Je li Zelenski povijesnim posjetom Americi ostvario cilj?
UKRAJINSKI predsjednik Volodimir Zelenski nije napustio ukrajinsko tlo otkako je Rusija napala njegovu zemlju prije gotovo 10 mjeseci. Iako je od tada održao mnoštvo govora stranim čelnicima i parlamentima, svi su bili na videokonferencijama.
Zelenski je na njima obično sjedio u mračnoj prostoriji bez prozora, odjeven u svoju prepoznatljivu maslinastozelenu vojnu odjeću. Sada je u istom maslinastozelenom ruhu prvi put napustio Ukrajinu i odletio na drugi kontinent, u Washington.
Uoči rata Rusija je pokušala uvjeriti Ukrajince da SAD koristi njihovu zemlju kao geopolitičkog pijuna i da će ih Amerikanci napustiti, kao što su napustili i svoje afganistanske saveznike. Deset mjeseci i otprilike 65 milijardi dolara američke pomoći kasnije, američki predsjednik Joe Biden i Zelenski sjedili su u Ovalnom uredu u namjeri da dokažu da su ruske insinuacije bile i da će ostati lažne.
Unutarnji izazovi SAD-a
"Ova je godina donijela mnogo nepotrebne patnje i gubitka ukrajinskom narodu", rekao je Biden na zajedničkoj konferenciji za novinare u Bijeloj kući. "Ali želim da znate, predsjedniče Zelenski, američki narod je uz vas na svakom koraku. I ostat ćemo uz vas."
Kako piše BBC, ovo su bile moćne riječi, no iza njih stoji mnogo kompleksnija realnost. Pred SAD-om se nalazi duga i teška zima s visokim cijenama energenata i pratećim gospodarskim izazovima. Iako je potpora američke javnosti Ukrajini i dalje visoka, prilično je oslabjela od početka rata.
Trećina Amerikanaca u nedavnoj je anketi rekla kako ne podržava nastavak američke pomoći Ukrajini, dok je polovica rekla da želi da Ukrajina "što je prije moguće" ispregovara mir.
"Napad na slobodu i demokraciju"
Tijekom zajedničke konferencije za novinare Biden i Zelenski pokušali su opisati šire implikacije američke pomoći Ukrajini. Biden je ruski napad opisao kao napad na "slobodu i demokraciju te temeljna načela suvereniteta i teritorijalnog integriteta", napad koji zahtijeva snažan američki odgovor.
Zelenski je nazvao američku pomoć Ukrajini "ulaganjem" koje će ojačati globalnu sigurnost. Bio je to zanimljiv izbor riječi i on ga je ponovio u svom obraćanju Kongresu. On implicira da američka pomoć nije bila "milosrđe", već novac potrošen sa svrhom i potencijalom budućeg povrata.
Posjet za skeptike
Budućnost američkog "ulaganja" u Ukrajinu, međutim, nije samo u Bidenovim rukama. Pravi zadatak za Zelenskog bio je u njegovom obraćanju Kongresu, u uvjeravanju zakonodavaca koji drže konce američke vojne i gospodarske pomoći.
Ove je godine Kongres odobrio približno 67 milijardi dolara ekonomske, vojne i gospodarske pomoći Ukrajini. Paket potrošnje za 2023., koji je Kongres spreman usvojiti ovaj tjedan, uključuje dodatnih 45 milijardi dolara pomoći toj zemlji. No osiguranje daljnje pomoći u novoj godini moglo bi biti izazov.
U svibnju je 57 republikanaca u Zastupničkom domu od 435 mjesta i 11 u Senatu od 100 mjesta glasalo protiv samostalnog paketa pomoći, a ankete pokazuju da je potpora republikanaca za nastavak pomoći Ukrajini od tada oslabjela.
Pada potpora republikanaca
U anketi provedenoj u studenom nešto više od polovice republikanskih glasača podržalo je pomoć Ukrajini, što je pad u odnosu na 80 posto u ožujku. Neki republikanci tijekom predizborne kampanje prošlog mjeseca otvoreno su se pitali zašto SAD troši toliko novca na daleku zemlju, umjesto da financira sigurnost granica i borbu protiv kriminala kod kuće.
Izbori za Kongres prošlog su mjeseca doveli 86 novih članova Zastupničkog doma i sedam novih senatora. Govor Zelenskog stoga se može promatrati i kao uvođenje novih zakonodavaca u njegovu problematiku i traženje njihove podrške.
"Imamo topništvo. Je li to dovoljno? Ne baš", odgovorio je Zelenski na mrmljanje iz publike u Kongresu. "Da bi se ruska vojska potpuno povukla, potrebno je više oružja i granata."
Ostanak na dnevnom redu
Budući predsjedavajući Zastupničkog doma, Kevin McCarthy, već je izrazio zabrinutost oko bilo kakvih daljnjih "bjanko-čekova" za Ukrajinu. A među nekim republikancima u Zastupničkom domu Kongresa došlo je do javne nevjerice kada je čelnik republikanske manjine u Senatu, Mitch McConnell, rekao da je pomoć Ukrajini "prioritet broj jedan" za republikance.
Zelenskom ne treba daljnja pomoć kako bi ostao na vrhu republikanskog popisa obaveza u novoj godini, ali njegov put u Washington bio je važan pokušaj u osiguravanju da ona u potpunosti ne padne s dnevnog reda.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati