U BiH ogorčeni na Hrvatsku zbog odluke o granici, oglasio se i Plenković
ODLUKA Nacionalnog stožera da se za građane BiH, Srbije, Kosova i Sjeverne Makedonije uvodi obavezna 14-dnevna karantena po ulasku u Hrvatsku stvorila je veliku pomutnju na granicama.
Već u srijedu navečer stvorile su se velike kolone vozila na graničnim prijelazima između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, a posebno je intenzivno bilo na južnim izlazima iz BiH.
Građani BiH su ogorčeni, pogotovo oni koji žive u pograničnim dijelovima. Neki su novinarima na granici priznali da prelaze u Hrvatsku upravo kako bi izbjegli obveznu 24-dnevnu samoizolaciju u koju će morati svi koji iz BiH prijeđu u Hrvatsku nakon ponoći.
SDA kritizirala odluku Stožera, kažu da je ishitrena te da će štetiti isključivo Hrvatskoj
Stranka demokratske akcije (SDA), jedna od vladajućih u BiH, priopćila je u četvrtak da je odluka hrvatskih vlasti da uvede karantenu za državljane BiH ishitrena i kratkovidna, na što je premijer Andrej Plenković odgovorio da se radi o "kratkoročnoj mjeri".
"Odluka Hrvatske da u jeku turističke sezone uvede obaveznu karantenu za državljane Bosne i Hercegovine, i time ih praktično spriječi da ljetuju na hrvatskoj obali, ishitrena je i kratkovidna", poručuju iz SDA.
"Od takve odluke štetu će pretrpjeti jedino Hrvatska u kojoj građani Bosne i Hercegovine svakog ljeta potroše stotine milijuna eura", kažu u toj stranci te dodaju da osim Neuma i odmora na moru bh. građani mogu uživati u "brojnim planinama, prelijepim rijekama, jezerima i gradovima".
Pozvali su i Hrvate da posjete Bosnu i Hercegovinu.
"Pozivamo i građane Hrvatske da posjete Bosnu i Hercegovinu i uživaju u njenim ljepotama", zaključuje se u reakciji SDA.
Plenković: Odluka je kratkoročna, nije da ne želimo komunikaciju, trgovinu, otvorene granice
Brzi odgovor stigao je od premijera Andreja Plenkovića koji je, kao i Markotić, kazao da je ova odluka - kratkoročna.
"Odluka je kratkoročna", odgovara premijer Plenković na reakciju SDA.
"Nije sad da mi ne želimo komunikaciju, trgovinu, otvorene granice. Obrnuto, mi to želimo, nama je to u interesu, ali ako u nekom trenutku osjetite da je intenzitet (zaraze) veći, naravno da morate imati mehanizme da se zaštitimo", rekao je Plenković u Požegi. "U krajnjoj liniji to je jedina metoda dok nema lijeka i dok nema cjepiva", dodao je.
"Ako vidimo da se situacija poboljšava, mjere možemo promijeniti kad god hoćemo", zaključio je.
Hrvatski zastupnici u skupštini HNŽ-a traže preispitivanje odluke Zagreba o karanteni
Hrvatski zastupnici iz skupštine Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) koje predvodi HDZ BiH pozvali su Zagreb da preispita odluku o uvođenju dvotjedne samoizolacije za građane BiH zbog koronavirusa, te da je žurno korigira.
Zastupnici smatraju da je zatvaranje granice u vrijeme upisa na fakultete, polaganja državne mature, sezonskog upošljavanja, turističke sezone, u potpunosti otežalo svakodnevni normalni život stanovnika ove županije. Premijer HNŽ-a Nevenko Herceg rekao je kako je razgovarao sa županima u Dalmaciji koji su mu, kako tvrdi, rekli kako je mjera rigorozna.
„Razgovarao sam s odgovornim ljudima, zamolio sam da se preispita odluka. Radi se na tome. Mislim da je prerigorozna i u tome slučaju, i kolege župani južnih županija su rekli da je treba preispitati“, rekao je Herceg.
Po njegovu mišljenju broj zaraženih osoba u BiH nije takav da se donesu ovakve odluke hrvatskih vlasti.
Alemka Markotić: Mjera na granicama je privremena, dvojno državljanstvo ne štiti od virusa
Danas se o svemu oglasila i Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević te istaknula da je mjera na granicama - privremena.
"Dvojno državljanstvo ne štiti od virusa", rekla je odgovarajući na pitanje mogu li građani s dvojnim državljanstvom ući u Hrvatsku bez potrebe za samoizolacijom te je dodala kako se nada da će njeni kolege u BiH uspjeti stati virusu na kraj.
"Ako bude većeg unosa i iz drugih zemalja, iste mjere će ići prema njima i prema nama. To su mjere koje se moraju pratiti. I EK je to propisao, da se otvara i zatvara granica prema zemljama koje imaju sličnu ili različitu epidemiološku situaciju", dodala je.
"Važno je ući"
"Imam kuću, idem da se mogu slobodno kretati ovih dana", rekao je za N1 jedan građanin BiH.
Drugi je rekao kako ne opravdava odluku te da prelazi granicu iz istog razloga.
"Ne opravdavam, nikako. Cijela Europa je zaražena. Dijete mi je dolje, idem po dijete, dok mogu. Neću se vratiti prije ponoći, važno je ući", kazao je muškarac.
"Moglo bi se bar za pogranični pojas propuštati, kako s jedne, tako i s druge strane", rekao je za HRT jedan stariji čovjek na graničnom prijelazu kod Slavonskog Broda.
"Idem, mama mi je preko, odoh da vidim kakvo je stanje", kazala je žena na granici.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati