Reuters: Ukrajinci će novim američkim oružjem moći napasti duboko iza ruskih linija
PENTAGON razmatra prijedlog da opskrbi ukrajinsku vojsku jeftinim, malim preciznim bombama koje bi bile postavljene na rakete. Na taj bi način Zapad zadovoljio rastuću ukrajinsku potražnju za oružjem i omogućio joj da napadne teritorij duboko iza ruskih linija.
Dok se vojne zalihe zapadnih saveznika smanjuju, Ukrajina se suočava sa sve većom potrebom za sofisticiranijim oružjem. Predloženi sustav, nazvan Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), samo je dio planova za pokretanje proizvodnje novog oružja za Ukrajinu i druge istočnoeuropske saveznike, potvrdili su izvori iz industrije.
Sjedinjene Države su odbile zahtjeve za raketom ATACMS dometa 295 kilometara, ali GLSDB-ov domet od 150 kilometara bi omogućio Ukrajincima da pogode vrijedne vojne ciljeve koji su im dosad bili izvan dohvata. GLSDB bi mogao biti isporučen već u proljeće 2023., tvrdi Reuters.
Pad američkih vojnih zaliha
GLSDB kombinira GBU-39 bombu malog promjera s raketnim motorom M26, a Sjedinjene Države imaju dovoljne zalihe navedenih bombi i raketnih motora. Ova najava dolazi nakon prošlotjedne potvrde iz Pentagona da se želi ubrzati proizvodnju topničkih granata kalibra 155 milimetara.
Navedene topničke granate se trenutno proizvode samo u vladinim proizvodnim pogonima, ali sada bi se trebalo dopustiti i privatnim podizvođačima da ih proizvode. Ruska invazija nije potaknula samo ukrajinsku potražnju za oružjem i streljivom američke proizvodnje nego i američki saveznici iz istočne Europe naručuju velike količine oružja.
Tom Karako, stručnjak za oružje i sigurnost pri Centru za strateške i međunarodne studije, rekao je da se američka žurba u proizvodnji novog oružja može objasniti padom zaliha. Tvrdi da su zalihe "postale niske u odnosu na razinu koju Amerikanci žele imati pri ruci i koja im je potrebna da se spriječi sukob s Kinom".
Karako je primijetio da SAD nakon izlaska iz Afganistana na raspolaganju ima mnogo avionskih bombi. Svjestan je da se avionske bombe ne mogu lako koristiti s ukrajinskim zrakoplovima, ali zaključuje da je potrebno tražiti nove inovativne načine da ih se iskoristi za obranu Ukrajine.
Može letjeti više od 100 kilometara
GLSDB zajednički izrađuju SAAB AB i Boeing Co., a na njegovom razvoju su počeli raditi još 2019., dakle mnogo prije ruske invazije. Micael Johansson, izvršni direktor SAAB-a, u listopadu je potvrdio da se uskoro očekuje potpisivanje ugovora. Prednost GLSDB-a je što nije skup, a njegove glavne komponente su lako dostupne.
Glasnogovornik Pentagona, poručnik Tim Gorman, odbio je komentirati nagađanja o slanju novog oružja Ukrajini, ali je istaknuo da SAD i njegovi saveznici "identificiraju i razmatraju najprikladnije sustave" koji bi pomogli ratnim naporima Kijeva.
Prema prijedlogu Boeinga Europskom zapovjedništvu SAD-a (EUCOM), koje nadzire oružje koje ide u Ukrajinu, glavne komponente GLSDB-a bi trebale dolaziti iz američkih skladišta. Pentagon na raspolaganju ima mnogo raketnih motora M26, a bomba GBU-39 košta oko 40 tisuća dolara.
Na web stranici SAAB-a navode da je GLSDB vođen GPS-om te može spriječiti neka elektronička ometanja, a upotrebljiv je u svim vremenskim uvjetima i može se koristiti protiv oklopnih vozila. GBU-39 bi funkcionirao kao bojna glava GLSDB-a, a mala, sklopiva krila bi mu omogućila da leti više od 100 kilometara kada se ispusti iz zrakoplova.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati