Ovo je jedan od rijetkih gradova kod kojeg Rusi ne bježe, nego napreduju
GOTOVO osam mjeseci nakon invazije na Ukrajinu, ruske snage se muče dok Ukrajina napreduje i oslobađa teritorij na istoku i jugu zemlje. Međutim, u istočnoj regiji Donbasu, grad Bahmut i dalje je ruska meta, a ruske postrojbe napreduju na tom dijelu bojišta.
Gradom odjekuju zvuci neprestanog granatiranja, danju i noću. To traje već tjednima. Većina od 70.000 građana Bahmuta već je pobjegla. Ostale su uglavnom starije osobe. Žive bez tekuće vode i struje. Za posljednju evakuaciju stvorio se mali red, a volonteri su ljude neprestano odvozili iz grada minibusom, piše BBC.
Olena (70): Život je postao pretežak
Olena, kojoj je gotovo 70 godina, bila je među onima koji su čekali evakuaciju. "Ljudi su iscrpljeni", govori Olena, dok još jedna salva granata potresa grad. Svatko drugačije reagira, ističe Olena, neki posegnu za cigaretom ili nečim za žvakanje, dok drugi samo sjede i plaču.
"Život je postao pretežak. Proklinjem onoga tko je započeo ovaj rat. Proklinjem ga sto puta", rekla je Olena, koja je morala je kuhati hranu na otvorenoj vatri i donositi kante vode. Dok se penjala u autobus, sklopila je ruke u znak zahvalnosti što konačno odlazi. Rusija u Bahmutu očajnički pokušava promijeniti narativ ovog rata. To je jedno od rijetkih mjesta s kojih se ruske snage ne povlače. Njihovo napredovanje ovdje je bilo sporo i skupo, ali ruske snage ipak osvajaju teren.
Rusi su potisnuti prema sjeveru
Nekad je možda postojala logika u tome da se Rusija usredotočila na zauzimanje Bahmuta. Početkom ljeta Rusi su zauzeli obližnje gradove Sjeverodonjeck i Lisičansk. Bahmut je trebao biti sljedeći, uz očekivanje da će ruske snage potom marširati prema Kramatorsku i Slovjansku. Ali to je bilo prije nego što je Ukrajina pokrenula svoju iznenadnu protuofenzivu na istoku i jugu.
Ruske snage su potisnute sjevernije. Gradovi Kramatorsk i Slovjansk više nisu u dometu ruskog topništva, kao što su bili u srpnju. Ruske snage uglavnom su se bile prisiljene promijeniti iz ofenzivne u obrambenu vojsku. Pukovnik Serhij Čerevatij, glasnogovornik ukrajinskog Istočnog zapovjedništva, još uvijek sumnja da Rusi imaju dovoljno vojnika ili opreme da zauzmu Bahmut, koji se sada našao u središtu njihovih vojnih napora.
Mnogo ovisi o dodatnim ruskim snagama
U isto vrijeme, rekao je Čerevatij, Rusija pokušava izgraditi novu obranu sjevernije oko gradova Svatove i Kremenna gdje su ključni pravci opskrbe također ugroženi od strane Ukrajine. Pukovnik Čerevatij kaže za BBC da sada mnogo ovisi o tome koliko dodatnih snaga Rusija može mobilizirati, kao i o kvaliteti tih pričuva: "Zasad vidimo da su loše kvalitete i da nemaju dovoljno oružja."
Ukrajinski pukovnik stoji usred otpada uništenih ruskih tenkova i oklopnih vozila u blizini nedavno oslobođenog grada Limana. To je slika ruske vojske koju Ukrajina želi pokazati svijetu - još uvijek ograničavajući pristup novinarima koji žele ići na bojišnicu.
Zapovjednik Wagnera: Ili će ratovati zatvorenici ili vaša djeca
Pukovnik Čerevatij tvrdi da je Rusija nedavno poslala stare tenkove T-62, proizvedene 60-ih godina, na bojišnicu jer je velik dio modernijeg oklopa bio uništen. U rujnu je ruski predsjednik Vladimir Putin objavio je da poziva 300.000 vojnih obveznika za rat, a Rusija sada ističe da će taj cilj biti postignut u roku od dva tjedna.
Ali napore da se zauzme Bahmut vodi privatna vojna organizacija Wagner Group, smatra britanska vojna obavještajna služba. Skupina plaćenika bori se u Ukrajini od 2014. godine, a u rujnu se pojavila snimka njezina vođe kako vrbuje ljude u ruskom zatvoru.
"Ili će ratovati privatne vojne kompanije i zatvorenici ili vaša djeca - odlučite sami", rekao je zapovjednik Wagnera Rusima. Još uvijek je moguće da ruske snage zauzmu Bahmut. Ali što onda? "Kada smo se povlačili iz Lisičanska, iscrpili smo neprijatelja", rekao je pukovnik Čerevatij. Njegovo očekivanje je da bi Bahmut mogao imati isti učinak. Što se tiče sve jačih ruskih dalekometnih raketnih udara, kaže da će jedini učinak biti veća motivacija za Ukrajinu.
"Pobijedili smo ih na bojnom polju, a jedina prednost koja im je preostala su projektili", zaključio je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati