Članica Glasa poduzetnika: Potpora od 4000 kuna ide radnicima, tvrtke troše puno više
MARUŠA STAMAĆ iz Udruge Glas poduzetnika gostovala je danas na N1 televiziji. Smatra da su privatne tvrtke pod opterećenjem zbog neizvjesnosti.
Ministar Josip Aladrović rekao je da će mjere pomoći od 4000 kuna za očuvanje radnih mjesta ostati i nakon Nove godine. Stamać je to ovako komentirala:
"Svakako je dobro da ostaju mjere za očuvanje radnih mjesta, ali to je nedovoljno, jako nedovoljno. To je ono što mi stalno ponavljamo, te mjere su za radnike. Tih 4000 kuna dobivaju radnici, a troškovi tvrtki su daleko veći od toga. To je negdje gdje mi vidimo prostor za pomoći tvrtkama."
O dogovoru s vladom: To je premalo
Udruga čija je ona članica tražila je manji PDV, a vlada je navodila povoljnije kredite i moratorije. Što se od toga dogovorilo?
"Sve što se dogovorilo je premalo. Mi smo tražili obeštećenje tvrtki, to obeštećenje je došlo za one koji su zatvoreni - ugostitelje, fitness centre i slično. Tražili smo, i pri tome stojimo, da treba obeštetiti sve tvrtke koje imaju veliki pad prometa, veći od 60, 70 ili 80 posto, a takvih ima", naglasila je Stamać.
"Mi smo radili jedno istraživanje prije ovog lockdowna, po kojem je 7000 tvrtki ugroženo, s 50.000 zaposlenika. Taj broj će se još povećati." Prema njezinim riječima, primarno je pogođen turistički sektor.
"To su putničke agencije, prijevoznici, cijela event-industrija..."
Je li pala potrošnja građana?
"Nemamo točne podatke koliko je osobna potrošnja pala, ali znamo da jest i svi pokazatelji idu u prilog tome", kazala je Stamać i s time povezala naknadu za očuvanje radnih mjesta od 4000 kuna.
"Naravno da 4000 kuna nije dovoljno većini građana za preživjeti, to je isto gdje pada potrošnja. Sada ide Božić, svi su se nadali da će se popraviti stvari, ali kako vidimo, to se nije dogodilo. Tu je jedna velika neizvjesnost, tu isto ide kritika vladi. Ne znamo što očekivati, privatni sektor isto ne zna što očekivati, hoće li nastaviti mjere, kakve će biti mjere, hoće li morati otpustiti svoje radnike, hoće li planirati neka nova zapošljavanja..."
Neki dijelovi ekonomije u Hrvatskoj se ipak drže jako dobro, primjerice IT.
"Sve ostalo već je drugačije. Neki su ugroženi više, neki manje, ali sve muči neizvjesnost", zaključila je Stamać.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati