BBC: Zašto Đokovića toliko ljudi ne voli?
NOVAK ĐOKOVIĆ često mora staviti dlanove oko ušiju kako bi potaknuo publiku da navija za njega. Osvojio je rekordnih 20 Grand Slam naslova i svjetski je broj jedan sa zapanjujućom vještinom - ali je također jedna od najviše polarizirajućih figura u svom sportu. Ovaj 34-godišnji Srbin trenutačno sjedi u državnom pritvorskom hotelu u Australiji, čekajući da se rasplete njegova posljednja kontroverza nakon što mu je ukinuta viza u Melbourneu, kamo je stigao da obrani naslov na Australian Openu, piše BBC Sport.
Sud će u ponedjeljak odlučiti hoće li ga deportirati, no bez obzira na to hoće li dobiti ili izgubiti spor, ovotjedni događaji učinili su ga tenisačem koji izaziva još veće podjele. Kako je dječak koji je tijekom NATO-ova bombardiranja Beograda 1999. godine bježao u sklonište postao tenisač koji se muči da pridobije srca mnogih navijača? Kada se Đoković suočio s Rogerom Federerom u finalu Wimbledona 2019. godine, epski okršaj bio je narušen zvižducima srpskom tenisaču. Njegovim se promašajima pljeskalo i pristrano ga se ismijavalo u neprijateljskoj atmosferi koja je vjerojatno primjerenija nogometnim stadionima nego središnjem terenu Wimbledona.
"Ne možeš natjerati ljude da te vole"
Đoković je spašavao meč-lopte i pobijedio u tom povijesnom finalu, a komentatori su pozivali navijače da pokažu više poštovanja prema velikom tenisaču. Teško je točno znati zašto to nisu učinili. Da, iznimno popularni Federer ima bazu obožavatelja kao nitko drugi, ali Đoković je također jedan od velikana sporta.
"Ne možete natjerati ljude da vas vole. On je dobar sportaš s pravim stavom i pravim karakterom, samo ima drugačiji pogled na život. Ima drugačiji pogled na to kako jede, kako pije, kako spava. Tu ga ne možete kritizirati. Možda je to razlog zašto je tako uspješan, ali Đoković nije simpatičan svakome", rekao je njegov bivši trener Boris Becker za BBC.
Smeta li ljudima njegov način slavljenja? U znak zahvalnosti čini ekstravagantnu gestu prema četirima kutovima terena, je li u tome problem? Ili se radi o ponašanju u prošlosti na terenu? Tenisači su ga više puta optuživali za preuveličavanje ozljeda, kao na prošlogodišnjem Australian Openu, kada je Taylor Fritz rekao da bi se Srbin povukao iz njihovog meča da je njegov problem s trbuhom bio stvarno tako ozbiljan. Još 2008. godine Andy Roddick se podsmjehnuo Đokoviću sugerirajući da bi među mnogim bolestima koje Srbina muče na US Openu mogle biti ptičja gripa, antraks i SARS.
Ili je stvar u njegovim bljeskovima bijesa na terenu? Najzloglasniji od njih završio je diskvalifikacijom s US Opena 2020., kada je slučajno lopticom pogodio linijsku sutkinju. Njegovi ispadi na račun sudaca i skupljača lopti tijekom godina također su u suprotnosti s mirnijim ponašanjem njegovih najvećih konkurenata Federera i Nadala, a riječ "arogantan" nikad nije daleko od usana njegovih kritičara.
Dobre namjere ili sebičnost?
Možda je stvar u mješavini svega toga, ali vrijedi razmisliti i o tome što se dogodilo i izvan terena. Đoković je izazvao mnogo kritika početkom pandemije, kada je bio među nekoliko igrača koji su bili pozitivni na covid-19 na njegovom Adria Touru, gdje tenisači nisu morali držati distancu i viđeni su kako se grle na mreži.
Iako su pravila lockdowna u Hrvatskoj u to vrijeme ublažena, cjepiva još uvijek nije bilo. Britanac Dan Evans rekao je da je to "loš primjer", a Australac Nick Kyrgios opisao je to kao "tvrdoglavu odluku" da se igra. Đoković se kasnije ispričao, rekavši da je bilo prerano za održavanje turnira, ali da su ga na taj potez potaknuli čisto srce i dobre namjere.
Ponovno je izazvao frustraciju prije godinu dana, kada je zamolio direktora Australian Opena Craiga Tileyja da ublaži karantenska pravila, uključujući prijedloge poput smanjenja razdoblja izolacije i preseljenja igrača u karanteni u privatne kuće s teniskim terenima. Opet je Đoković ukazao na "dobre namjere" i rekao da je njegovo pismo "pogrešno protumačeno kao sebično, problematično i nezahvalno".
Spiritualni i strastveni Srbin koji se želi svima svidjeti
Dobre namjere su načelo kojim se vodi njegova Fondacija Novak Đoković, koja gradi predškolske ustanove i održava obuku učitelja u Srbiji kako bi se "djeci iz siromašnih područja pružila prilika da uče i igraju se u sigurnom, kreativnom i odgojnom okruženju", a inspirirana je njegovim ratom razorenim djetinjstvom. Njegova zemlja je u središtu njegove motivacije jer je igranje za nacionalnu reprezentaciju uz Grand Slamove istaknuo kao svoj najvažniji sportski cilj, a također voli dijeliti rekete mladim navijačima u publici.
Đokovićevi navijači, a trebate doći na dvoboj Davis Cupa u Srbiju da biste saznali kako ih ima puno i kako su vrlo glasni, slave činjenicu da je postigao ogroman uspjeh u eri u kojoj su igrala još dva velikana - Federer i Nadal. Visoko duhovna osoba koja prakticira jogu i meditaciju te slijedi biljnu prehranu, Đoković je svojedobno obnovio formu u petodnevnom planinarenju sa suprugom, što je rezultiralo uzastopnim Grand Slam titulama.
Na početku svoje karijere, kada je duhovito imitirao svoje kolege igrače, dobio je nadimak Džoker. Čini se također da očajnički želi biti voljen. Đoković nikada nije imao podršku koju su imali švicarski i španjolski velikani Federer i Nadal, posebno na Grand Slam turnirima, a naročito na US Openu, gdje je ponekad atmosfera bila neprijateljska.
Iako je često ignorirao zvižduke, nije mogao sakriti suze u prošlogodišnjem finalu US Opena, kada je rekao da je, iako je izgubio meč, "najsretniji čovjek na svijetu" zbog ljubavi koju je osjećao od publike. Srpski novinar Saša Ozmo rekao je za BBC da je bilo nepravednog tretmana prema Đokoviću tijekom godina i da je često pravio pogreške koje su davale municiju za kritiku. "Ali vrlo pozitivne stvari koje je učinio jednostavno se ne spominju dovoljno često", rekao je Ozmo.
Novax Đoković
Ljubav koju je možda stekao u New Yorku nestala je ovog tjedna u Australiji, kada su mnogi Australci bili bijesni što su Đokoviću, koji je rekao da se protivi cijepljenju protiv covida-19, dva neovisna liječnička odbora u organizaciji Tennis Australije i savezne države Viktorije odobrila izuzeće.
Australci su morali podnijeti možda i najstroža svjetska ograničenja, mnogi još uvijek ne mogu putovati između saveznih država ili izvan zemlje i na situaciju su gledali kao na poseban tretman. Đoković je zadržan u zračnoj luci Melbourne nekoliko sati prije nego što su granični dužnosnici objavili da nije ispunio pravila za ulazak koja se odnose na izuzeće, a njegovo sudjelovanje na Australian Openu sada je u rukama suda.
Debata o tome hoće li ili neće zaigrati u Australiji dominirala je posljednjih tjedana i, dok su mnogi doveli u pitanje njegovo protivljenje cijepljenju, način na koji je najavio da je na putu za Melbourne smatran je nedvojbeno štetnim. Objava na društvenim mrežama da mu je odobreno medicinsko izuzeće bez navođenja razloga navela je navijače, lokalno stanovništvo, političare i kolege tenisače da zatraže odgovore.
Ako njegova žalba protiv deportacije bude prihvaćena u ponedjeljak i Đoković bude mogao zaigrati za rekordni 10. Australian Open i rekordni 21. Grand Slam naslov za tenisače, najvjerojatnije će ga izviždati domaći navijači koji su ga prozvali Novax, a bodriti oni koji mašu transparentima podrške ispred hotela u kojem se nalazi. A ako njegova žalba ne bude prihvaćena, vjerojatno će ponovno morati dlanove stavljati oko ušiju kad sljedeći put zaigra.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati