Zašto Rusija gubi toliko tenkova?
VOJNI stručnjaci smatraju da je Rusija izgubila toliki broj tenkova zbog protutenkovskog oružja koje je Zapad dao Ukrajini i loše ruske vojne strategije.
Ukrajinske oružane snage navode da je Rusija do sada izgubila više od 680 tenkova. Oryx, obavještajna stranica koja na temelju fotografija iz ratnog područja bilježi ruske vojne gubitke u Ukrajini, piše da je Rusija izgubila više od 460 tenkova i preko 2000 drugih oklopnih vozila.
Prema organizacijama Rand Corporation i IISS, ruske snage su na početku sukoba u Ukrajini imale oko 2700 borbenih tenkova, piše BBC.
Učinkovitost protutenkovskog oružja
SAD je Ukrajini na početku sukoba isporučio 2000 protutenkovskih projektila Javelin i od tada poslao još najmanje 2000. Ovi projektili se mogu ispucati na takav način da eksplodiraju na gornjem dijelu tenka, gdje je oklop najslabiji.
Mada mnogi ruski tenkovi imaju reaktivni oklop koji apsorbira udar projektila, Javelini ih mogu onesposobiti jer imaju dvije bojeve glave - jedna uništava reaktivni oklop, a druga probija šasiju.
Velika Britanija je Ukrajini poslala najmanje 3600 projektila NLAW, koji mogu eksplodirati dok prolaze iznad relativno izloženog gornjeg dijela tenka.
"Projektili Javelin i NLAW su vrlo moćni. Bez ove pomoći, situacija u Ukrajini bila bi skroz drugačija", rekao je za BBC vojni analitičar Nick s instituta Reynolds Royal United Services Institute (RUSI).
SAD je Ukrajini isporučio i 100 protuoklopnih dronova Switchblade. Radi se o takozvanim dronovima kamikazama koji mogu letjeti kilometrima, zatim se zabiti u tenk i uništiti ga bojevom glavom.
Loša ruska strategija?
Ruske snage se sastoje od taktičkih grupa (BTG) – borbenih jedinica u kojima su tenkovi, pješaštvo i topništvo. Precizan ustroj ovih postrojbi varira, ali uglavnom se sastoje od velikog broja oklopnih vozila i relativno malo pješačkih postrojbi.
"Rusija ima relativno malo vojnika tako da su BTG-ovi efikasni pri zadavanju jačeg udarca. Takve jedinice mogu izvesti brzi napad s puno vatrene snage. Međutim, s obzirom na mali broj vojnika, nemaju dobru zaštitu u slučaju napada na oklopna vozila“, rekao je vojni stručnjak Phillips O'Brien sa Sveučilišta St Andrews.
"Moglo bi se reći da ruska vojska nalikuje boksaču koji ima dobar udarac, a čeljust od stakla“, dodao je.
O'Brien smatra da je ukrajinskim vojnicima bilo lako napraviti zasjedu oko kolona ruskih tenkova jer Rusija nije poslala dovoljno zračnih patrola.
"Rusija na početku sukoba nije zavladala zračnim prostorom i stoga nije mogla pratiti kretanja ukrajinske vojske. To znači da su ukrajinske trupe mogle opkoliti kolone tenkova i napraviti veliku štetu", navodi O'Brien.
Nesposobnost ruskih postrojbi?
Prema podacima Oryxa, polovica ruskih tenkova nije bila uništena, već napuštena ili su ih zarobile neprijateljske snage. Stručnjaci smatraju da su za to krivi logistički propusti i nesposobnosti ruskih vojnika.
"Vidjeli smo snimke ruskih tenkova koje poljoprivrednici iz Ukrajine vuku traktorima“, rekao je O'Brien.
"Neki tenkovi su ostali bez goriva. To je logistički propust. Neki su zapeli u blatu jer su krenuli s invazijom u pogrešno doba godine. U ruskim kopnenim snagama ima puno novaka, što znači da se radi, prema svjetskim standardima, o postrojbama niske do srednje kvalitete", kazao je Reynolds.
"Neki Rusi su napustili tenkove jer nisu znali s njima dobro upravljati. Neke su Ukrajinci otjerali s mostova. Drugi su se zabili u jarke. No, najčešće su ih napustili sami vojnici i pobjegli", dodao je.
Ukrajinske vlasti su čak izdale upute građanima kako postupati s napuštenim vozilima – onaj tko ih pronađe, nije ih dužan prijaviti zbog poreza.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati