Njemačka u krizi s gorivom. Ministar: Kreće nestašica plina, smanjite potrošnju
NJEMAČKA je aktivirala drugu fazu svog trodijelnog plana za hitne slučajeve opskrbe prirodnim plinom, objavio je danas ministar gospodarstva Robert Habeck.
"U Njemačkoj kreće nestašica plina", rekao je Habeck na konferenciji za novinare u Berlinu i pozvao građane da smanje upotrebu ovog goriva.
Ministar je rekao da je vladina odluka da podigne razinu na "alarmantnu" uslijedila nakon obustave ruskih isporuka od 14. lipnja i kontinuirane visoke tržišne cijene plina. Habeck je rekao da je treća i najviša faza "hitna" razina.
"Nalazimo se u ekonomskom sukobu s Rusijom"
Njemačka se uvelike oslanja na plin iz Moskve, ali je uspjela smanjiti udio uvoza na 35% s 55% prije početka rata u Ukrajini. Habeck je rekao da je sigurnost opskrbe trenutno zajamčena unatoč "pogoršanoj situaciji na tržištu plina".
"Nalazimo se u ekonomskom sukobu s Rusijom", rekao je Habeck, a prenosi CNN.
Podsjetimo, Njemačka je utvrdila da iz Rusije dobiva 60 posto manje plina i ministar gospodarstva skicirao je nekoliko mjera koje bi trebale nadoknaditi smanjene Gazpromove isporuke.
Habeck želi smanjiti potrošnju plina u proizvodnji struje i u industriji te prioritet dodijeliti punjenju skladišta za zimu. Umjesto u termoelektranama na plin, više struje trebalo bi se proizvoditi u termoelektranama na ugljen, predlaže.
Dokument ima pet stranica, evo što se sprema
U dokumentu na pet stranica ministar gospodarstva ističe da "se potrošnja plina mora dodatno smanjiti, a više plina mora biti usmjereno u skladišta jer ga ove zime neće biti dovoljno".
Habeck je predložio i mjere smanjenja potrošnje plina u kućanstvima navodeći primjer uvođenja limita u njegovom korištenju za grijanje. Kancelar Olaf Scholz rekao je, pak, za dpa da je protiv rasprave o "pojedinačnim mjerama" dok se ne sastavi cjeloviti plan.
Vlada planira i dodatnu kreditnu liniju u iznosu 15 milijardi eura preko državne razvojne banke KfW, tvrde izvori za dpa.
Prodaja plina na dražbama
Habeck ovog ljeta namjerava uvesti i prodaju plina na dražbama kako bi potaknuo potrošače u industriji na štednju. Plan je da industrijski potrošači kojima plin nije prijeko potreban smanje njegovu potrošnju, uz naknadu, i stave ga na raspolaganje za zalihe.
Slobodni demokrati (FDP), koji zajedno sa socijaldemokratima i zelenima čine vladajuću koaliciju, traže, pak, da se preispita zabrana hidrauličkog frakturiranja, kontroverzne metode vađenja plina iz škriljaca ubrizgavanjem tekućine s kemikalijama pod velikim pritiskom.
"Znanstvene studije pokazuju da, uz moderne sigurnosne standarde, frakturiranje ne nanosi značajnu štetu okolišu", izjavio je za nedjeljno izdanje dnevnika Die Welt šef parlamentarne frakcije FDP-a Torsten Herbst.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati