Stižu reakcije najmoćnijih zemalja svijeta na važan sporazum Rusije i Ukrajine
GLAVNI tajnik UN-a António Guterres izrazio je danas olakšanje nakon potpisivanja sporazuma o prekidu blokade ukrajinskog izvoza žitarica, nazivajući ga "svjetionikom nade" za svijet suočen s krizom hrane, posrednica Turska nazvala ga je "povijesnim", a Bruxelles, G7, Washington su pozvali na brzu provedbu i najavili da će pomno pratiti pridržavanje preuzetih obveza.
Sporazum "otvara put za velike količine komercijalnog izvoza hrane iz tri ključne ukrajinske luke u Crnom moru - Odese, Černomorska i Južnog", rekao je Guterres u Istanbulu.
"I neka ne bude sumnje - ovo je sporazum za svijet", naglasio je.
Otpremanje zaliha žitarica i hrane na svjetska tržišta pomoći će "premostiti globalni jaz u opskrbi hranom" i stabiliziranju globalne cijene hrane, smatra glavni tajnik UN-a. "Donijet će olakšanje zemljama u razvoju na rubu bankrota i najugroženijim ljudima na rubu gladi", rekao je Guterres.
Erdogan: Blokirano žito bit će uskoro spremno za izvoz
Zahvalio je Ukrajini i Rusiji te Turskoj kao medijatoru, upozorivši da sve strane moraju ispunjavati preuzete obveze.
Blokirano žito bit će ubrzo spremno za izvoz, kazao je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
"S početkom brodskog prometa u nadolazećim danima, otvorit ćemo novi koridor od Crnog mora do drugih zemalja diljem svijeta", rekao je, nazvavši to "povijesnim danom".
Šojgu: Rusija neće iskoristiti situaciju
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu, potpisnik sporazuma u ime Moskve, kazao je da Rusija "preuzima obveze" iz sporazuma i da neće iskoristiti situaciju.
"Nećemo iskoristiti činjenicu da će se luke raščistiti (od mina) i otvoriti. Preuzeli smo ovu obvezu", istaknuo je.
Michel: Ovaj dogovor može koristiti milijunima
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel pozdravio je sporazum. "Ovaj dogovor može koristiti milijunima diljem svijeta", napisao je na Twitteru.
"Strogo provođenje dogovora sada je od najveće važnosti da bi ovo uspjelo", dodao je.
EU: Korak u dobrom smjeru
Europski šef diplomacije Josep Borrell pozdravio je "sporazum iz Istanbula kao korak u dobrom smjeru" prema deblokadi izvoza ukrajinskog žita kazavši da je to "ključna etapa u naporima da se prevlada svjetska nesigurnost hrane izazvana ruskom agresijom na Ukrajinu.
"Ruska ilegalna invazija na Ukrajinu ostavila je milijune u opasnosti od gladi", kazao je.
Što su rekli SAD i G7?
G7 pomno će promatrati provođenje sporazuma kako se Ukrajina ne bi izložila "dodatnom riziku od napada Rusije", kazao je u petak kanadski premijer Justin Trudeau.
"G7 blisko surađuje s partnerima poput Turske i drugih kako bi osigurali da možemo iznijeti to žito iz Ukrajine i na mjesta diljem svijeta gdje je potrebno bez dovođenja u opasnost suvereniteta i zaštite Ukrajine", rekao je kanadski premijer.
Sjedinjene Države radit će na tome da se Rusija pridržava sporazuma, rekla je veleposlanica SAD-a pri Ujedinjenim narodima Linda Thomas-Greenfield. SAD također zahtijeva od Kine da prestane gomilati žitarice i donira više kako bi se ispunile globalne humanitarne potrebe, rekao je novinarima James O'Brien, šef ureda za koordinaciju sankcija State Departmenta.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati