Svi se boje ove Hrvatske. Postoji nevjerojatan respekt prema nama
KOŠARKAŠKA reprezentacija prvi dio Eurobasketa završila je s tri pobjede i dva poraza te u nedjelju u Berlinu u osmini finala igra protiv Finske. Za komentar do sada prikazanog i očekivanja u nastavku prvenstva zamolili smo hrvatskog trenera i bivšeg slovačkog izbornika Ivana Rudeža.
HRVATSKA je tu gdje je željela biti prije početka prvenstva. S obzirom na oscilacije u igri i skoro pa negativni omjer asistencija i izgubljenih lopti, u savršenoj je poziciji da u ova dva slobodna dana dobro analizira periode igre kao što su zadnje četiri minute protiv Grčke i zadnjih 10 protiv Estonije. Svaka od ovih pet utakmica donijela nam je mnogo toga što će nam koristiti u nokaut-fazi, i dobrog i lošeg, i zato mislim da smo u dobroj situaciji.
Imali smo različite protivnike, s različitim stilovima, koji su nas prisilili da se i mi prilagođavamo na niske petorke. Sada treba analizirati napadačku i obrambenu učinkovitost s određenim petorkama na terenu i vidjeti što je najefektnije. Mislim da imamo kvalitetu za medalju, a dečki imaju želju napraviti sve što je u njihovoj moći da do nje i dođu.
Bogdanović treba odmor da bi bio svjež u završnici
Treba obratiti pozornost na neke detalje, na primjer load management Bojana Bogdanovića, kojeg se drži na terenu predugo bez potrebne pauze. I zato je dobro da se ovako rasplela situacija s Italijom, da se izvuče pouka o njegovom mikro load managementu tijekom same utakmice.
Igrao je više od 37 minuta i cijelo drugo poluvrijeme utakmice u kojoj je bio prisiljen čuvati Fontecchija, ganjati Datomea, braniti četvorke. Bio je dio petorke koja je okrenula -6 u +6, ali ostao je na parketu i mislim da u nogama nije imao snage za pravu završnicu. To je prevelik napor u ovakvom ritmu utakmica. Giannis i Markkanen igraju po 26 minuta, Jokić 25...
Velik sam optimist za sljedeću fazu, a protiv Finske imamo i dobar motiv s obzirom na poraz u Rijeci. Dobili smo Mavru, koji s klupe s pozicije playa ne samo da stabilizira nego daje injekciju dodatne prodornosti, a i rasteretio je Simona i odlično zamijenio Smitha.
I ranije sam govorio da će osmi i deveti igrač odlučiti idemo li u četvrtfinale ili ne. Tako je na svim turnirskim natjecanjima sa svim ozbiljnim reprezentacijama. To što je on dobio krila jako je bitno, da znamo da se možemo osloniti na njega i da u ovoj fazi nema više lutanja treba li igrati on ili Gnjidić.
Početak utakmice s Estonijom pokazao je kako trebamo igrati
Među pozitivnim stvarima istaknuo bih igru iz druge polovice prve četvrtine protiv Estonije, kako smo igrali u obrani, kvalitetno zatvarali obrambeni skok i to pretvarali u lake poene. S obzirom na naš atleticizam, to je idealan pokazatelj kako možemo igrati i stvarati prednost u prvih pet sekundi i praviti višak u tranziciji.
Osim Zupca, svi igrači koji uzmu obrambeni skok mogu inicirati primarni kontranapad, brzo osvojiti prostor jednim driblingom i otvarati dodavanjima širinu i dubinu, pa na taj način stvaramo hendikep u obrani protivnika, pet na četiri ili četiri na tri. Ali često pretjerujemo s driblingom i onda se forsira rani pick and roll, a to je već napad na postavljenu obranu, odnosno sekundarni kontranapad. To do sada nije davalo dobra rješenja.
Rijetko ulazimo u napad dodavanjem po širini, pa onda da napadamo dubinu prvim trailerom (što svi naši centri mogu) ili prodorom s krila, gdje su i Smith i Bojan i Hezonja ubojiti. Kad stvorimo prednost u prvih šest sekundi, otvaraju nam se šutevi visokog postotka uspješnosti.
"Zdrave" izgubljene lopte
Slažem se da je bilo previše izgubljenih lopti, ali one mogu biti dobre i loše. Neki turnoveri su bili "zdravi" jer pokazuju nesebičnost i poštivanje bolje pozicije suigrača.
Ipak, tu bismo trebali pripaziti protiv Finske. Oni igraju najbržu košarku na Eurobasketu, ali zato i rade puno grešaka. Brza tranzicija i rani napad najjače su im oružje. Možda ćemo protiv njih morati i usporiti igru, ali u tom slučaju imamo Šarića u pravom natjecateljskom tonusu i on bi mogao biti X faktor na dva načina: u iniciranju spomenutog primarnog kontranapada ili igrom sa srednjeg posta.
Kad se skautira pick and roll Bojana i Smitha, treba tražiti druge načine napadanja, a Šarić je oduvijek bio kreativac koji može secirati obranu dodavanjima sa srednjeg posta. To može biti indikator kako ćemo stvarati prednost u idućim utakmicama jer možemo očekivati da će se protivnik adaptirati na ono što već radimo.
Normalno je da napad izgleda statično
Nekad igra izgleda statično, nemamo puno uigranih akcija, ali s obzirom na fond treninga, ne možemo ni očekivati nešto novo. Napadačka učinkovitost ovisi uvijek o istim stvarima - tajmingu, brzini izvođenja, kvaliteti bloka i mogućnosti da individualna kvaliteta nešto napravi. Napad se stvara oko igrača koji su protagonisti i daje im se mogućnost da kreiraju, bez obzira na to o kojem se napadu radi.
Zato ne treba biti prekritičan i ne treba glumiti inovatore jer većina euroligaških i NBA klubova ima sličan playbook, sve se svodi na 30-ak napadačkih shema. Mislim da je sada bitnije, prije ovakve utakmice, samo se fokusirati na čvrstinu izvedbe i brzinu odlučivanja u napadima koji su već postavljeni.
Ključ će biti i kontrola obrambenog skoka u svim fazama utakmice (čvrstina u zagrađivanju) te bolje korištenje ranih faulova, naročito Matković i Zubac, da se njima sprječavaju laki poeni. Ako sve to uspijemo iskontrolirati, rušimo ritam protivnika i samim tim imat ćemo i veće samopouzdanje u napadu.
Da barem Smith nije tako neodlučan...
Pojedinačno gledajući, mislim da su svi na dobrom natjecateljskom nivou. Volio bih da Smith nije ponekad toliko neodlučan jer ima prirodni instinkt i brzinu prvog koraka pa puno može napraviti svojom prodornošću. Ponekad, ako treba, i sruši akciju da dođe do lakog prodora jedan na jedan. Sigurno mu je i izbornik dao slobodu da to i radi.
Hezonja me pozitivno iznenadio, ima faze kada spoji dvije loše odluke, ali ima dobru obrambenu energiju, zatvara skok i može napraviti puno štete protivniku u kontranapadu.
Šarić je naš drugi igrač po minutaži, a iako dugo nije igrao, vidi se koliko je nakon svih tih godina u NBA-u čvrst, može ulaziti u kontakt sa svim četvorkama i peticama. Šut za tricu nije mu još na željenih 35%, ali pogađa bitne šuteve, ima samopouzdanje i možemo od njega više očekivati u kreaciji.
Na Zupca smo odigrali jedan napad protiv Grka kada se lomilo i nije se pokazao uspješnim. Obrani je puno lakše udvojiti centra i obraniti low post nego braniti napad licem prema košu. U ovoj fazi ne treba se zanositi da bi Zubac trebao biti primarna napadačka opcija, on mora biti konstantan u obaveznom dijelu košarke za centre (skok, blok, obrana od picka i dobrim rollom otvarati prostor igračima na perimetru).
Matković za mene nije iznenađenje, još u Švedskoj je pokazao da mora biti u rotaciji od devet igrača. Jak je u napadačkom skoku, daje dubinu u kontrama, treba potrpati sve što je blizu obruča, samo što mora raditi pametnije faule, trošiti ih namjenski da zaustavi lagan koš.
Treba paziti na finskog playmakera
Mislim da nema prevelike razlike u tome je li nam protivnik Finska ili Poljska. Poljaci su puno čvršći, znaju igrati na postavljenu obranu, imaju odličan protok lopte i sviđa mi se kako igraju.
Ali Finci se najbolje na EP-u kreću bez lopte, ne prestaju raditi, naročito Salin i Jantunen. Ako ne pohvataš njihove kretnje bez lopte, bit će problema baš u zagrađivanju. Šutiraju sa svih pet pozicija, to se zna. Markkanen i Salin su im najjači scoreri, a Koponen je produžena ruka nositeljima igre jer on to više nije. I prijeti iz sjene.
Ne treba očekivati da će Zubac visinom i snagom moći lako dominirati protiv njih, visina nema veze s čvrstinom, a oni su dovoljno čvrsti, sve preuzimaju u pick and rollu. Udvajat će ga s čeone linije, pa je vrlo moguće da će odlučivati minute s Matkovićem ili opcija sa Šarićem na petici. Imaju sustavnu obranu low posta i tako svoju manu pretvaraju u vrlinu.
Od ostalih finskih igrača sviđa mi se mali Maxhuni, treba obratiti pozornost na njega. Jak je i čvrst plej, igra s puno samopouzdanja, redovito trice šutira preko 35% i ne smijemo mu dopustiti da se razigra. To će Smith morati odraditi najbolje što može.
Kalkulacije na bazi straha ne grade samopouzdanje
Što se tiče pitanja o kalkulacijama, generalno mislim da su kalkulacije nepotrebne u životu i košarci jer sve odluke koje donosiš na bazi straha ne završe dobro, ne grade samopouzdanje. Ne znam je li to ovdje bio slučaj, ali sada treba jahati na valu samopouzdanja i vjerovati da svakog možeš pobijediti. Utakmice sa susjedima mogu biti samo dodatni motiv, a njima opterećenje to što igraju protiv nas.
Imamo kvalitetu da se nosimo sa svima i moram reći da iz razgovora s trenerima iz drugih stožera shvaćam da nas se svi boje, nevjerojatno nas respektiraju. Boje se Babe, Šarića, Smitha koji je na razini između Eurolige i NBA... Imamo petorku od euroligaških i NBA igrača i velik respekt protivnika. Sada trebaju podršku, naći unutarnju snagu, da se nekolicina koja je najavila oproštaj nakon ljeta oprosti sa smiješkom na licu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati