Radio je za moskovsku policiju 20 godina. A onda je progovorio o ukrajinskom ratu
BIO JE TREĆI tjedan ruske invazije na Ukrajinu kad je Sergej Klokov, vozač u moskovskoj policijskoj upravi, počeo osjećati sve veću nelagodu zbog rata koji je vodio ruski predsjednik Vladimir Putin i zbog načina na koji su ga prikazivali državni mediji. Nazvao je bivšeg kolegu.
"Mi mislimo da se borimo protiv fašizma, ali fašizma tamo nema. Jednostavno nema", rekao je Klokov, rusko-ukrajinskog podrijetla, svom prijatelju. Zabrinut da ruski vojnici i ukrajinski civili umiru bez razloga, preklinjao je: "Prenesi informaciju ljudima."
Klokov nije znao da su njegov telefon prisluškivale ruske vlasti. Poziv od 9. ožujka bio je prvi od tri koja je tog dana uputio prijateljima i koje su istražitelji kasnije naveli u kaznenoj prijavi protiv njega. Bio je to jedan od prvih poznatih slučajeva prema novom ruskom zakonu koji zabranjuje širenje informacija o ratu protiv linije Kremlja, piše The Wall Street Journal.
Otprilike tjedan dana nakon tih telefonskih poziva 37-godišnji otac dvoje djece uhićen je i zatvoren u zgradi u kojoj je radio te u kojoj njegova supruga, trenutačno na porodiljnom dopustu, radi na zaštitarskoj dužnosti. Sada mu prijeti do 10 godina zatvora ako bude osuđen.
U zatvoru je
Klokovljev slučaj ukazuje na povećani rizik po obične Ruse ako se suprotstave državi čak i u privatnim razgovorima. Također nudi uvid u miješane osjećaje tisuća ljudi čije su obitelji spojene kada su Rusija i Ukrajina bile dio Sovjetskog Saveza i koji nose nasljeđe s obje strane sukoba.
"Moj suprug je ruskih korijena, a ja ukrajinskih. Ali nacionalnost nije imala apsolutno nikakvo značenje za nas. Svi smo mi jedno. Nikad se nismo dijelili. Nismo ni razgovarali o tome", rekla je Klokovljeva majka Ljudmila.
Klokovljev dosje, koji je pregledao The Wall Street Journal, uključuje zapisnike poziva i transkripte istražitelja koji ispituju Klokova i njegove prijatelje i kolege. Dosjei, zajedno s intervjuima s njegovom obitelji i odvjetnicima, otkrivaju čovjeka koji se ponosno smatrao Rusom i služio je državi gotovo dva desetljeća, sve dok ga rat nije nagnao da preispita svoj identitet.
Klokov se sada nalazi u moskovskom pritvorskom centru br. 4 i nije bio dostupan za komentar. Njegov odvjetnik Daniil Berman kaže da je nevin jer su njegovi komentari izrečeni u privatnim razgovorima i nisu bili proslijeđeni javnosti.
Navodna nedjela
Među navodnim Klokovljevim nedjelima, prema istražiteljima, bile su izjave da Rusija evakuira ranjene vojnike u Bjelorusiju i skriva pravi broj poginulih među vojnicima, da Ukrajinom ne upravljaju nacisti te da su ruski vojnici ubijali ukrajinske civile.
Ujutro nakon uhićenja Klokov je rekao istražiteljima da je pogrešno govorio o vojnoj operaciji i da je možda zaveden informacijama koje je dobio, prema transkriptu istražitelja. Tijekom drugog razgovora priznao je prijestup: "Pogriješio sam dok sam bio u emotivnom i tjeskobnom stanju."
Spisi ne pokazuju jesu li vlasti imale sudski nalog da prisluškuju Klokovljev telefon. Njegov odvjetnik kaže da mu je istražitelj početkom travnja rekao kako su dobili sudski nalog, ali on ga nije vidio.
Rođen u obitelji koja govori ruski, Klokov je prve godine života proveo u kijevskom predgrađu Buči, u kojem su, prema tvrdnjama ukrajinske vlasti, u invaziji ruskih trupa ubijene stotine civila. Njegov otac Valentin Klokov, rođen u Ukrajini u ruskoj obitelji, služio je kao časnik u sovjetskoj vojsci i proveo četiri godine u Afganistanu.
Kada se Sovjetski Savez raspao, Valentin je ostao u vojsci i preselio se u Rusiju umjesto da služi u Ukrajini. Njegova supruga, liječnica iz ukrajinske obitelji koja govori ruski, ostala je s njihovim sinom i njegovom mlađom sestrom sve dok Klokov nije završio sedmi razred u Irpinu, susjednom predgrađu Kijeva, iz kojeg su se ruske trupe nedavno povukle.
Ponosni na korijene dviju zemalja
Kada je danas 67-godišnji Valentin iz medicinskih razloga 1996. godine otpušten iz ruske vojske u činu potpukovnika, članovi obitelji ponovno su se okupili u Moskvi, gdje su od tada živjeli. Klokov, koji posjeduje i rusku i ukrajinsku putovnicu, studirao je za automehaničara u dvije strukovne škole dok je radio kao vozač u moskovskom policijskom sjedištu.
Obitelj se dugo ponosila korijenima u obje zemlje. Kad je 24. veljače počeo rat, Valentin je bio u Nižinu, gradu istočno od glavnog grada Kijeva, provevši nekoliko tjedana u obiteljskom stanu. Valentin je noći provodio u podrumu stambene zgrade. "Borbe koje sam vidio bile su gore nego u Afganistanu", rekao je za The Wall Street Journal.
Svom sinu je poslao slike spaljenih oklopnih vozila i tenkova. Liječnica Klokova, 65-godišnja majka Sergeja Klokova, koja radi u državnoj bolnici u Moskvi, kaže da je obitelj također dobila fotografije od bivših susjeda u Buči. Obitelj je stalno dobivala vijesti s ruske državne televizije, koja nije prikazivala ofenzivu na Kijev i okolna područja.
Vrativši se u Moskvu, Klokov je postao zabrinut zbog obiteljskih prijatelja, starijeg para koji je zaglavio u Buči. Nazvao je policajca u Kijevu kojeg je njegov otac poznavao da vidi može li pomoći paru, navodi se u spisu. Policajac je rekao da ne može pomoći jer je Buča u ruskim rukama.
Progovorio o svemu
U pozivima ukrajinskom policajcu Klokov je govorio o tome što se zapravo događalo u ratu. U kasnijem telefonskom razgovoru s bivšim kolegom u sjedištu moskovske policije rekao je da želi uspostaviti razgovor između svojih moskovskih kolega i policajca u Kijevu kako bi mogao objasniti što se zapravo događa.
Osim od policajca u Kijevu, Klokov je dobivao informacije i s kanala na Telegramu i YouTubeu, pokazuju transkripti njegovih razgovora s prijateljima. Dok su ruske vlasti blokirale Facebook, Instagram i Twitter od početka rata, Telegram i YouTube su ostali dostupni i spadaju u rijetke prostore na kojima Rusi mogu pronaći necenzurirane informacije.
Informacije je prenio kolegama i prijateljima. "Uništili su moj grad. Ubijena djeca. Rodilišta", rekao je Klokov jednom prijatelju. Rekao mu je da je vidio snimke mrtve djece, od kojih su neka sličila njegovoj kćeri.
Pozvao je svoje prijatelje da povjeruju istim izvorima, ali transkripti poziva pokazuju da su oni sumnjali u većinu njegovih tvrdnji. Najvažnija tema za njih je bio rast cijena hrane, na što je Klokov rekao: "Nismo trebali bombardirati Kijev."
Klokov je također počeo razgovarati o politici s kolegama na poslu, što nikad do rata nije radio. Svi su rekli da su ga pokušali uvjeriti da nije u pravu.
"Naša je zemlja fašistički agresor"
"Rekao je da nemamo pravo napadati i ratovati s njima, a dok sam mu pokušavao objasniti da rata nema, nije me poslušao. Ne mogu objasniti zašto je postao tako radikalan", rekao je jedan kolega istražiteljima.
Drugi je rekao: "Rekao mi je da je naša zemlja fašistički agresor. Pokušao sam ga uvjeriti da se urazumi, ali nije me poslušao."
Klokovljev otac teško se miri s uhićenjem svog sina: "Odslužio sam 25 godina i odbio sam služiti ukrajinsku vojsku. Moj sin je služio vladi. Ljudmila radi za dobrobit Rusije."
Dana 18. ožujka moskovski sud Presnenskog okruga odobrio je zahtjev istražitelja da se Klokov smjesti u istražni zatvor, rekavši da predstavlja "visok stupanj opasnosti za javnost".
Klokovljev odvjetnik Berman rekao je da mu nije bilo dopušteno sastati se sa svojim klijentom bez nazočnosti policajaca tijekom tri tjedna nakon uhićenja. Kad su se sastali bez policajaca, rekao je Berman, Klokov mu je rekao da ga je odvjetnik po službenoj dužnosti pozvao da prizna krivnju, rekavši da će tako snositi manje posljedica.
Klokov je nakon toga otkazao odvjetniku po službenoj dužnosti Vladimiru Makarovu. On je odbio komentirati je li sugerirao Klokovu da se izjasni krivim, ali je rekao da je njegov bivši klijent "sišao s uma" zbog "svih informacija koje su mu upumpane iz Ukrajine".
Ovaj 71-godišnji odvjetnik, koji je rekao da je služio 30 godina u KGB-u tijekom sovjetske ere i njegovom nasljedniku FSB-u, prije nego što je postao odvjetnik prije 19 godina, rekao je da je njegova žena napola Ukrajinka i da vjeruje kako su Ukrajinci dobri ljudi, ali su se promijenili.
"Vjerujem u ono što vidim na ruskoj televiziji, to je objektivno. Do jučer su Ukrajinci bili jedni od nas, ali danas su, pod utjecajem fašizma, postali životinje", rekao je Makarov.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati