Čile mijenja ustav da smiri prosvjednike
ČILEANSKA vlada pristala je napisati novi ustav kojim bi se zamijenio sadašnji, koji potječe iz vremena diktature Augusta Pinocheta, kako bi smirila višetjedne nasilne prosvjede.
Ministar unutarnjih poslova Gonzalo Blumel kazao je kako su predsjednik desnog centa Sebastian Pinera, članovi predsjedničke administracije i politički saveznici dogovorili da će Kongres voditi proces ponovnog pisanja ustava.
Čileanci će o prijedlogu ustava glasati na referendumu.
"Prije svega, moramo se fokusirati na cilj preustrojavanja društvenog ugovora, što je postavljeno kao temeljni zahtjev naših građana", rekao je Blumel na novinskoj konferenciji u nedjelju navečer.
Prosvjednici traže novi ustav
Prosvjedi su izbili prije tri tjedna zbog povećanja cijena karata u podzemnoj željeznici, a do sada je ubijeno najmanje 20 ljudi.
Prosvjednici su opetovano tražili novi ustav.
Kritičari smatraju da postojeći ustav, napisan za vrijeme diktature generala Augusta Pinocheta koja je trajala od 1973. do 1990., nema legitimitet.
Dijelovi ustava mijenjani su nekoliko puta od 1980., kada je proglašen, ali kritičari kažu da novi ustav mora sadržavati zaštitu socijalnih prava i povećati uključenost građana u demokratske procese.
Protivnici mijenjanja ustava tvrde da je postojeći ustav bio stup stabilnosti Čilea, jedne od najbogatijih zemalja Južne Amerike.