Zbog Rimac oglasili se hrvatski lobisti: Uzimanje mita nije lobiranje, nego korupcija
HRVATSKO društvo lobista (HDL) – udruga za promicanje transparentnog zagovaranja interesa povodom najnovijih medijskih objava o temi lobiranja i zagovaranja, oglasila se i u priopćenju poručila: "Korupcija je kazneno djelo, a lobiranje legitimna profesija zagarantirana Ustavom Republike Hrvatske i dio svakog demokratskog poretka."
"Hrvatsko društvo lobista od svojeg osnutka 2008. godine kontinuirano traži da se tema interesnog zagovaranja u potpunosti otvori, da se zna tko lobira i za čije interese, kako bismo ovu struku učinili javnom i profesionalnom te smanjili mogućnost korupcije. Ni jedna vlada do sada nije imala hrabrosti donijeti zakon o lobiranju, kao ni uspostavu javnog registra lobista i interesnih skupina koji žele utjecati na odluke vlasti. Zašto je to tako možemo samo nagađati", kažu iz HDL-a.
"U svjetlu afere s državnom tajnicom iz Ministarstva uprave želimo istaknuti da se nigdje ne pojavljuju lobisti niti je njezin posao bio lobirati. Obnašanje javne dužnosti nespojivo je s privatnim interesima, a uzimanje mita nije lobiranje nego korupcija koja ne smije biti tolerirana.
Povezujući to s pojmom lobiranja, nanosi se šteta profesiji lobista i potvrđuje nužnost žurnog zakonskog reguliranja lobiranja. Lobisti su stručnjaci koji legalno i legitimno zastupaju pojedine interese, a lobiranje je transparentna aktivnost", poručuju.
"Cilj nam je transparentnost"
Navode kako je Hrvatsko društvo lobista još 2013. godine ponudilo nacrt Zakona o transparentnom zagovaranju interesa koji bi definirao jasna pravila lobiranja i smanjio mogućnost korupcije.
"Jedini registar lobista koji Hrvatska ima jest onaj Hrvatskog društva lobista i cilj nam je da, po uzoru na europski registar transparentnosti, sadrži popis svih onih koji žele utjecati na odluke vlade i zakonodavaca. To bi, uz javno reguliranje lobističke djelatnosti, trebao biti i interes države. Ne samo zbog razvijanja pravne države i demokracije nego i zbog jačanja vjerodostojnosti državnih institucija koje se lobiraju.
HDL godinama ističe važnost donošenja Zakona o zagovaranju interesa, kojim bi se prema našem prijedlogu definirala sljedeća područja: - obveznu registraciju onih koji žele utjecati na tijela javne vlasti, - uvid u registrirane interese javnog registra (dostupan na internetskoj stranici), - akreditaciju za interesne predstavnike koji mogu ulaziti u Sabor i slušati sjednice, - ograničenja/sankcije za one koji žele utjecati na javne politike i odluke javne vlasti, a ne žele se registrirati.
Standardizacija lobiranja u Republici Hrvatskoj, kao legalne i legitimne profesije prema svjetskim etičkim normama, omogućava transparentnije političko odlučivanje, sprječavanje korupcije te donošenje kvalitetnijih propisa i odluka zakonodavne i izvršne vlasti", objašnjavaju iz HDL-a.
"Hrvatsko društvo lobista osuđuje svaku zloupotrebu javne ovlasti, a one koji donose zakone poziva da konačno učine nešto i zaštite integritet institucija, politike i zakonodavnog procesa kao i sve one koji legitimno sudjeluju u kreiranju javnih politika", zaključuju hrvatski lobisti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati