Istraživanje: 60% tvrtki u Hrvatskoj podiglo plaće
ISTRAŽIVANJE trendova o plaćama i dodatnim naknadama na hrvatskom tržištu, koje je provela tvrtka Manpower, pokazalo je da je većina poslodavaca, 60.5 posto ispitanih, unatoč krizi povećala plaće i naknade u prvom polugodištu, no i da dodatno ne motiviraju zaposlenike transformativnim edukacijama i obukama.
U prvoj polovini ove godine 60.5 posto svih tvrtki obuhvaćenih istraživanjem povećalo je plaće svojim zaposlenicima, dok je 32.6 posto njih povećalo naknade i/ili financijske poticaje, rezultati su istraživanja objavljeni danas.
Nadalje, u drugoj polovini ove godine 27.9 posto svih ispitanika planira povećati plaće do 5 posto, 24.8 posto njih od 6 do 10 posto, dok 10.9 posto planira povećati plaće za 11 do 15 posto, a 6.2 posto za 16 do 21 posto.
"Većina planira nastaviti povećavati plaće i naknade"
Istraživanje projekcija kretanja plaća i beneficija za drugu polovinu 2022. pokazuje da se trendovi iz prve polovine godine nastavljaju, navode iz Manpowera.
"Većina poslodavaca planira nastaviti povećavati plaće i naknade primarno s ciljem zadržavanja trenutnih zaposlenika. Kriza tržišta radne snage ne jenjava, a svjesnost o nužnosti privlačenja i zadržavanja zaposlenika različitim nematerijalnim pristupima sve više raste. Jedan od njih je propitivanje i modifikacija sada već zastarjele paradigme work-life balance, naročito u kontekstu najnovijih stručnih saznanja o poticanju intrinzične motivacije smislom i svrhom – jer život ne čeka kraj radnog vremena da bi se počeo događati", navela je Ana Jadrešin, senior HR konzultantica.
U istraživanju sudjelovalo 129 tvrtki
Iz Manpowera navode da je u anketi 'Plaće i dodatne naknade' sudjelovalo 129 tvrtki iz 14 različitih sektora djelatnosti, a pritom najviše iz sektora robe široke potrošnje (23.3 posto), proizvodnje i automobilske industrije (18.6 posto) te informacijske tehnologije (16.3 posto). Većina tvrtki posluje iz Zagreba i okolice (72.9 posto).
Manpower posluje u više od 80 zemalja te je globalni predvodnik u rješenjima za zapošljavanje i ljudske resurse, a u Hrvatskoj radi od 2008. godine.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati