Profesor iz Kijeva: Čudno je da ministar vanjskih poslova najavljuje 3. svjetski rat
GOST Novog dana na N1 televiziji bio je Maksim Kamenjeckij, profesor s Instituta za međunarodne odnose u Kijevu. Na početku je rekao kako je situacija na bojištu zaista teška i kako je Harkiv stalno na udaru ruskih napada te da ga raketiraju svakodnevno. Nije optimističan kada se radi o pregovorima.
"Ako uzmemo u obzir sve okolnosti, trenutna situacija, što se tiče pregovora, ne izgleda optimistično zbog poteza Rusa. Tu je najava referenduma, zatvaranje ljudi, onemogućavanje humanitarnih koridora iz Mariupolja, sve to negativno utječe na perspektivu o pregovorima", rekao je.
"Vojska određuje kada će pregovori završiti mirovnim sporazumom"
Komentirao je i izjavu Sergeja Lavrova koji je rekao da je realna prijetnja trećeg svjetskog i nuklearnog rata.
"Dosta čudna situacija. Čudno je za sve koji su poznati s međunarodnim odnosima kad ministar vanjskih poslova, čiji je zadatak razvijanje odnosa s drugim državama, najavljuje treći svjetski rat. S time da on nema ni veze s donošenjem takvih odluka.
U nekim situacijama je on u pravu, recimo, da će situacija na bojišnici određivati kada će pregovori završiti mirovnim sporazumom. O tome je govorila i naša ukrajinska strana, da zapravo vojska određuje te uvjete pod kojima će biti potpisan mirovni sporazum.
Naša strana je zasad rekla kako neće biti razgovora ako budu u pitanju referendumi na okupiranim područjima. Druga stvar je uništavanje ljudi u čeličani u Mariupolju, to isto neće biti pozitivna točka da se pregovori nastave", objasnio je.
O situaciji u Odesi
Govorio je i o Odesi. Kaže kako ne misli da će doći do ruskog prodora jer ruska vojska više nema dovoljno snaga za to. "Oni sada ne mogu zauzeti ni manja sela na područjima gdje se vode borbe, a kamoli da moraju probiti 500 kilometara ukrajinskog područja", rekao je.
"To što su Rusi prekjučer pokušali napraviti raketiranjem Odese i pogodili stambenu zgradu, gdje se vidi da krstareći projektil svojom normalnom putanjom pogađa stambenu zgradu, gdje nema nikakvih vojnih objekata, to znači da ili Rusi nemaju sofisticirano oružje ili gađaju civilne ciljeve", veli.
Rekao je i kako je u noći s nedjelje na ponedjeljak Ukrajina pretrpjela najteže udarce. "Pogodili su stanice električnog napajanja u željeznicama u svim dijelovima Ukrajine, najvjerojatnije da se oteža isporuka vojne robe i opreme koju druge zemlje šalju u Ukrajinu željeznicom."
"Čudno je kada se UN probudi dva mjeseca od početka rata"
Može li ta vojna pomoć promijeniti stanje na bojištu?
"Mislim da vojna pomoć može bitno promijeniti stanje na terenu i to se vidi po rezultatima djelovanja. Je li moguće definitivno pripajanje tih teritorija Rusiji ili tvorevinama koje ona izmisli? Sumnjam da to može potrajati dulje vrijeme. Ukrajina će nastojati da ne dopusti takav scenarij."
Naposljetku je komentirao današnji najavljeni sastanak Vladimira Putina i glavnog tajnika UN-a:
"Mislim da vrlo čudno izgleda kad se nakon dva mjeseca od početka velikog rata u Europi UN probudi i pokuša nešto poduzeti. Poznavajući prilike koje postoje u Rusiji, sumnjam da će, ako nisu uspjeli drugi političari i izaslanici drugih zemlja, nešto moći napraviti glavni tajnik UN-a, ali barem neka proba. Nisam optimističan", zaključuje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati