Vlasnik obrta kojem je Milošević navodno sredio poticaje: "Razmišljam sve tužiti"
PREMA dosadašnjim informacijama koje su iscurile u medije, Darko Horvat, Boris Milošević i Tomislav Tolušić intervenirali su za deset tvrtki odnosno obrta na natječaju koji je svojedobno raspisalo Ministarstvo gospodarstva.
U tom trenutku je Horvat bio na čelu tog Ministarstva, Tolušić njegov kolega iz vlade, a Milošević saborski zastupnik SDSS-a i dio vladajuće većine.
Za koga su navodno intervenirali Horvat, Tolušić i Milošević?
Horvat je, pišu mediji, intervenirao za Dors projekt, Klesarsku radionicu Željka Kovača, Eko Kotor i Domus interijere, a te su firme onda na natječaju dobile poticaje u iznosu od 130 do 200 tisuća kuna.
Tolušić je pak intervenirao za Cestogradnju d.o.o. i Megamont, a Milošević za Interijere Kabić, Ugostiteljski obrat Braco, Nele-turbo servis i Zeko Dvor.
Index je redom nazvao sve navedene tvrtke i obrte, s namjerom da ih pitamo o optužbama koje se iznose u javnosti. S jednim izuzetkom, ostali se ili nisu javljali na poziv ili bi odmah prekidali razgovor kada bi čuli o čemu je riječ.
Vlasnik Nele-turbo servisa za Index: Sve je legalno
Izuzetak je Nenad Pavić iz Negoslavaca, vlasnik Nele-turbo servisa, obrta za tokarske usluge.
"Sve je legalno", rekao nam je Pavić.
"Razmišljam uzeti advokata i sve tužiti", dodaje.
Pavić ističe da uopće ne poznaje ministre uključene u aferu.
"Ne poznajem ni Horvata, ni onog Miloševića, ni onu ženu koju spominju", kaže.
Dodaje kako je na natječaju Ministarstva gospodarstva tražio 200 tisuća kuna za izgradnju radionice, a dobio je 100 tisuća. "Dodatno sam financirao gradnju iz svog džepa", tvrdi.
Pitali smo ga kako je izgledao proces prijave na natječaj.
"Ja sam se regularno javio na natječaj, imao sam sve papire. Ekipa iz Lovasa (susjednog sela, op.a.) mi je napravila projekt za 2000 kuna. Sve je legalno, imam račune za sve što sam potrošio", izjavio je Pavić.
Kaže da nije ni kod koga intervenirao da bi prošao na natječaju.
"Zvali su me iz Ministarstva da potpišem kad je bio gotov natječaj i to je sve što znam", zaključio je razgovor za Index Pavić.
Index je tvrtkama koje se spominju poslao i pismene upite, a njihove odgovore objavit ćemo ako ih dobijemo.
USKOK: Horvat je proizvoljno podijelio bespovratna sredstva
USKOK je objavio kako je Horvat za spomenute tvrtke bio osobno zainteresiran te je najprije zatražio od Ministarstva financija preraspodjelu proračunskih sredstava neistinito navodeći da su potrebna za provođenje programa, a onda je i donio Odluku kojom je upravo tim subjektima izvan programa proizvoljno dodijelio bespovratna sredstva.
>> Ovo su tvrtke kojima je Horvat navodno sredio poticaje: Jedna je godinama u minusu
Tvrtke Dors projekt i Eko Kotor međusobno su vlasnički povezane. Glavne osobe u tim tvrtkama su Ines Friščić i Ivan Kos. Obje su dobile oko 199 tisuća kuna.
Dors projekt godinama ima četiri zaposlena te ima konstantni blagi rast prihoda. 2020. godine uprihodili su 1.6, a godinu prije 1.3 milijuna kuna. Bruto dobit iznosila je 2020. 462 tisuće kuna, a godinu prije 88 tisuća kuna.
Dvije tvrtke iz Kotoribe
Obje imaju sjedište u Kotoribi.
Dors projekt tvrtka je koja se bavi projektiranjem i nadzorom nad gradnjom te konzaltingom na području elektrotehnike i termotehnike (strojarstva).
Kao reference na svojim web stranicama navode Carinsku upravu Koprivnica, dječji vrtić i jaslice u Čakovcu i benzinske postaje. Elektroinstalacije su radili i u brojnim objektima u vlasništvu raznih ministarstava, ali i gradova.
Eko Kotor posljednjih godina posluje s gubicima. 2020. godinu završili su s gubitkom od 4.9 milijuna kuna, godinu prije s četiri milijuna kuna gubitka. 2018. i 2016. također su završili s gubitkom, a 2017. su imali dobit od 900.000 kuna. Kako je 2019. godine objavilo emeđimurje, radi se o jedinom bioplinskom postrojenju u Međimurju.
2019. su uprihodili 9.4 milijuna, a 2020. čak 35 milijuna kuna.
U jednom periodu 2020. i 2018. su imali blokiran račun.
Domus interijeri postoje do 2017.
Domus interijeri za sebe kažu da su "mlada i perspektivna tvrtka koja je s radom započela 2017.".
Primarna djelatnost su im završni građevinski radovi, suha gradnja, soboslikarski, fasaderski i keramičarski radovi, pišu. Kažu da zapošljavaju 30 ljudi i da se bave i prodajom talijanske keramike i laminatnih podova.
Kao reference navode Dom zdravlja Čakovec, Psihijatrijsku kliniku Vrapče u Zagrebu, Sveučilište Sjever, Matrix poslovnu zgradu u Zagrebu te neke hotele.
Tvrtka je u vlasništvu obitelji Domjanić.
Od 2017. do 2020. godine bilježe rast prihoda, od 600.000 kuna do 9.5 milijuna kuna. Raste im i dobit, s 55 tisuća kuna na 164 tisuće kuna.
Horvat im je navodno sredio 194 tisuće kuna.
Klesarstvo Kovač bavi se preradom kamena od sirovog bloka do finalnog proizvoda, izradom spomenika te uređenjem interijera od kamena. Kažu da imaju preko 25 godina iskustva i da su se iskazali svojim radom u području klesarstva u cijeloj Hrvatskoj. Navodno im je Horvat sredio 133 tisuće kuna.
Tolušić navodno intervenirao za građevinske tvrtke, Milošević za obrte iz Knina i Negoslavaca
Što se tiče tvrtki za koje je navodno intervenirao Tolušić, Cestogradnja d.o.o. je građevinska tvrtka iz Slatine, koju su mediji već povezivali s bivšim ministrom. Megamont Čađavica je osnovana 2018. i također je iz Virovitičko-podravske županije, u kojoj je Tolušić politički izrastao.
Spomenutim dvjema tvrtkama u konačnici je novac isplaćen - Cestogradnji 199.999 kuna, a Megamontu 197.290,60 kuna.
Milošević je pak navodno intervenirao za Interijere Kabić iz Knina, koji se prema službenim podacima bave elektroinstalacijskim radovima. Zeko Dvor je društvo s ograničenom odgovornošću za klesarstvo i usluge iz sela Matijevići u Sisačko-moslavačkoj županiji, a Ugostiteljski obrt Braco je, prema podacima s interneta, restoran u Srbu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati