Obitelj kod Petrinje: Naša je kuća iz obnove, nakon potresa smo je morali srušiti
NAKON što je prošlog utorka područje Petrinje, Gline i Siska pogodio razorni potres, na vidjelo je isplivalo da među urušenim kućama ima i onih koje su građene u poslijeratnoj obnovi.
Kada je nekoliko priča o kućama iz obnove koje su pretrpjele tešku štetu dospjelo u medije, reagirali su premijer Andrej Plenković i ministar Darko Horvat, koji su rekli da sve treba istražiti. Potom se oglasio DORH poručivši će USKOK od policije tražiti provođenje kriminalističkog istraživanja radi utvrđivanja sumnje o mogućim propustima u poslijeratnoj obnovi objekata na području potresom pogođene Sisačko-moslavačke županije.
Na čelu obnove tog područja od 1995. godine bio je upravo sadašnji sisačko-moslavački župan, HDZ-ov Ivo Žinić. On je prije nekoliko dana izjavio da se nijedna kuća iz obnove nije srušila u potresu. "Obiteljske kuće koje su obnavljane od temelja, one su potpuno nove i nisu srušene. Nove kuće nisu srušene, svoju su funkciju odradile i nisu srušene. Među njima ima crvenih naljepnica, ali u njima nitko nije stradao. A službe trebaju provesti sve potrebne aktivnosti i neka oni koji su odgovorni odgovaraju", izjavio je Žinić.
No čak i da jest točno da se nijedna kuća nije srušila u potresu, neke su se kuće urušile do te mjere da su njihovi vlasnici procijenili da ih mogu samo srušiti.
Upravo je to učinio bračni par Mutavdžija. Njihova se kuća nalazi u selu Pecki, jednom od petrinjskih sela koja su teško nastradala u potresu. Kuća je, priča nam Zdenko Mutavdžija, izgrađena 2000. godine. Iste su se godine u nju uselili.
"Kuća se raspala, morali smo je srušiti"
"Kuća se raspala, nije više bila za život. Ponudili su se ljudi, građevinarci, da nam to raskrče, bojali smo se da se do kraja ne sruši", govori Zdenko. On i supruga su maloljetni otišli u rat i sudjelovali u obrani Hrvatske. U ratu su ostali bez kuće, a ova im je teško nastradala u potresu.
"U trenutku potresa smo bili ovdje, u dnevnom boravku", govori nam Zdenko Mutavdžija dok s njim i njegovom suprugom stojimo na temeljima. To je sve što je ostalo od kuće. "Sjedili smo tu, pili smo kavu. Nismo mogli pobjeći, nismo mogli van. Ja sam suprugu onda gurnuo kroz vrata, razbila se malo, ja sam se isto razbio i izgulio, ali rekao sam: Bolje da se razbijemo nego da nas poklopi", priča Zdenko.
Govori kako je već u prvom potresu u ponedjeljak kuća dosta nastradala.
"Gornji kat se odvojio već u prvom potresu, a drugi je dokrajčio kuću"
"Gornji kat se totalno odvojio, više nismo mogli gore, postao je neupotrebljiv. Drugi je potres kuću dokrajčio", priča Zdenko.
Kažu kako njihova kuća nije jedina iz obnove u Peckima koja je ozbiljno nastradala u potresu. Pokazuju nam na dvije kuće na brdu.
"Ova bijela i zelena i još ih ima u zaselku Bijelovci. Za tri kuće u tom zaselku sigurno znam da su urušene", kaže Zdenko Mutavdžija.
Priča nam kako je nekoliko puta navratio tijekom gradnje kuće, no nije ni slutio da kuća nije građena kako treba.
"Kad se gradilo, nisam vidio što su stavljali u beton, to sam vidio tek sada kada smo rušili i čistili"
"Živjeli smo za vrijeme gradnje u Petrinji, kako sam radio, kad sam stigao, došao sam u nekoliko navrata pogledati kako napreduju radovi. Ja tada nisam vidio što su oni stavljali u beton, to sam vidio tek sada kada smo rušili i čistili", govori Zdenko.
Dodaje kako poznaje čovjeka koji je radio u obnovi pa sada zna kako se to radilo.
"Vjerojatno je bilo štednje na materijalu jer ja u gornjoj deki nisam imao vlakna, nisam imao mrežu. U drugoj deki, glavnoj, imao sam mrežu četvorku, koja nije ni za podlogu. Sve ove godine sam mislio da živim u sigurnoj kući, a tek nakon ovog potresa sam vidio o čemu se zapravo radi", ispričao je Zdenko Mutavdžija.
Sa suprugom sada boravi u kamp-kućici stotinjak metara od mjesta na kojem je još prošlog tjedna bila kuća, a sad su ostali samo betonski temelji.
Tri noći spavali u autu, ne vjeruju da će se ikad doznati tko je odgovoran za takvu gradnju u obnovi
"Hvala Bogu, nitko nije nastradao. Tri noći smo spavali u autu i onda smo s mora našli jednog donatora, sad smo u kamp-kućici. Jučer su došli kontejneri, tu ćemo djecu smjestiti, a nama je dobro i u kamp-kućici dok se nešto ne počne raditi na kući", pričaju supružnici.
Zdenko uopće ne vjeruje da će se otkriti tko je kriv za ovakvu obnovu.
"Normalno da bih htio znati tko je odgovoran za takvu gradnju, ali to se nikad neće saznati, nažalost. Kao što se mnoge druge stvari ne saznaju, tako se neće ni ovo saznati", zaključio je Zdenko Mutavdžija.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati