Crna rupa je prije par godina progutala zvijezdu, sada je izbacila nešto van
CRNE rupe su jedna od najmisterioznijih i najekstremnijih objekata u svemiru. Radi se o tijelima s tako snažnom gravitacijom da im ništa ne može pobjeći, čak ni svjetlost.
One su zanimljive i jer astronomima omogućuju promatranje ponašanja zakona fizike u najekstremnijim uvjetima. Ponekad ova "čudovišta" progutaju zvijezde i druge objekte koji se nađu u blizini, oslobađajući pritom ogromne količine svjetlosti i zračenja.
U listopadu 2018. astronomi su promatrali crnu rupu u galaksiji koja je od nas udaljena 665 milijuna svjetlosnih godina i shvatili da je upravo progutala jednu zvijezdu. Tri godine kasnije su znanstvenici iz instituta Center for Astrophysics/Harvard & Smithsonian (CfA) proučavali istu crnu rupu kako bi promatrali fenomen plimnog poremećaja (engl. tidal disruption events, TDE) i pritom uočili da je ona glasno "podrignula".
Špagetizacija zvijezda
DO TDE-a dolazi kada se zvijezda previše približi supermasivnoj crnoj rupi te krene takozvani proces špagetizacije pri kojem gravitacijsko polje crne rupe prvo rastegne, a zatim rastrga zvijezdu koja se slučajno našla preblizu. Dio zvjezdane mase može pritom ostati u akrecijskom disku oko crne rupe, što rezultira privremenim bljeskom elektromagnetskog zračenja.
Nakon što su 2018. godine znanstvenici s Državnog sveučilišta Ohio analizirali TDE AT2018hyz, astronomkinja Yvette Cendes iz CfA i njezini kolege ponovno su 2021. bacili oko na taj događaj. Iznenadilo ih je kada su vidjeli da je crna rupa ponovno "oživjela", piše Universe Today.
"Ovo nas je potpuno iznenadilo, nitko do sada nije vidio ovako nešto", rekla je Cendes.
AT2018hyz je tijekom tri godine bio poprilično miran, a zatim je postao jedan od najsjajnijih TDE-a. Znanstvenici su zaključili da je crna rupa opet bljesnula jer je počela izbacivati ostatak materijala iz zvijezde. Ovo je prvi put da su astronomi primijetili ovakav fenomen te im još uvijek nije jasno zašto je crna rupa "podrignula" tek godinama kasnije nakon svog pozamašnog obroka.
"Ovo je prvi put da smo zabilježili tako dugačak period između proždiranja i izbacivanja materijala. Sada treba vidjeti događa li se tako nešto češće", rekao je astronom Edo Berger iz CfA.
Snažno podrigivanje crne rupe
Tijekom gutanja zvijezde crna rupa može materijal u obliku špageta ponekad izbaciti natrag u svemir; za što astronomi u šali kažu da se radi o "neurednom ručku". Međutim, do izlaznih emisija obično dolazi vrlo brzo nakon TDE-a, a ne godinama kasnije.
Dodatno, crna rupa je u ovom slučaju snažno podrignula – izbacila je materijal brzinama koje su dosezale 50 posto brzine svjetlosti; oko pet puta više nego što je uobičajeno kod drugih TDE-ova.
Istraživanje o neobično zakašnjelom izbacivanju materijala iz crne rupe objavljeno je u časopisu Astrophysical Journal.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati