Azijske burze na novim rekordnim razinama, dolar najniži u dvije i pol godine
NA AZIJSKIM su burzama u četvrtak cijene dionica dosegnule nove rekordne razine, dok je dolar skliznuo na najniže razine od 2018. jer je američki Fed obećao podržavati likvidnost na tržištima i jer se u SAD-u očekuju nove fiskalne poticajne mjere.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto i dosegnuo novu najvišu razinu od kada postoji.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,15 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Singapuru, Šangaju i Australiji porasle između 0,2 i 1,2 posto. U Južnoj Koreji su, pak, blago pale.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast S&P 500 indeksa na Wall Streetu, kao i novi rekord Nasdaqa, nakon poruka čelnika američke središnje banke da će ključne kamatne stope ostati na niskim razinama, blizu nule, i da će nastaviti kupovati obveznice dok se ne poboljša situacija na tržištu rada i dok inflacija ne dosegne 2 posto.
To znači, kažu analitičari, da će Fed održavati visoku likvidnost na tržištima, uz nisku cijenu novca, sve dok gospodarstvo ne bude čvrsto na putu oporavka od koronakrize.
"Poruke su bile jasne – Fed je voljan i spreman učiniti i više ako bude potrebno. Jasno je, također, da se kamate vjerojatno neće povećavati dok se ne završi s kupnjom obveznica. To znači da se tržište može usmjeriti na Kongres i očekivan paket poticajnih fiskalnih mjera", kaže Kerry Craig, strateg u tvrtki J.P. Morgan Asset Management.
Očekuje se, naime, da će republikanci i demokrati u Kongresu ovih dana konačno usuglasiti novi paket fiskalnih poticaja o kojemu pregovaraju već mjesecima.
Iz Kongresa stižu poruke da je dogovor o paketu poticaja od 900 milijardi dolara, koji među ostalim uključuje čekove od 600 do 700 dolara za one koji su u koronakrizi ostali bez posla, vrlo blizu i da bi se o predloženom paketu pomoći moglo glasati u iduća 24 sata.
Podršku tržištima pruža, također, početak cijepljenja protiv covida-19 u SAD-u, što podržava nade ulagača da će se gospodarska aktivnost uskoro normalizirati, a gospodarstvo brzo oporaviti od koronakrize.
Unatoč pandemiji, koja je nanijela velike štete gospodarstvima, svi burzovni indeksi na Wall Streetu ove su godine snažno porasli i kreću se oko najviših razina u povijesti.
Azijski MSCI indeks također je dosegnuo rekordne razine i na putu je najvećeg dobitka od 2017. godine.
To se zahvaljuje golemim fiskalnim i monetarnim poticajnim mjerama gospodarstvu, koje su povećale likvidnost na tržištima, a kako su kamatne stope izuzetno niske, dionice predstavljaju najprivlačniju investiciju.
Dolar na najnižim razinama u dvije i pol godine
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala četvrti dan zaredom.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 90,17 bodova, najniže razine u dvije i pol godine, dok je jučer u ovo doba iznosio 90,40 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 103,45 a 103,35 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,2225 dolara, najvišu razinu od travnja 2018. godine, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,2160 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle. Na američkom je tržištu cijena barela skočila 0,9 posto, na 48,25 dolara, a na londonskom tržištu 0,8 posto, na 51,50 dolara. To su njihove najviše razine od prvog dijela ožujka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati