Može li Rusija preokrenuti rat u Ukrajini na vrijeme da Putin proglasi pobjedu?
RUSKI predsjednik Vladimir Putin postavio je novog generala koji je preuzeo zapovijedanje ruskim snagama u Ukrajini, a ruski vojni zapovjednici najavljuju novu fazu rata: totalni napad na istoku, kojem je cilj zauzeti i zadržati dijelove istočne regije Donbas koji su još uvijek pod ukrajinskom kontrolom.
Pozivi na evakuacije civila na istoku
Ukrajinci novu prijetnju doživljavaju ozbiljno. Na istoku Ukrajine, u regijama Donjeck i Luhansk, lokalni čelnici pozivaju civile da se evakuiraju te otvaraju humanitarne koridore kako bi što više ljudi moglo pobjeći u sigurnije dijelove Ukrajine.
U sjeveroistočnoj regiji Harkiv vlasti evakuiraju gradove Barvinkove i Lozovi. U Dnjepru, glavnom gradu regije istočnog dijela centralne Ukrajine, gradonačelnik Boris Filatov zatražio je da se žene, djeca i stariji evakuiraju.
"Situacija se polako zahuktava u Donbasu i prema našim saznanjima u travnju će postati užarena. Zato imam važnu molbu: Svi koji se imaju priliku evakuirati - prije svega mislim na žene, djecu i starije koji nisu uključeni u rad kritične infrastrukture - neka to učine", rekao je Filatov.
Može li Rusija pokrenuti zastrašujuću novu ofenzivu na istoku? Najnovije satelitske snimke koje je objavila kompanija Maxar Technologies pokazuju ruski konvoj dug 12 kilometara kako se kreće kroz Veliki Burluk, grad istočno od Harkiva.
Ključan datum - 9. svibnja
Savjetnik ukrajinskog ministra unutarnjih poslova Vadim Denisenko rekao je u subotu da je "Harkiv praktički pod konstantnim granatiranjem", dodavši kako se u Harkivskoj regiji očekuje ruska ofenziva iz smjera grada Izjuma.
Vojni stručnjaci i zapadni dužnosnici smatraju da su Putinovi generali pod pritiskom da do 9. svibnja, kad Rusija slavi Dan pobjede, odnosno poraz nacističke Njemačke 1945. godine, ostvare kakve-takve rezultate koji bi ruskom predsjedniku omogućili da proglasi neku vrstu pobjede.
No najnovija analiza Instituta za istraživanje rata (ISW), američkog think-tanka, baca sumnju na sposobnosti Rusije da koncentrira dovoljno svojih snaga potrebnih za osvajanje Donbasa.
"Procjenjujemo da će se ruska vojska mučiti s gomilanjem dovoljno mehaniziranih jedinica spremnih za borbu koje mogu nastaviti operacije u Donbasu u narednih nekoliko mjeseci. Rusija će vjerojatno nastaviti slati teško načete i djelomično obnovljene jedinice pojedinačno u borbu kako bi ostvarila ograničeni uspjeh uz visoku cijenu", stoji u analizi ISW-a.
Koliko je Rusima uopće ostalo snaga za veliku ofenzivu?
Vojni analitičari smatraju da bi se Rusija mogla namučiti s reorganizacijom snaga koje su pretrpjele teške gubitke u srazu s ukrajinskom vojskom, naročito oko Kijeva i na sjeveru zemlje.
Uoči invazije Rusija je nagomilala oko 120 bataljuna oko Ukrajine. Prema jednom europskom dužnosniku, oko četvrtina tih snaga je "praktički izvan stroja" nakon teških gubitaka ljudstva i opreme. Prije tri dana američki obrambeni dužnosnik dao je sličnu procjenu, kazavši da su ruske snage sada "ispod 85 posto procijenjene borbene moći" koju su imale uoči invazije 24. veljače.
Te američke procjene, tvrdi ISW, "nenamjerno precjenjuju trenutne borbene sposobnosti ruske vojske".
Prema tom američkom think-tanku, "deseci ruskih bataljuna koji su se povukli iz područja oko Kijeva vjerojatno imaju borbenu moć koja je tek djelić one koju sugerira ukupan broj vojnika i opreme".
"Ruske snage koje su se borile u Ukrajini su pretrpjele ogromne gubitke", navodi se u analizi ISW-a.
Imenovanje novog ruskog zapovjednika u Ukrajini
Imenovanje novog zapovjednika ruskih snaga u Ukrajini, po svemu sudeći, pokušaj je da se riješi drugi problem koji je značajno usporio ruske snage: manjak koordinacije.
"Izgleda da Rusi pokušavaju riješiti jedan od problema zbog kojih je patila njihova inicijalna invazija. No pojednostavljenje ruske zapovjedne strukture ipak ne mora riješiti sve ruske probleme sa zapovijedanjem. Ruske snage će vjerojatno i dalje imati probleme s etabliranjem koherentnog i učinkovitog sustava zapovijedanja i kontrole u doglednoj budućnosti", navodi ISW.
To ne znači da će nadolazeći tjedni biti laki za ukrajinske snage koje se bore na istoku. ISW je tako objavio da će ruske snage "vjerojatno napredovati bez obzira na sve i mogle bi ili okružiti ili izmoriti ukrajinske snage dovoljno da osiguraju velik dio Donjecka i Luhanska, ali je gotovo jednako vjerojatno da će ruska ofenziva kulminirati prije dosezanja zadanih ciljeva, baš kao što se dogodilo i ranije".
Što kažu Ukrajinci o tjednima koji dolaze?
Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajlo Podoljak rekao je jučer da je Ukrajina spremna na intenzivne borbe.
"Ukrajina je spremna za velike borbe. Moramo pobijediti u njima, naročito u Donbasu. Nakon toga bit ćemo u puno boljoj poziciji za pregovore, u kojima možemo postaviti određene uvjete. Nakon toga može doći do susreta predsjednika Ukrajine i Rusije. Do toga bi moglo doći za dva ili tri tjedna", rekao je Podoljak.
Sljedeći tjedni će pokazati je li taj scenarij preoptimističan, navodi CNN u analizi. No taj scenarij predstavlja svojevrsnu pregovaračku poziciju, a ujedno i vojnu procjenu. Putin, naime, može pregovarati sada ili riskirati da u pregovore uđe znatno oslabljen, zaključuje se u analizi CNN-a.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati