Jeste čuli da postoji Povjerenstvo za mandarine? Osnovao ga je dubrovački župan
PRIJE dvije godine je u Hrvatskoj, točnije u Dubrovačko-neretvanskoj županiji župan Nikola Dobroslavić osnovao Povjerenstvo za mandarine koje ima čak 21 člana. Jučer je to Povjerenstvo apeliralo na proizvođače da ne žure s berbom i da se suzdrže od branja zelenih mandarina pa su Index Istrage istražile o kakvom se točno Povjerenstvu radi, zašto je uopće osnovano i što se promijenilo u posljednje dvije godine otkako je osnovano.
Naime, 23. kolovoza 2018. dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić je sa svojom zamjenicom Žaklinom Marević i ravnateljicom Regionalne agencije DUNEA Melanijom Milić održao sastanak na temu plasmana uroda mandarina na tržište. Na sastanku su bili uzgajivači mandarina, predstavnici otkupnih centara, tadašnja državna tajnica u Ministarstvu poljoprivrede, a danas resorna ministrica Marija Vučković te načelnici i gradonačelnici s područja doline Neretve. Na sastanku je zaključeno da se treba formirati Povjerenstvo za mandarine.
Župan Nikola DobroslavićPovjerenstvo krenulo s 9 članova, sad ih je 21
To je i učinjeno, a u ove dvije godine, kako smo provjeravali što je konkretno dotično Povjerenstvo učinilo, vidjeli smo da su uglavnom donosili odluke kad kreće berba mandarina.
"Povjerenstvo je osnovano 2018. kao savjetodavno tijelo Dubrovačko-neretvanske županije za pitanje pomoći proizvođačima mandarina, a kao jednu od ključnih stvari ističemo realizaciju plasmana mandarina iz doline Neretve na javnim površinama u gradovima i općinama diljem RH. Povjerenstvo ima ulogu i u koordinaciji proizvođača i otkupljivača, u posredovanju kod Ministarstva poljoprivrede te u unaprjeđivanju korištenja zaštićene oznake izvornosti. Također ono utvrđuje preporuke o početku berbe, posreduje u aktivnostima zaštite od sredozemne voćne muhe kao i u nastojanjima za postizanje optimalne tržišne cijene mandarine", odgovorili su nam iz Dubrovačko-neretvanske županije kad smo ih zatražili za objašnjenje koja je svrha navedenog Povjerenstva.
Iako je prije dvije godine objavljeno da Povjerenstvo ima devet članova, na čelu sa šeficom Povjerenstva Žaklinom Marević, koja je ujedno i županova zamjenica, danas su nam iz županije odgovorili da Povjerenstvo ukupno broji 21 člana, ali i da su svi članovi volonteri te da ne primaju nikakvu naknadu za rad u Povjerenstvu.
Pitali smo člana Povjerenstva koja im je svrha: Dajemo preporuku za početak berbe
Predsjednica Povjerenstva je i dalje zamjenica župana Žaklina Marević, zamjenica predsjednice je Melanija Milić, ravnateljica Regionalne razvojne agencije DUNEA, a članovi su još predstavnici proizvođača, otkupljivača, jedinica lokalne samouprave te predstavnik Ministarstva poljoprivrede - Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva i predstavnik Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Razgovarali smo s jednim od članova Povjerenstva, Robertom Dokom, koji je u Povjerenstvu kao predstavnik lokalne samouprave budući da obnaša funkciju zamjenika gradonačelnika Metkovića.
Pitali smo ga koja je svrha postojanja ovog Povjerenstva i što su konkretno učinili u ove dvije godine.
"Mi dajemo preporuku za početak berbe i cilj nam je pomoći svima koji se bave mandarinama. Smisao Povjerenstva je da se sastanemo i pomognemo u nekim kritičnim točkama. Sastajemo se par puta godišnje, a najviše pred sezonu i ne dobivamo nikakvu naknadu za to", kazao nam je.
"Povjerenstvo nema ovlasti nešto konkretno napraviti"
Kad smo mu rekli da smo čuli za brojne probleme s kojima se suočavaju proizvođači mandarina, Doko nam je rekao da Povjerenstvo nema ovlasti nešto konkretno napraviti.
"Pokušavamo povezati puno dionika. To je ta naša uloga. Što se tiče problema, svi smo u dolini Neretve čuli za sve, no nemamo mogućnost krenuti u istraživanje, postoje službe koje kontroliraju takve stvari", odgovorio nam je kad smo ga pitali što su učinili po pitanju kršenja Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi.
Navodi kako u svakom zakonu postoje neke rupe pa ih neki iskoriste.
"Pa i proizvođači nekad pristanu na zahtjeve otkupljivača jer mandarina zahtijeva brzu prodaju, no nije lako ni otkupljivačima mandarina. Oni ne mogu skladištiti mandarinu kao jabuke po pet, šest mjeseci, već je moraju prodati u roku 3 do 5 dana. Nikome nije lako tu, ni proizvođačima ni otkupljivačima. Svatko nastoji sebe sačuvati. Ta priča o nepoštenim trgovačkim praksama, nastojimo da se neke manipulacije smanje i mislim da to ide u dobrom smjeru, svi tu imaju svoje probleme, i otkupljivači i proizvođači. Sad trebamo biti sretni što smo došli do berbe, što nije bilo tuče, imamo dobru kvalitetu mandarina za ovu godinu", kazao je Doko za Index.
Bjeliš: Povjerenstvo je političko tijelo koje je samo sebi svrha
Predsjednik Udruge proizvođača agruma i povrća Neretvanska mladež Željko Bjeliš za Index je rekao da se apsolutno ništa nije promijenilo otkako je osnovano Povjerenstvo za mandarine.
"To je političko tijelo koje je samo sebi svrha, župan je u Povjerenstvo imenovao podobne i poslušne predstavnike proizvođača koji su usko vezani na vladajuću stranku. Rad Povjerenstva ocijenio bih nikakvim. Jedina tema im je određivanje datuma početka berbe i ove godine i lani. A problema ima jako puno. Imamo već nekoliko godina problem s nepoštivanjem članka 8. Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi (Otkupljivač i/ili prerađivač i trgovac dužan je upozoriti dobavljača na primjenu općih uvjeta poslovanja, kao i na način objave općih uvjeta poslovanja. Odredbe općih uvjeta poslovanja moraju biti jasne i razumljive. Opći uvjeti poslovanja ne smiju sadržavati odredbe koje se u smislu ovoga Zakona smatraju nepoštenim trgovačkim praksama)", istaknuo je Bjeliš za Index.
Prilikom preuzimanja robe od proizvođača, otkupljivač bi, navodi Bjeliš, obavezno morao izdati otkupni blok ili račun, no to u Hrvatskoj, što se tiče mandarina, kaže da nije pravilo.
"Kod nas jedan jedini otkupljivač odmah izdaje otkupni blok prilikom predaje robe. Neki prilikom dovoza robe na otkup istu šalju na vaganje i nakon izvršenog kalibriranja (op.a. strojevi koji sortiraju mandarine po veličini) izdaju otkupni blok. Tada proizvođač zna koja je vrijednost robe koju je dovezao. Veliki dio otkupljivača uopće ne važe robu, već je stavlja u skladište, a tek kad je kalibrira, izdaje otkupne blokove. Često od prijema robe do dobivanja otkupnog bloka prođe i više od 15 dana", kazao je Bjeliš.
"Neki kradu namještajući strojeve"
To je ogroman problem za proizvođače jer se tako, navodi Bjeliš, otvara prostor za manipulaciju i u konačnici proizvođačima se isplaćuje daleko niža cijena od vrijednosti robe.
"Događaju se velike krađe, dakle kad dovezete robu, niste dobili podatak koliko je to kilograma, npr. vi možete dovesti 600 kg, a oni vam napišu da ste doveli 500 kg. Evo, lani je čovjek dovezao 600 kg mandarina i za njih je na otkupnom bloku dobio 268 kuna. Veliki prostor za manipulaciju se otvara i prilikom kalibriranja. Strojevi odvajaju mandarinu po veličini i prva klasa mandarina su kalibri 1, 2 i 3, a druga klasa ima kalibar 4 i događa se da namjerno namjeste strojeve da automatski sve kalibriraju na četvorku koja je za kunu jeftinija, a onda je na tržište stavljaju kao kalibar 3", objasnio je Bjeliš, dodajući kako kalibratore nitko ne nadzire jesu li namješteni kako treba.
Ističe kako Povjerenstvo za mandarine nije učinilo baš ništa da se takve stvari spriječe.
"Mi kao udruga već dvije godine konstantno o tome izvještavamo županiju i Agenciju za tržišno natjecanje koja je zadužena za provođenje Zakona o zabrani nepoštene trgovačke prakse. Prekjučer smo imali i sastanak kod ministrice poljoprivrede na temu organizacije predstojeće berbe i plasmana mandarina i prošli smo svu tematiku. Vidjet ćemo što će biti. Posljednje 2 do 3 godine jako je narušeno i zdravlje stabala mandarina pa ni tu nismo vidjeli neke korake Povjerenstva za mandarine", kazao je Bjeliš.
"Imamo ogromne probleme, a Povjerenstvo za mandarine ne radi ništa"
Ministrica Vučković im je, navodi, obećala da će organizirati sastanak s Agencijom za tržišno natjecanje, od koje bi tražili da kontroliraju otkupljivače kod zaprimanja robe.
Naime, na to da inspektori mogu nenajavljeno doći u ugostiteljske objekte ili neke druge poslovne objekte i provjeriti situaciju Bjeliš dodaje kako nitko ne može nenajavljeno doći na otkup mandarina i tražiti da vide jesu li izdani otkupni blokovi.
"Dakle, imamo niz problema s kojima se treba baviti po pitanju mandarina, a ovo Povjerenstvo ništa od toga ne radi. Nije mi jasno zašto postoje", zaključio je Bjeliš.
Za kraj podsjetimo kako je Povjerenstvo za mandarine Dubrovačko-neretvanske županije i samo izvijestilo lokalne medije kako su na poziv Ministarstva poljoprivrede, 7. rujna u Zagrebu održali radni sastanak s ministricom Marijom Vučković, a na temu organizacije predstojeće berbe i plasmana mandarina, da bi nakon tog sastanka uputili apel proizvođačima da se suzdrže od berbe zelenih mandarina.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa kako bismo smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost vlastitih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati