VIDEO General Štimac o letjelici: Stvarno je čudno da je primijećena tek na granici
JOSIP ŠTIMAC, bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, te dugogodišnji pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama i sigurnosni stručnjak Pavle Kalinić gostovali su u Index Studiju. Tema je bila pad bespilotne letjelice kod zagrebačkog Jaruna.
Štimac je govorio o tomu kako je moguće da je letjelica uspjela doći do Zagreba. "Teško je kalkulirati. Stvarno je čudno da je takva letjelica došla od Ukrajine do Zagreba i da je primijećena tek kod nas na radaru kad je prešla mađarsku granicu", rekao je Štimac na početku.
Kakva je trebala biti reakcija?
"U HRZ-u postoji operativno dežurstvo, imamo dežurni dvojac koji računa na Plesu i oni su integrirani u NATO. Međutim, ako je ta letjelica primijećena na granici i ako je letjela kroz naš prostor 7 minuta, mi bismo dežurni dvojac trebali imati u zraku da bi uspjeli presresti tako nešto", rekao je Štimac.
Štimac je govorio i o stupnju pripravnosti. "Nema razloga za povišenje stupnja pripravnosti. Nemamo naznake da netko želi izvršiti agresiju na nas. Da imamo trupe na granici, bi. Mi sad nemamo potrebe, to bi bilo iscrpljivanje i snaga i resursa", napomenuo je Štimac i dodao da se moglo reagirati s protuzračnom obranom koja bi bila oko Zagreba.
"Vojni rok i za muškarce i za žene"
Nastavio je Kalinić i govorio o padu bespilotne letjelice, ali i planu koji je Grad Zagreb imao dok je on bio na čelu Ureda. "Mi smo imali sreću da je to palo gdje je palo", kaže Kalinić.
"Tražili smo antidron sustave, radili smo procjenu za Dinamov stadion, HNK, Lisinski i Arenu. To je bio izraelski sustav, to je sve krenulo u dobrom smjeru, ali se ispostavilo da to može nabaviti MUP i na kraju je Hrvatska nabavila dvije puškice koje ruše dronove što je neozbiljno, kao što vidimo i sada. To bi trebalo na nivou države imati", rekao je Kalinić.
Nastavio je govoriti o hrvatskoj vojnoj opremi, ali i obaveznom vojnom roku. "Hrvatska treba imati vojni rok i za muškarce i za žene - švicarski model", rekao je Kalinić. "Ako ćete se sami braniti, nitko vas neće braniti", dodao je. Nastavio je o vojsci u Izraelu.
Savezništvo SAD-a, Europe i Rusije
"Ti ljudi izlaze obučeni, vi u Izraelu ne možete pokrenuti start-up bez vojske. Izrael je upola manji od Hrvatske. Ja osobno smatram da Europa mora imati svoju vojsku, svog ministra financija, policije i obrane", rekao je Kalinić. "SAD ako želi sačuvati zapadnu civilizaciju mora imati jaku Europu kao saveznika, ali i Rusiju, kako bi se mogli othrvati Kini", rekao je Kalinić.
Što bi se dogodilo da se letjelica zabila u studentski dom?
"Ne mogu vam ja reći. Sramotno je da takozvano ministarstvo i HVO nisu reagirali, pa oni su gledali neidentificirani objekt na radaru, nisu gledali crtiće. Trebali su donijeti odluku 'ne znamo što je, ruši ga'. Sad, čime, ne znam", rekao je Kalinić komentirajući zastarjelu hrvatsku vojnu opremu. "Tehnologija svaki dan ide naprijed", kaže.
"Taj objekt je letio na visini od 1300 metara kad je išao preko granice. Ja bih prepustio da se utvrde sve činjenice, nezahvalno je pogađati. Ako je letio ispod, nisu ga vidjeli. Takva besposadna letjelica se može programirati da se ide ispod radara", rekao je Štimac.
Zaštita u Jugoslaviji
"Jugoslavija je imala u svom sastavu sustave za osmatranje, lovačko zrakoplovstvo i imala je raketne sustave - teritorijalne i trupne. Teritorijalna obrana je branila objekte, Zagreb je oko sebe imao sustav, bio je okružen raketnim sustavima", rekao je Štimac.
Kalinić je nastavio o tomu kako je do ovog incidenta zapravo moglo doći. "To nije letjelica ruske, već sovjetske proizvodnje. Tom letjelicom je mogla raspolagati bilo koja bivša sovjetska republika", kaže Kalinić.
Zašto nam članice NATO-a ništa nisu javile?
"Jedino logično je objašnjenje da je ta letjela ispod vidljivosti radara, ne znam zašto se inače ne bi javilo. Već je prešlo i u nekakve teorije zavjere", rekao je Štimac o tomu zašto nismo dobili informacije o letjelici.
"Radi se o letjelici koja je dugačka 14 metara, raspon krila oko 4 metra. Uglavnom nosi senzore koji su predviđeni za prikupljanje podataka, ona se programira unaprijed", rekao je Štimac o nekim specifikacijama letjelice. "Treba bit strpljiv, i ja bih volio znati o čemu se radi, ali nemam kristalnu kuglu", dodao je. "Tko je mogao očekivati da će jedan takav dron doći iz Ukrajine u Zagreb", kaže.
Štimac je nastavio o sigurnosti u Hrvatskoj. "Ja sam u mirovini od 2002., ali ja vjerujem mladim ljudima da će biti odgovorni. Bitno je da imamo infrastrukturu, pilote, tehničare. Što se tiče sigurnosti u Zagrebu, ja ne bih dramatizirao previše", rekao je Štimac i dodao da treba raditi na obrani i u nju ulagati.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati