdadi je bio pod nadzorom već nekoliko tjedana. Mazloum Abdi, glavni zapovjednik kurdskih snaga u Siriji, na Twitteru je napisao kako su obavještajne operacije koje su dovele do ubojstva Bagdadija započele još prije pet mjeseci.
Irački obavještajni timovi su veljači 2018. od bliskih suradnika Bagdadija dobili značajne informacije o tome kako je tolikih godina izbjegavao uhićenje, piše Reuters.
Smatra se da je Ethawi, koji ima doktorat islamskih znanosti, bio jedan od prvih pet suradnika čelnika ISIS-a. Pridružio se Al-Qaidi 2006., a američke snage uhitile su ga 2008. i zatvorile na četiri godine.
"Ethawi je odao vrijedne informacije koje su pomogle iračkoj obavještajnoj agenciji da shvati obrazac Bagdadijevih kretanja i da pronađe mjesta koja je koristio za skrivanje", rekao je jedan od iračkih sigurnosnih dužnosnika.
"Ethawi nam je dao detalje o pet osoba koje su se susretale s Bagdadijem u Siriji i o različitim lokacijama koje su pritom koristile", kazao je Reutersu.
Američka Središnja obavještajna agencija (CIA) izvijestila je o mogućoj točnoj lokaciji Bagdadija Ministarstvu obrane, a Trump i potpredsjednik Mike Pence saznali su o njoj "ranije tijekom tjedna".
Američki predsjednik tada je naredio vojnim zapovjednicima da započnu s izradom određenih opcija za plan napada koje su mu i u predstavljene dan kasnije, u petak.
"Nismo puno znali o tome kamo namjerava krenuti. Čak smo dobili informacije da će se premjestiti na drugu lokaciju, no na kraju nije otišao. Zbog njegove promjene mišljenja, morali smo otkazati dva druga plana napada. Stalno je mijenjao svoje planove. Na kraju smo konačno saznali da se neko vrijeme namjerava zadržati na ovoj lokaciji“, kazao je Donald Trump.
"Konačna odluka o napadu donesena je tek u subotu ujutro, kada smo primili dodatne obavještajne informacije", rekao je Mike Pence, potpredsjednik SAD-a.
Trump, okružen najvišim vojnim dužnosnicima, nadgledao je cijelu vojnu operaciju u realnom vremenu, što je dokumentirano na fotografiji koju je u nedjelju objavila Bijela kuća.
Surađivali s Rusijom, Irakom i Turskom
Trump je u nedjelju rekao da su o vojnoj akciji unaprijed obavijestili neke strane zemlje, uključujući Rusiju i Tursku, ali da im nisu obznanili pojedinosti same misije niti tko je meta.
"Imali smo odličnu suradnju s Rusijom. Dozvolila nam je let iznad područja koja su pod njenom vlašću. Rusija je bila sjajna. Irak je bio izvrstan. Stvarno smo sjajno surađivali", rekao je Trump u nedjelju novinarima.
"Komunicirali smo i s Turskom. Znali su da ulazimo. Letjeli smo preko njenog teritorija. Bili su izvrsni, sve je prošlo bez problema", dodao je.
"Kalif" koji je ostavio krvav trag smrti i užasa
Podsjetimo, Islamska država ili kalifat, koju je al-Bagdadi proglasio u srpnju 2014. na preko četvrtine Iraka i Sirije, postala je poznata po zvjerstvima protiv vjerskih manjina i napadima na pet kontinenata protiv "nevjernika" u ime radikalnog islama koji je zaprepastio i umjerene muslimane.
Genocid nad Jezidima, sljedbenicima jedne od najstarijih bliskoistočnih religija, ilustrira svu brutalnost njegove vladavine. Tisuće muškaraca pobijene su na planini Sinjar na sjeverozapadu Iraka, njihovom vjekovnom prebivalištu, a žene su također masovno likvidirane ili zarobljene za seksualne robinje. I neke druge vjerske skupine bile su podvrgnute seksualnom ropstvu, pokoljima i bičevanjima.
Javna pogubljenja - odsijecanje glava
IS je izazvao sveopće zgražanje svijeta i javnim pogubljenjima - odsijecanjem glava talaca iz zapadnih zemalja - SAD-a, Velike Britanije, Japana, ali i Hrvatske.
Sinajska podružnica IS-a otela je 22. srpnja Hrvata Tomislava Salopeka, koji je u Egiptu radio za francusku kompaniju CGG (Compagnie Générale de Géophysique), a 5. kolovoza objavila je video u kojem Salopek, klečeći u narančastoj zatvorskoj uniformi pored zamaskiranog džihadista s nožem, s papira čita zahtjeve egipatskim vlastima.
IS ga je htio razmijeniti za muslimanke u egipatskim zatvorima u roku od 48 sati.
"U suprotnom, vojnici Islamske države će me ubiti", rekao je tada na snimci 30-godišnji Salopek.
Nakon isteka roka koji je IS postavio, o Salopeku se nije znalo ništa do 12. kolovoza 2015. kada je objavljena snimka IS-a na Twitteru na kojoj ga maskirani islamisti obezglavljuju. Tijelo nikad nije pronađeno, a mnogobrojni analitičari složili su se da vjerojatno nikad neće ni biti nađeno i vraćeno obitelji. Ista je situacija i s tijelima ostalih zarobljenika koje je Islamska država pogubila.
Egipatske vlasti objavile su u studenome 2015. kako je ubijen Salopekov krvnik i vodeći islamistički militant u Egiptu Ahraf Ali al-Gharabali.
SAD je za informacije koje bi urodile uhićenjem al-Bagdadija raspisao nagradu od 25 milijuna dolara, kao svojevremeno za vođu Al Qaide Osamu bin Ladena i njegovog nasljednika Ajmana al-Zavahrija.
U američkim zračnim napadima ubijena je većina Bagdadijevih zapovjednika, uključujući Abu Omara al-Šišanija, Abu Sajafa, Abu Ali al-Anbarija i glasnogovornika IS-a Abu Mohameda al-Adnanija. Tisuće njegovih boraca su ubijene ili zarobljene.
Bagdadi je rođen kao Ibrahim Avad al-Samara 1971. u Tobčiju, siromašnom dijelu grada Samare, sjeverno od Bagdada, u obitelji propovjednika iz ultrakonzervatvne salafističke škole sunitskog islama. Unutar tzv. sunitskog trokuta, taj "povučeni, ćudljiv i jedva čujan" dječak revno je proučavao Kuran te je već u ranoj dobi dobio nadimak Vjernik.
Zaljubljenik u nogomet
No bio je poznat i kao zaljubljenik u nogomet i igrao je za lokalne ekipu iz džamije. Zvali su ga "naš Messi".
Salafističkim džihadistima se pridružio 2003., kada je SAD izvršio invaziju na Irak. Amerikanci su ga 2004. uhitili i zatočili u zatvoru Bucca, gdje ubrzo postao vrlo popularan kao propovjednik i nogometaš koji je loptu naganjao u zatvorskom dvorištu. Ovaj put je dobio nadimak Maradona, a Amerikanci su ga pustili na slobodu nakon godinu dana ocijenivši da ne predstavlja vojnu prijetnju.
Pažnju svijeta privukao je 4. srpnja 2014. kada je s propovjedaonice srednjovjekovne džamije al-Nuri u Mosulu proglasio obnovu kalifata.
"Bog nam je naredio da se borimo protiv neprijatelja", poručio je Bagdadi, predstavivši se kao "kalif Ibrahim, zapovjednik pravovjernih".
Njegovom pozivu odazvale su se tisuće dobrovoljaca iz cijelog svijeta kako bi postali "Jund al-Khilafa" - vojnici kalifata te se borili protiv šijita, SAD-a i njegovih zapadnih saveznika.
"Neka im krv teče u potocima"
Na vrhuncu moći 2016. IS je vladao milijunima ljudi na području koje se protezalo od sjeverne Sirije kroz gradove i sela uzduž riječnih dolina Eufrata i Tigrisa do predgrađa Bagdada.
IS je preuzeo odgovornost za napade u desecima gradova, uključujući Pariz, Nicu, Orlando, Manchester, London i Berlin te gradove u Turskoj, Iranu, Saudijskoj Arabiji i Egiptu.
IS je u šijitskom dijelu Bagdada u srpnju 2016. izvršio napad u kojem je ubijeno 325 ljudi, no istom okrutnošću je znao eliminirati i svoje bivše saveznike u redovima salafističkih džihadista. Tako je poveo rat protiv Fronte Nusra, sirijskog ogranka Al Qaide, a 2013. je raskrstio s al-Zavahrijem.
U studenome 2016., u tijeku sukoba iračkih snaga i džihadista u Mosulu, svoje je borce i stanovništvo cijele pokrajine Nineveh pozvao na borbu protiv "Božjih neprijatelja" koji su nakon dvije godine uspjeli ući u kalifatsku prijestolnicu, a borcima samoubojicama je poručio da "noći nevjernika pretvore u dane".
"Opustošite njihove zemlje i učinite sve da njihova krv teče u potocima", poručio je tada Bagdadi svojim borcima u snimljenoj poruci.
I dok je IS naposljetku na terenu poražen, zahvaljujući uvelike i kurdskim borcima u Siriji, stručnjaci za sigurnost smatraju da ta skupina kroz tajne operacije i iznenadne, brze napade i dalje predstavlja prijetnju. Vjeruje se da IS diljem svijeta ima svoje ćelije i ''spavače'', dok neki borci operiraju iz zakutaka sirijske pustinje i iračkih gradova.
No gubitak teritorija u Iraku i Siriji je od al-Bagdadija napravio bjegunca koji se skriva u pustinjskom području između dvije zemlje. Bio je primoran putovati u tajnosti od jednog skrovišta do drugog, samo u pratnji vozača i dvojice tjelohranitelja.
Pribojavajući se atentata ili izdaje, nije mogao koristiti telefone i vjerovao je tek nekolicini kurira kako bi komunicirao s dvojicom bliskih iračkih suradnika: Iijadom al-Obadijem, njegovim ministrom obrane, i Ajadom al-Jumailijem, šefom osiguranja.
No Jamaili je ubijen u travnju 2017., a lokacija na kojoj se skriva Obaidi i dalje je nepoznata.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati