Danas je u Arenu došlo prvih 9 pacijenata. Najmlađi ima 25 godina, a najstariji 90
U STACIONARU Arene Zagreb, koji je u subotu počeo s radom, do večeras je smješteno devetoro oboljelih od covida-19, a prevezeni su iz Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević, iz KB-a Dubrava i KBC-a Sestre Milosrdnice. Sutra se planira prijem njih još 10 do 15.
Od zaprimljenih pacijenata njih troje imaju blagu kliničku sliku, dvoje umjerenu, a njih četvero je došlo na nastavak liječenja. Najmlađi pacijent ima 25 godina, a najstariji 90 godina, rekla je u večerašnjem Dnevniku HTV-a dr. Marija Gomerčić Palčić, voditeljica covid-odjela u KBC-u Sestre milosrdnice i voditeljica liječnika u stacionaru Arena.
Napominje da je na početku prijem pacijenata išao malo sporije, ali se tim već uigrao i sve teče onako kako su i planirali.
Dr. Gomerčić Palčić nije željela prejudicirati kojim će se tempom puniti Arena, ali ovisit će o broju novooboljelih i potrebama zdravstvenih ustanova.
U stacionaru Arene u Zagrebu je pripremljeno 100 kreveta, uz trećinu njih spremne su i boce s kisikom. Pacijente je uz medicinske sestre, dočekalo 18 liječnika - tri vojna i 15 iz bolnice Sestre milosrdnice.
U Areni je osiguran internet, a uz svaki krevet je i priključak za struju tako da će oboljeli moći komunicirati sa svojim obiteljima.
Vagić: Možemo proširiti kapacitete
Voditelj liječničkog tima u Areni Zagreb Damir Vagić je za RTL Danas rekao da će novi pacijenti stizati i od ponedjeljka.
"Od ponedjeljka i utorka će biti još pacijenata, a to nam je bitno da vidimo je li sve funkcionira kao što se dosad pokazalo da zasad sve odlično funkcionira i da možemo biti pripravni i za daljnje primanje pacijenata", kazao je Vagić.
Dodao je da će do kraja tjedna primiti 50 pacijenata.
"Napravljeno je 100 kreveta. To nam je plan za sljedeća dva do tri tjedna. U slučaju potrebe mi smo spremni na trećem katu proširiti to na 270 kreveta, a u slučaju potrebe planiramo i daljnje kapacitete", kazao je.
Rekao je da su zasad primili uglavnom pacijente srednje životne dobi koji su u dobrom općem stanju.
"To su pacijenti koji su pred otpust, koji su trebali biti u bolnici još 4 do 5 dana. Mi ćemo ih otpustiti čim se oporave. Na taj način se oslobađaju kreveti u KB-u Dubrava i Fran Mihaljeviću tako da se mogu smjestiti srednje teški i teški pacijenti", rekao je Vagić.
U Areni ima i sala za reanimaciju koja će služiti ako se nekom od pacijenta stanje pogorša.
Kako se organizira prehrana?
Vagić je za N1 objasnio kako se organizira prehrana.
"Svaki pacijent dobiva četiri obroka na dan. Ništa od toga se ne vraća i taj dio je odlično organiziran. Imaju sanitarne čvorove i punjače kraj kreveta da se mogu javiti rodbini. Grijanje i klimatizacija su jako dobro riješeni. Imaju WI-FI. Ali najvažnije, imaju odličnu liječničku skrb", rekao je Vagić.
Jedan pacijent je rekao: "Hvala Bogu, nije šator"
Snježana Krpeta, glavna medicinska sestra otkrila je za Dnevnik Nove TV kakve su bile reakcije pristiglih pacijenata.
''Kad su ušli u naš stacionar na njima se vidio tračak oduševljenja. Jedan je usput rekao: 'Hvala Bogu, nije šator'. Prijem je dobro protekao'', rekla je glavna medicinska sestra.
I Hrvatska vojska angažirana u stacionaru u Areni Zagreb
I pripadnici Hrvatske vojske angažirani su u radu otvorenog stacionara u Areni. Pripadnici Oružanih snaga RH zaduženi su za logističku pomoć. Kroz smjenski rad ukupno će biti uključen 21 pripadnik Hrvatske vojske.
Pukovnik Berislav Dalić rekao je ranije danas da će liječnici iz Hrvatske vojske, kao i medicinski tehničari, imati svoju zonu odgovornosti, zajedno sa specijalistima iz KBC-a Sestre milosrdnice, dok će se tim za logističku pomoć, šest pripadnika HV-a baviti poslovima nevezanim uz zdravstvenu djelatnost, poput popune čistim zaštitnim odijelima i ostalom opremom te neće ulaziti u kontaminirane zone već će raditi isključivo u čistim područjima.
"Zaduženi su za sve ono što ne mora napraviti medicinsko osoblje jer nastojimo poštedjeti medicinske djelatnike", rekao je Dalić.
Arena Zagreb u potpunosti je opremljena i koristi se kao stacionar za pomoć zdravstvenom sustavu kako bi se rasteretili bolnički kapaciteti. Stacionar Arena Zagreb kompletno je medicinsko-tehnički opremljen, uključujući rendgenski aparat, priručni laboratorij i ljekarnu, organiziran kroz potrebno zdravstveno osoblje, a ima 24-satnu komunikaciju s matičnim KBC Sestre milosrdnice.
U stacionar dolaze isključivo dogovoreni covid-pozitivni pacijenti, prema unaprijed dogovorenom premještaju između zdravstvene ustanove koja premješta takvog pacijenta i stacionara Arena Zagreb.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati