Ministarstvo poljoprivrede: Nisu najgori rezultati ostvareni u poljoprivredi
IZ MINISTARSTVA POLJOPRIVREDE reagirali su na komentar objavljen na Indexu 11. rujna 2021. s naslovom "Hrvatska poljoprivreda osuđena je na propast".
Sukladno Zakonu o medijima reakciju objavljujemo u cijelosti.
"Na portalu Index.hr objavljen je dana 11. rujna 2021. godine tekst pod naslovom ,,Hrvatska poljoprivreda osuđena je na propast“ koji sadrži netočne informacije koje se odnose na stanje poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj.
Netočni su navodi kako su ,,od svih gospodarskih grana u kojima je Hrvatska podbacila, što je, nažalost, većina, najgori rezultati ostvareni u poljoprivredi“.
Pokrivenost uvoza izvozom od 2016. godine u razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda konstantno raste, pri čemu je 2020. godine pokrivenost uvoza izvozom u poljoprivredno-prehrambenom sektoru dosegla čak 73,3%, što poljoprivredu kao sektor svrstava u sam vrh, i to u uvjetima nepovoljnih uvjeta poslovanja obilježenih COVID pandemijom.
U istoj 2020. godini, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, vrijednost poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj porasla je za 7%, a realni dohodak u poljoprivredi za čak 14%.
Autor članka uspoređuje hrvatsku poljoprivredu sa stanjem poljoprivrede drugih zemalja članica prema ostvarenoj dodanoj vrijednosti u poljoprivredi po jedinici rada, pri čemu ističe da ,, ono što izdvaja Hrvatsku je to što je jedna od nekolicine zemalja u kojima se istodobno s rastom subvencija smanjivala produktivnost poljoprivrede, mjereno bruto dodanom vrijednosti po jedinici rada“. Pad je zabilježen u prvoj godini članstva, da bi nakon toga produktivnost po
jedinici rada u poljoprivredi kontinuirano rasla te je u 2020. bila za 35% viša nego 2013. godine. U 2020. godini produktivnost rada u poljoprivredi bila je za 10,51% veća u odnosu na 2019. godinu, a veći rast zabilježili su jedino Litva, Slovačka, Švedska i Spanjolska.
Također, Hrvatska bilježi iznadprosječni rast dohotka u poljoprivredi (za 50% u 2020. u odnosu na 2010., za razliku od 27,2% na razini Europske unije)."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati