Plenković: Nema zabrane pobačaja
ANDREJ Plenković dao je izjavu za medije nakon sastanka vrha HDZ-a. Na početku je govorio o uvođenju eura, očekuje da se u petak izglasa zakon o uvođenju eura. "Što se tiče rebalansa, uspjeli smo pokriti sve zahtjeve do sada. Idemo u rebalans na vladi u četvrtak, to uzima u obzir ovu krizu, zahtjeve sindikata...", rekao je Plenković.
"Što se tiče energenata, da nije bilo vladinih mjera, eurosuper bi bio skuplji kunu i 26, dizel skoro dvije kune. Vidjet ćemo može li se tu još nešto učiniti pošto bilježimo rast zadnjih tjedana", rekao je.
O posjetu Ukrajini
"Posjet Kijevu je prošao jako dobro. Snažna potpora Hrvatske Ukrajini", rekao je premijer.
"U Ukrajini smo razgovarali o zarobljenom Hrvatu. Nastavljaju se razgovori", kazao je Plenković. Dodao je da se nastavlja pomoć Ukrajini. Kaže da je Zelenskij upoznat sa slučajem te da će ukrajinski diplomati o tome razgovarati s Rusima.
"Oni pričaju puno šire, to je veći broj ratnih zarobljenika", rekao je Plenković.
Onda je najavio da će u subotu obilježiti stotu obljetnicu rođenja Tuđmana.
"Zadovoljni smo rejtingom stranke, u šestoj godini mandata imamo uvjerljivu potporu, to je jako dobro", kazao je.
Onda je upitan o Irpinu i Buči.
"Što se tiče posjeta Ukrajini, s njihovim dužnosnicima smo još u četvrtak bili u Varšavi. Ovaj posjet je pažljivo planiran, to je moj treći posjet u 10 mjeseci. Naša podrška je očita, vidljiva, to Zelenskij jako dobro razumije. Mi smo jučer baš htjeli doći tamo, baš 8.5. Oni znaju da je Hrvatska prijatelj", kazao je premijer.
"Što se tiče Irpina i Buče, recimo da je Zagreb Kijev, Irpin i Buča bi bili Velika Gorica i Zaprešić. To je neposredna blizina. Irpin je moderan grad mladih obitelji, ta razaranja su nevjerojatna. To su stambene zgrade, nove zgrade", rekao je.
"To je grad, ima 100.000 ljudi, cijeli je bio evakuiran. Ali tu je zaustavljen napad na Kijev. U Buči je bila okupacija, to su bili brutalni, nestvarni zločini, ubijeno je 400 civila, bez razloga, povoda, starijih ljudi, nenaoružanih ljudi. Ljudi su ubijeni u domovima, na cesti, tijela su ležala tjednima", kaže Plenković.
Dodaje da im je svećenik tamo pokazao masovnu grobnicu u dvorištu crkve.
"Tu neke stvari podsjećaju na Domovinski rat, neprihvatljivo, brutalno, teško je to zamisliti", rekao je Plenković.
"Nama su te informacije bile jako korisne kako bi upotpunili saznanja. Rusija je pogazila sve vrijednosti međunarodnog prava", rekao je.
Plenković je upitan što se može očekivati nakon današnjeg Putinovog govora. "Mislim da vam je jasno da nisam stigao čuti govor, vidio sam kratko naslove. Ne bih ga sad komentirao, nije na meni da komentiram nijanse. Cijenio bih da se povuku ruske trupe", kazao je Plenković.
Von der Leyen ne dolazi u Mostar
Plenković je komentirao situaciju u Bosni i Hercegovini u kojoj se u listopadu trebaju održati parlamentarni izbori, a nije došlo do izmjene izbornog zakona.
Poručio je da predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen ne dolazi u Mostar, što se najavljivalo u medijima, ali će u idućih desetak dana doći do "posjeta jednog drugog visokog dužnosnika EU-a".
Hrvatski premijer pozdravio je odluku HNS-a BiH koji je odlučio sudjelovati na izborima u Bosni i Hercegovini u listopadu.
Naglasio je da "Hrvati trebaju birati svoje predstavnike jer će samo na taj način BiH kvalitetno funkcionirati" i pozvao je na "dijalog".
Upozorio je da su Hrvati u BiH "nerijetko žrtve izbornog inženjeringa i nikako ne bi smjeli doći u poziciju krivca zbog situacije u BiH".
Istaknuo je da se hrvatska vlada sustavno bori za interes Hrvata u BiH. "Ministar Gordan Grlić Radman je zaista redovito u BiH i dobro je da je često dolje da prenosimo politiku i aktivnosti koje vlada poduzima u interesu Hrvata u BiH i to radimo kontinuirano, godinama, intenzivno, sustavno, argumentiramo, nastojimo pridobiti saveznike za rješavanje nepravednog položaja u kojemu se Hrvati nažalost nalaze", rekao je Plenković.
Predsjednik Zoran Milanović uputio je premijeru prošli tjedan poziv za sazivanje sjednice Vijeća nacionalne sigurnosti o stanju u BiH, ali Plenković još nije odgovorio.
"Odgovorit ćemo kad procijenimo da je vrijeme", rekao je premijer.
O Milanoviću
Upitan je o Milanoviću i Vijeću za nacionalnu sigurnost.
"Odgovorit ćemo kad procijenimo da je vrijeme", rekao je.
Što se tiče drona, kazao je da očekuju pisano izvješće ukrajinske strane. "Oni kao i do sada kažu da ga nisu lansirale ukrajinske snage", kazao je Plenković.
O slučaju Čavajda
"To je osjetljiv slučaj. Ministar je rekao sve, nemamo što dodati. To je stvar gdje struka mora biti u prvom planu", rekao je Plenković. Kazao je da vlada neće u ovom trenutku mijenjati Zakon o pobačaju.
"Riječ je o odluci Ustavnog suda koja je donesena nakon 27 godina. 27 godina su čekali, to datira iz 1990. ili 1991. Zašto to nisu donijeli ranije, nije mi poznato. U svakom slučaju, okvir koji je dala odluka Ustavnog suda je jasan, samo govori o tome da bi se trebao modificirati zakon. Ali ništa supstantivno se ne bi promijenilo. Nema zabrane pobačaja", rekao je Plenković.
Dodao je da bi se u novom zakonu samo radilo o tome da bude manje pobačaja, ali da nema riječi o zabrani. "Ne možemo ovaj slučaj uspoređivati s temeljnim pitanjem koje se sad javlja. Ovo je osjetljivo, teško, nisam liječnik, svaka moja izjava bi bila pogrešna. Ja to ne želim dalje komentirati", rekao je.
"Ovo nije političko, nego zdravstveno pitanje", rekao je.
"U svakom slučaju, žene imaju pravo, ne možete nikome oduzeti pravo na priziv savjesti. Te dvije stvari postoje istodobno", rekao je Plenković. "Ovaj slučaj ne možemo staviti u kontekst ove druge teme koja je puno šira, a gdje je Ustavni sud dao okvir", kazao je Plenković.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati