Danci pokrenuli lavinu. Poruke organizatorima SP-a šalju i najveće reprezentacije
REPREZENTATIVCI Norveške nastavili su slati snažne poruke organizatorima Svjetskog prvenstva u Kataru, a njima su se pridružile i reprezentacije Njemačke i Nizozemske.
"Tko je sljedeći?"
Na zagrijavanju i tijekom intoniranja himni prije utakmice prvog kola protiv Gibraltara preko sportske opreme nosili su majice s natpisom "Ljudska prava, na terenu i izvan njega" kao poruku organizatorima Svjetskog prvenstva u Kataru, a isto su učinili i prije susreta drugog kola kada su igrali protiv Turske.
"Ljudska prava, na terenu i izvan njega. Norveška, Njemačka, tko je sljedeći?" stajalo je na majicama ovaj put.
Igrači Norveške tim porukama žele stati u zaštitu tisuća radnika koji u teškim uvjetima rade na izgradnji stadiona i popratne infrastrukture Svjetskog prvenstva u Kataru. O tome je pred okršaj s Gibraltarom govorio veznjak Norveške i Arsenala Martin Odegaard.
"Impresioniran sam time što mnogi igrači brinu o ovome i žele doprinijeti", kazao je Odegaard.
Fifa ovo neće kažnjavati, a povećava se broj reprezentacija koje šalju poruke
Fifa je ranije kažnjavala igrače zbog političkih poruka, ali Norvežane neće kazniti.
"Fifa vjeruje u slobodu govora i snagu nogometa kao sile koja služi dobru. Fifa neće poduzimati disciplinske postupke vezane za ovaj slučaj", priopćili su iz Fife.
Primjer Norveške slijedile su i reprezentacije Njemačke i Nizozemske. Nijemci su prije okršaja protiv Islanda stali zajedno i poslali poruku na kojoj piše: "Ljudska prava", dok je na majicama Nizozemaca prije utakmice protiv Latvije stajalo: "Nogomet podržava promjenu".
"Katar je mjesto na kojem bismo voljeli postati prvaci svijeta, ali ne bez gledanja izvan kutije. Zato koristimo naš nogomet u svrhu promjene", kazali su iz nizozemskog nogometnog saveza.
Ljudi umiru gradeći stadione
Najavljeno je da će i reprezentacija Danske prije današnje utakmice protiv Moldavije poslati poruku organizatorima Svjetskog prvenstva.
Skandal s dodjelom organizacije SP-a 2022. Kataru, koji je tu čast, prema svjedočenju mnogih, na kongresu Fife 2011. doslovno kupio, postao je daleko gori posljednjih godina. Naime, tamo je na izgradnji stadiona i popratne infrastrukture poginulo najmanje 6.5 tisuća radnika, objavio je nedavno ugledni Guardian, pozivajući se na izvore iz Bangladeša, Indije, Nepala i Šri Lanke.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati