Golemi požar u Sloveniji se opet razbuktao. Na ženu palo drvo, preminula je
NA SLOVENSKOM Krasu, uz granicu s Italijom, i dalje se bore s požarom, koji je dosad zahvatio više od 2000 hektara i prema nekim je procjenama najveći ikad zabilježen u Sloveniji. Požar je večeras odnio i prvu žrtvu, 56-godišnju ženu.
Prije dva dana proširio se iz Italije, noćas je bio pod nadzorom, ali je stanje opet postalo vrlo ozbiljno.
Iz triju sela na području požara (Vojščica, Temnica i Novel), gdje živi oko 400 stanovnika, odlukom civilne zaštite određena je evakuacija premda je vatra još dosta udaljena od samih naselja, ali je područje opasno za život jer ga obavija gust dim.
Vatrogasce čeka duga i teška noć. Požar nastavljamo pratiti ujutro iz minute u minutu.
Lokalni mediji javljaju da je tijekom požara na talijanskoj strani poginula žena (56).
>> Opširnije
Voditelj intervencije Simon Vendramin rekao je za N1 da se plamen sada širi sjeverno od sela Kostanjevac na Krasu, u smjeru Renškog vrha i sela Temnica. Vatrogasci će požar pokušati obuzdati tijekom noći. Inače, požar se širi i prema zapadu, u smjeru naselja Lokvice i zaseoka Segeti te iz smjera Italije prema Novoj vasi.
Vatrogasci su uspjeli ugasiti požar na Vojščici, čisti se teren i polijeva rub požarišta. Noću će na terenu biti oko 500 vatrogasaca, a upravo je u tijeku smjena vatrogasaca nakon. Mještani sela Lokvice i zaseoka Segeti, koji su jučer evakuirani, još nemaju dozvolu za povratak kućama. Ako se vatra ugasi i uvjeti to dopuste, možda bi se uspjeli vratiti već danas, rekao je Vendramin.
Zbog velikog požara koji bjesni u susjednoj Sloveniji i Italiji, umaški i porečki vatrogasci su na svojim mrežnim stranicama pozvali građane, a posebno kronične i plućne bolesnike te starije sugrađane, da se strpe i ne izlaze ako to zaista nije nužno.
>> Opširnije
Golemi požar na slovenskom Krasu, uz granicu s Italijom, ne smiruje se, o čemu svjedoče dramatične priče mještana koji stanje opisuju kao "očajno".
>> Opširnije
Slovenska zračna policijska postrojba četvrti dan pomaže u borbi s požarom.
Kako je vidljivo s karte Flightradar24, hrvatski kanader vratio se kasno poslijepodne iz Pule i ponovno pomaže u gašenju požara. Sakuplja vodu u Tršćanskom zaljevu. Istim kanaderom je ujutro gašen požar, ali je pilot potom napustio područje jer je procijenio da su uvjeti preopasni.
Lokalna civilna zaštita priopćila je kako je otkazana evakuacija stanovnika sela Vojščica, Temnica i Novelo. Tako će nešto više od 400 mještana moći prenoćiti kod kuće.
Zapovjednik civilne zaštite Srečko Šestan rekao je za N1 da će tijekom noći na požarištu ostati 500 vatrogasaca. "Stanje se popravlja, vjetar je malo stao, pa je i situacija malo bolja", dodao je. Prema Šestanovim riječima, 400 mještana koji su evakuirani iz tri sela danas bi se još moglo vratiti kućama.
U aktivnostima gašenja požara sudjeluju i šumari. S obzirom na to da dobro poznaju teren i šume, šumari pomažu u koordinaciji gasitelja požara. Na terenu je trenutno oko 40 šumskih radnika.
Prema riječima Darka Zonjiča, zapovjednika Državne postrojbe za protueksplozivnu zaštitu, pirotehničari su samo danas uklonili osam eksplozivnih uređaja, a u tijekom 5 dana njih 70. Najveća je bila njemačka mina kalibra 250 milimetara s čak 42 kilograma eksploziva.
Autocesta Trst - Venecija poslijepodne je otvorena u oba smjera. Situacija na požarištu talijanskog dijela Krasa je stabilna, navode službe. Vatrogasci i volonteri civilne zaštite zajedničkim snagama zaustavljaju daljnje širenje vatre.
Gašenje požara na terenu otežava mnogo mina. Eksplozije se čuju i na području Temnice, javlja 24ur. Zapovjednik Darko Zonjič je kazao kako oni više i ne broje eksplozije, već ih samo označavaju uz prometnice kako bi ih kasnije mogli evidentirati.
"Čak je i tijekom noći bilo dosta eksplozija zbog visokih temperatura na području koje je zahvatio požar. Jučer je iz sela Sela na Krasu i Korita uklonjeno 18 različitih eksplozivnih naprava", rekao je Zonjič. Eksplozivne naprave zaostale su iz Prvog svjetskog rata.
U gašenju ogromnog požara u Sloveniji, tamošnjim vatrogascima pomažu i kolege iz inozemstva.
>> Opširnije
"Slovenija se suočava s jednim od najvećih požara u svojoj povijesti. Izražavam iskrenu zahvalnost Hrvatskoj, Austriji i Slovačkoj. Duboko cijenim njihovu pomoć putem Mehanizma civilne zaštite EU Sloveniji, mojoj domovini. Ovo je solidarnost Europske unije na djelu", rekao je Janez Lenarčič, europski povjerenik za krizni menadžment.
Vatra se približava selu Vojščica, zbog čega je za ovo mjesto, kao i za Temnicu i Novelu, upaljen alarm za opću opasnost. Vatrogasci pokušavaju zaštititi stambene i gospodarske objekte, priopćili su iz Civilne zaštite.
Nina Raduha, potpukovnica Slovenske vojske, rekla je kako je u vojarni Vipava osiguran smještaja za stotinjak vatrogasaca te se dnevno priprema 700 obroka dnevno.
"Imamo aktivni dron koji detektira žarišta. Medicinski timovi uspostavili su medicinski punkt, kao i punktove hitne medicinske pomoći. Na putu je i bager težak 20 tona koji će šumarima pomoći u uređenju puta i kanaliziranju požara", rekla je.
Slovenska vojska je na Twitteru objavila kako su na gašenje požara potrošili pola milijuna litara vode te su objavili snimku požara iz zraka.
Situacija na području Krasa i dalje se ne smiruje. Gori na nekoliko lokacija. U Vojščici, Temnici i Noveli je proglašen alarm za neposrednu opasnost. Vatrogasci pokušavaju zaštititi stambene i gospodarske objekte. Gašenje požara iz zraka je otežano, priopćila je civilna zaštita.
Na društvenim mrežama su se pojavile fotografije Umaga punog dima od požara u Sloveniji. Neki korisnici Twittera komentiraju da se osjeća miris paleži.
Mediji prenose da je slovenskim vatrogascima pomoć iz zraka, nakon Hrvatske, Italije i Austrije, ponudila i Slovačka, čiji je jedan avion za gašenje navodno već na putu.
Mavricij Humar, načelnik Općine Miren-Kostanjevica, rekao je da je evakuirano nešto više od 400 osoba koje se trenutno nalaze u OŠ Komno ili kod svoje rodbine. Dodao je da se u slučaju eventualnog pogoršanja stanja na terenu priprema dovoljno smještajnog kapaciteta u slučaju potrebe za dodatnim evakuacijama.
"Nažalost, ovo je najgori, najveći požar. Vidio sam nešto optimizma u stožeru. Uvjeren sam da ćemo uspjeti obuzdati vatrenu stihiju. Vjerujem da ćemo biti u boljoj situaciji nego jučer. Kada ujutro zapuše vjetar, naravno da se stvari zakompliciraju. Sada imam informacije da bi danas vjetar mogao doseći 20 do 25 km/h. Situacija će se poslijepodne opet smiriti, ali ujutro bi se opet mogla pogoršati“, rekao je zapovjednik Civilne zaštite Srečko Šestan.
Dodao je da se na terenu nalazi oko 1100 ljudi, od čega 1000 vatrogasaca i da će ih biti još više u poslijepodnevnim satima.
"Nijedna kuća nije posebno ugrožena. Nadam se da će se svi koji su evakuirani moći vratiti svojim domovima do kraja dana. Za sada nema informacije da požar ugrožava dodatna sela“, kazao je Šestan.
Slovenski ministar obrane Marjan Šarec rekao je na konferenciji za novinare da bi zbog gustog dima iznad područja požara moglo doći do sudara zračnih snaga.
Član Državnog zbora Republike Slovenije Matej Tonin zahvalio je vatrogascima na njihovoj hrabrosti.
"Slovenski vatrogasci, iskreno vam hvala za nesebičnu pomoć i hrabru borbu s požarom. Vi ste dokaz da još uvijek znamo udružiti snage kada je potrebno”, napisao je Tonin na Twitteru.
Hrvatski kanader ne može gasiti požar iz zraka zbog gustog dima te se vraća u Pulu, gdje će čekati daljnje upute, priopćila je slovenska Uprava za zaštitu i spašavanje.
Požar u Sloveniji je tijekom noći gasilo čak 800 vatrogasaca.
Timovi koji su se cijelu noć borili s vatrenom stihijom su iscrpljeni, navela je Vatrogasna postrojba Ribnica i objavila njihovu fotografiju.
Već drugi dan hrvatske protupožarne zračne snage pomažu u gašenju požara u susjednoj Sloveniji.
Ministar obrane Mario Banožić zahvalio je pilotima, tehničarima i vatrogascima koji svojim doprinosom nastoje zaštititi živote i imovinu slovenskih građana.
"Sve službe dobro rade svoj posao. Aktivirana je slovenska vojska, pješaštvo je također u pripravnosti za slučaj potrebe", napisao je na Twitteru slovenski ministar obrane Marjan Šarec.
Predsjednik Županijske skupštine Primorsko-goranske županije Marko Boras Mandić objavio je na Twitteru snimke požara i napisao kako "ovo kod Trsta i dalje prema Sloveniji ne izgleda dobro".
O razmjerima požara svjedoče i satelitske snimke na kojima se vidi da je zahvatio velik dio Tršćanskog zaljeva.
Na područje Renškog vrha stigao je i hrvatski kanader koji je jučer na mjestu požara izbacio 48 tona vode, priopćilo je Ministarstvo obrane RH.
"Uz helikopter Mi-8 MTV na gašenje požara na području Renškog vrha kod Nove Gorice u Sloveniji dodatno je upućen jedan kanader CL-415. Tijekom jučerašnjeg dana kanader CL-415 je na gašenju požara u u devet naleta izbacio 48 tona vode", piše na Twitteru Ministarstvo.
"Posljednjih sati situacija se pogoršala, gašenje požara iz zraka uvelike otežava slaba vidljivost. Stožer određuje mjere ovisno o razvoju požara. Evakuirana su tri naselja: Novelo, Temnica i Vojščica. Trenutno nam je glavna zadaća zaštita objekata", objavio je na Twitteru ministar obrane Marjan Šarec.
Prema riječima mještana, vatra se već približila Vojščici na oko 300 metara što se vidi i po sve gušćem dimu te čađi i pepelu, javlja novinarka 24ur.
Očekuje se da će požar gasiti oko 1000 vatrogasaca i više helikoptera, među kojima četiri slovenske vojske i dva policijska helikoptera. Helikopter iz Austrije već gasi požar, a na putu su i hrvatski i slovački helikopteri.
Požar ne prijeti samo slovenskom dijelu regije Kras, već se širi i na talijanskoj strani. Prijeti mještanima sela Sablici, Jamiano, Medeazza i Doberdo. Slovenski i talijanski vatrogasci pokušavaju zaštititi navedena mjesta.
Kod Medeazze je, prema riječima načelnika općine Devin-Nabrežina Igora Gabrovca, vatra udaljena samo kilometar od naselja. Autocesta u smjeru Trsta danas je ponovno otvorena, dok je dionica u smjeru Venecije i dalje zatvorena.
Požar na području Krasa uzrokovao je brojne eksplozije naprava koje su u toj regiji ostale iz Prvog svjetskog rata. Zapovjednik Darko Zonjič je kazao kako oni više i ne broje eksplozije, već ih samo označavaju uz prometnice kako bi ih kasnije mogli evidentirati.
"Čak je i tijekom noći bilo dosta eksplozija zbog visokih temperatura na području koje je zahvatio požar. Jučer je iz sela Sela na Krasu i Korita uklonjeno 18 različitih eksplozivnih naprava", rekao je Zonjič.
Slovenski Stožer civilne zaštite priopćio je da su trenutno aktivna tri požara, sva tri s područja od prethodnih dana. Vatrogasce najviše zabrinjava požar u Klarićima, zaseoku blizu talijanske granice. Na terenu je više od 1000 vatrogasaca.
Sirene za evakuaciju oglasile su se u tri sela na području regije Kras; u Temnici, Vojščici i Novelu. Mjesto za okupljanje građana s tih područja je gimnazija u Komnu, priopćili su iz Civilne zaštite.
Zapovjednik Civilne zaštite Srečko Šestan rekao je da nikada nisu imali toliko vatrogasaca noću na terenu. S vatrom se tijekom dana borilo gotovo 1300 ljudi, među kojima i 1000 vatrogasaca. Kada je vatra počela prijetiti kućama, angažirane su dodatne snage. Šestan je ocijenio da je to najveći požar u Sloveniji do sada.
"Trenutno je situacija na Krasu pod kontrolom, nema jakog vjetra što olakšava gašenje požara jer se vatra ne širi. Naravno, situacija se može brzo promijeniti jer je najavljeno nevrijeme", napisao je jutros ministar obrane Marjan Šarec dodavši da u gašenju požara cijelo vrijeme sudjeluje i slovenska vojska.
"Vojska od jučer pomaže s opskrbom vodom, smještajem, pozvan je i vojni sanitet, a obavit će i pregled termokamerom kako bi se otkrila skrivena žarišta. Osigurat će i obroke za postrojbe na terenu. Po potrebi ćemo poslati i vojnike", kazao je Šarec.
"Dobar dio zapadne Istre je i dalje u dimu, čak se i pogoršalo stanje. Dosta dojava stiže iz Poreča", piše Istramet.
Tijekom jučerašnjeg dana kanader je u devet naleta izbacio 48 tona vode na opožareno područje.
>> Opširnije
Zbog požara je došlo do onečišćenja zraka na području Kopra, Postojne i Nove Gorice.
Više od 800 slovenskih vatrogasaca se tijekom noći borilo s požarom na Krasu.
>> Opširnije
“Na vjetar možemo gledati kao optimisti ili kao pesimisti”, kaže Brane Gregorčič iz Agencije za zaštitu okoliša. Kazao je da jačeg vjetra zapravo neće biti. Istaknuo je da je probleme u srijedu izazvao zapadni vjetar koji je požar iz Italije širio prema Sloveniji. "Očekujemo sličan vjetar i danas, ali između je bilo oko 18 sati zatišja što se vjetra tiče", rekao je.
Velika količina dima iz požara koji hara u slovenskom Krasu pred jutro je prekrila Istru uz značajno pogoršanje kvalitete zraka, javlja Istramet.
Postaja za mjerenje kvalitete zraka u Žužićima kod Tinjana u 5 sati i 15 minuta zabilježila je značajan porast lebdećih čestica. Tijekom velikog dijela noći razina čestica PM 2.5 kretala se ispod 10 mikrograma po kubnom metru zraka, da bi nakon 5 sati porasla više od 3 puta i dostigla 40 μg/m3.
Dim je jutros u obliku sumaglice naročito vidljiv u sjevernoj Istri, gdje se osjeti jak miris paljevine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati